Počet incidentů na železnici klesá. Březen se ale vymyká, důvod je záhadou

Incidentů na železnici neubývá, v březnu jich Drážní inspekce vyšetřovala 119, což je nejvíce za letošní rok. Meziročně pak jde o navýšení o 37 událostí. Výrazně v březnu stoupl i počet zraněných. Vyplývá to ze statistik Drážní inspekce. Za první tři měsíce letošního roku řešila na železnici už 338 mimořádných událostí, což je o 28 procent více než za stejné období loni. Opatření, která reagovala na zvýšení počtu nehod, se tak zatím neprojevila.

Čím je nárůst počtu incidentů způsoben, zatím dopravci nezjistili. České dráhy v březnu zavedly mimořádné kontroly strojvůdců. Podle podniku však nezjistily žádné systémové problémy, ve většině případů šlo o individuální selhání.

Počet zaznamenaných incidentů za letošní první tři měsíce je nejvyšší přinejmenším od roku 2015. V lednu inspekce řešila 111 incidentů, v únoru dalších 109. V březnu nehod i přes zintenzivnění kontrol ještě přibylo. Letošní březen byl nejbohatší měsíc na mimořádné události na železnici za posledních pět let. Nejčastějším přestupkem bylo projetí návěstidla na červenou.

I přes navýšení počtu incidentů se snížil počet usmrcených na železnici. Inspekce letos eviduje zatím 42 obětí, loni jich bylo ve stejném období o čtyři více. Více je naopak zraněných, kterých je oproti loňsku téměř jednou tolik, a to 67. Počet zraněných výrazně stoupl právě během března, kdy jich bylo 44.

České dráhy zavedly kvůli nárůstu počtu incidentů na začátku března několik opatření. Vedle zintenzivnění kontrol strojvůdců dráhy pořídily také nové trenažéry, které by měly ověřit praktické dovednosti strojvůdců. Do budoucna plánují i rozšíření praktické výuky strojvůdců.

Dopravce také podpořil vznik kontrolního systému, který by monitoroval, zda strojvůdci místo odpočinku nejezdí u konkurence. Drážní úřad ve spolupráci s ministerstvem dopravy pracuje na vytvoření bodového systému, který by po vzoru bodového systému v silniční dopravě sankcionoval problémové strojvůdce.

K největším železničním nehodám uplynulých měsíců patří srážka dvou vlaků v Brně na hlavním nádraží, při které se zranilo 22 lidí. Na začátku března se vlaky srazily také u Ronova nad Doubravou, kde se zranilo šest lidí. Bez zranění se obešel incident na Vysočině, kde vlak ujel asi šest kilometrů bez strojvedoucího. Drážní inspekce tyto případy zatím vyšetřuje, výsledky by měly být za několik měsíců.

Související

U Nových Zámků na Slovensku se srazil vlak jedoucí z ČR s autobusem. (27.6.2024) Prohlédněte si galerii

Tragická nehoda autobusu a vlaku na Slovensku: Dopravce se zastal strojvedoucího

Slovenský železniční dopravce ZSSK se zastal strojvedoucího vlaku, který ve čtvrtek smetl autobus u Nových Zámků. Firma vyloučila jeho pochybení, podle mluvčího spolupracuje s vyšetřovacími orgány na objasnění příčin tragické události. Nehodu nepřežilo sedm lidí, dalších pět osob utrpělo zranění. 

Více souvisejících

Nehody vlaků železnice Vlaky

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 31 minutami

před 47 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

MiG-29 Polish Air Force, foto: Chris Lofting

Pohotovost kvůli ruským raketám. Stíhačky země NATO musely opět do vzduchu

Kvůli ruským raketovým útokům na Ukrajinu z noci na pondělí musely do vzduchu polské stíhačky. Ruské letectvo nad ukrajinské území vyslalo rakety s plochou dráhou letu a balistické střely. Nejde o výjimečný případ, letectvo na východním křídle NATO je v pohotovosti často. Už v březnu se ruská raketa téměř 40 vteřin pohybovala v polském vzdušném prostoru. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin a Sergej Lavrov

Putin nařídil reakci. Rusové slibují odplatu za zásah muničního skladu

Rusové slibují odplatu za nedělní ukrajinský útok proti skladu ve Voroněžské oblasti na jihozápadě země, kde měla být uskladněna munice. Vláda v této souvislosti v rámci oblasti spustila výjimečný stav. Rusové mezitím pokračovali v intenzivní vzdušné kampani proti ukrajinskému území. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Prezident Pavel vyráží do USA. Hlavním bodem cesty je summit NATO

Prezident Petr Pavel v pondělí odcestuje na několikadenní pracovní cestu do Spojených států amerických. Hlavním důvodem návštěvy je summit NATO, který od úterý do čtvrtka proběhne ve Washingtonu. Součástí programu je i slavnostní společenská akce k připomenutí 75. výročí založení NATO, informoval Pražský hrad na webu. 

před 3 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Mírová mise 3.0. Orbán po Kyjevu a Moskvě dorazil i do Pekingu

Maďarský premiér Viktor Orbán dorazil v pondělí ráno na návštěvu Čínské lidové republiky. Jde o cestu v rámci jeho údajných mírových snah, kdy nejprve zavítal do Kyjeva a následně do Moskvy. Evropská unie ani NATO s jeho kroky nesouzní a prohlašují, že jedná pouze v rámci bilaterálních vztahů Maďarska. 

před 4 hodinami

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Macrona čeká nelehké hledání nové vlády. Attal dnes podá rezignaci

Předčasné parlamentní volby ve Francii vyhrála levicová Nová lidová fronta, potvrdila AP s odkazem na oficiální výsledky voleb zveřejněné v pondělí ráno. Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil, že se nyní zaměří na sestavení nové vlády. Dosavadní premiér Gabriel Attal totiž nabídne svou rezignaci. 

včera

včera

včera

včera

včera

Francie, Paříž, ilustrační foto

Francie volí ve druhém kole parlament. Účast je extrémně vysoká

Druhého kola francouzských parlamentních voleb se do nedělního poledne zúčastnilo přibližně 26,63 procenta voličů, což je více než v prvním kole a nejvýše od roku 1981. Vysoký zájem o hlasování potvrdili představitelé tamního ministerstva vnitra, uvedl server France 24.

včera

včera

"Chtěli něco slyšet, prostě!" Eroze Varšavské smlouvy započala před 35 lety

Dvoudenní summit organizace Varšavské smlouvy v rumunské metropoli, který začal 7. července 1989, proběhl v době historických změn. Doznívaly poslední pomyslné výstřely studené války a rozpadaly se hlavní nosné pilíře komunistické moci ve východní části železnou oponou rozdělené Evropy. Bukurešťská vrcholná schůzka vojensko-politické aliance Sovětského svazu a jeho šesti spojeneckých zemí tak byla dle vzpomínek pamětníků ve srovnání s předchozími „děsivě jiná“. Ačkoliv zůstává veřejnosti téměř neznámá, patří ke klíčovým momentům na cestě k rozpadu východního bloku. 

Zdroj: Matěj Bílý

Další zprávy