Pražské letiště loni odbavilo 3,66 milionů pasažérů, o 79 procent méně

Pražské letiště Václava Havla loni odbavilo 3,66 milionu cestujících, což je meziroční propad o 79 procent. Zároveň je to nejnižší počet cestujících za posledních 25 let. Letiště to dnes oznámilo v tiskové zprávě. Loňský rok bezprecedentně narušila koronavirová krize, před ní provoz rostl. Letiště, které kvůli ztrátám muselo i propouštět, v letošním roce očekává postupně obnovování dopravy.

Vloni se tak přerušila série od roku 2013, kdy na letišti provoz nepřetržitě rostl až k rekordním 17,8 milionu cestujících v roce 2019.

Před krizí přitom letiště očekávalo pro rok 2020 další růst, ten se však zastavil na jaře po vypuknutí pandemie koronaviru. Ta během jarních měsíců snížila počet cestujících o více než 99 procent. V létě sice provoz postupně rostl ke zhruba 600.000 cestujících za červenec a srpen, stále však byl hluboko pod normálem. Krize navíc na podzim znovu zesílila.

Před vypuknutím krize v Česku letiště pokračovalo v rekordních číslech z předešlých let, loni v lednu a únoru odbavilo přes dva miliony pasažérů, což bylo dosud nejvíc za tyto měsíce. Nejvíce lidí prošlo letištěm v pátek 3. ledna 2020, během kterého cestovalo přes Prahu celkem 49.387 lidí.

Výrazně klesl i letový provoz na letišti, kde se loni uskutečnilo 54.163 vzletů a přistání, meziročně o 65 procent méně. Snížila se tak i obsazenost letadel. Nejčastěji se loni z Prahy létalo do Velké Británie, kam cestovalo téměř 525.000 pasažérů. Následovaly Francie a Rusko, které měly zhruba poloviční vytíženost. Z destinací vládl Londýn s více než 311.000 cestujícími, na dalším místech byly Amsterdam a Paříž.

V letošním roce letiště očekává postupné oživování letecké dopravy. "Letiště má připravenou strategii k podpoře co nejrychlejšího návratu leteckých spojení z Prahy. Jedná se primárně o podporu poptávky, na základě které se letecké společnosti rozhodují o obnovení provozu svých linek," uvedl předseda představenstva Letiště Praha Václav Řehoř.

Letiště tak například rozšířilo své pobídkové tzv. incentivní programy, kterými chce dopravce motivovat k obnovení linek, zároveň je informuje o vývoji situace v Česku. Dalším opatřením pro podporu dopravy jsou ochranná opatření pro zaměstnance i cestující, což by mělo zvýšit důvěru v létání. "S ohledem na poptávku a strategie leteckých společností je v roce 2021 naší prioritou obnovení leteckých spojení do klíčových evropských destinací," dodal Řehoř. Zároveň ovšem upozornil, že rozhodující bude především další epidemiologický vývoj, rychlost proočkování v Evropě a podmínky pro cestování v jednotlivých zemích.

V současnosti jsou cílem spojů z Prahy přes dvě desítky destinací. Před rokem před krizí se během ledna a února létalo do 111 míst. Současný letový řád by měl růst průběžně.

Krize způsobila letišti také velké ekonomické ztráty. Provozní ztráta podle dřívějších údajů letiště činila asi 100 milionů korun měsíčně. Společnost proto na podzim začala čerpat bankovní úvěr, do té doby pokrývala ztrátu z vlastních rezerv. Letiště zároveň kvůli krizi a oslabení provozu propustilo během roku zhruba 600 zaměstnanců. Před krizí mělo zhruba 2900 pracovníků.

Provoz rekordně klesal i na dalších letištích. Například v Brně loni odbavili 86.089 cestujících, v porovnání s rokem 2019 o 84 procent méně. Stejně klesal provoz i v okolních zemích, například letiště v Bratislavě odbavilo přes 405.000 pasažérů, což je nejméně za posledních 18 let.

Související

Letiště Václava Havla Praha

Dobré i horší zprávy z pražského letiště. Letní sezónu ovlivní omezení

Dobré i horší zprávy přišly v těchto dnech ohledně pražského letiště, které je nejvytíženějším vzdušným přístavem v Česku. Na Ruzyni se připravují na několik měsíců trvající uzavírku hlavní dráhy. Mimo provoz bude i během letní sezóny. Dobrým směrem se naopak posouvá projekt vlakové trati na letiště.

Více souvisejících

Letiště Václava Havla Praha

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

před 9 hodinami

Jan Rafaj

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese

Americká cla dosáhnou nejvyšší úrovně za posledních 131 let, pokud budou plně zavedena opatření, která včera oznámil prezident USA Donald Trump. Podle ekonomů z Capital Economics se efektivní celní sazba na všechny dovozy zvýší z loňských 2,3 % na přibližně 26 %, čímž překoná i nechvalně proslulý Smoot-Hawleyho tarifní zákon z roku 1930. Tento zákon, přijatý během Velké hospodářské krize, způsobil výrazné oslabení globálního obchodu a přispěl k prohloubení ekonomického propadu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy