Stát varuje před neoficiálním prodejem dálničních známek

Nové elektronické dálniční známky začali v posledních týdnech prodávat stále častěji i neoficiální prodejci, stát však před nimi varuje. Často jde o směnárny nebo jiné podniky, nejčastěji pak u hranic. Podle správce systému společnosti Cendis, přibývají případy, kdy jsou tyto známky dražší nebo se obtížně upravují.

Stát má přitom omezené možnosti takový prodej zastavit, většinou totiž není protizákonný, uvedl dnes Cendis. Elektronické známky fungují od začátku letošního roku, dosud se jich prodalo přes 2,1 milionu kusů.

Oficiální prodejní místa elektronických dálničních známek jsou internetový obchod edalnice.cz, dále pobočky pošt, čerpacích stanic Euro Oil a také samoobslužné kiosky u hranic. V posledních týdnech však známky začali prodávat i jiní prodejci. Ti se podle Cendisu mnohdy pohybují v tzv. šedé zóně ekonomiky, protože je nákup u nich často dražší a také rizikový. Nejčastěji se přitom soustředí na cizince přijíždějících do Česka, problémy však zaznamenali i Češi.

Jedním z častých problémů, na který si už motoristé stěžovali, je cena. Roční známka za 1500 korun, 30denní za 440 korun a desetidenní za 310 korun jsou přitom ceny stanovené zákonem. Neoficiální prodejci většinou samotné známky nepředražují, účtují si však k nim manipulační poplatky. Ty podle Cendisu dosahují několika desítek i stovek korun. Tito prodejci přitom sami známky kupují v oficiálním e-shopu, přičemž u cizinců využívají nevýhodné kurzy eura.

Dalším častým rizikem nákupu u neoficiálních prodejců je podle Cendisu obtížná úprava některých údajů u známky. "Pokud někdo nakoupí dálniční známku mimo oficiální prodejní místa, se kterými je uzavřena smlouva, nemůžeme mu bohužel pomoci s řešením případných reklamací či jiných problémů," uvedl mluvčí Cendisu Martin Opatrný. Motoristům doporučuje, aby si vždy vyžádali potvrzení o úhradě. Bez něj mohou nekalí prodejci známku i stornovat.

Možnosti státu jak takový prodej zastavit jsou však podle Opatrného omezené. Nejde totiž o nezákonný prodej, spíše pouze neetický. Pokud prodejce nepředražuje přímo samotnou známku, není takový prodej zakázaný. Manipulační poplatky přitom zákon neporušují, zákazníci by ovšem o nich měli vědět předem. Cendis podle mluvčího nemá a ani nemůže mít přesný přehled obchodů, kde se takto dálniční viněty prodávají. Vzhledem k tomu, že ve většině případů nejde ani o přímé porušování zákona, nelze podat podnět policii.

Nové elektronické známky letos nahradily papírové kupony. Jsou vázány na poznávací značky aut, není už tak nutné je lepit na přední sklo vozidla. Z těch naopak nyní musí řidiči odstranit staré papírové kupony. Novinkou je také klouzavá platnost nových ročních vinět. Řidiči si mohou nastavit platnost známky od přesně vybraného data na následujících 365 dní bez ohledu na kalendářní rok.

Známku je nyní možné zakoupit s až 90denním předstihem.

Kontroly známek přitom v posledních týdnech zintenzivnily. Na starosti je mají policisté a celníci. Ti během ledna zjistili kolem 1200 přestupků, v únoru to bylo už přes 2000 případů.

Související

Dálnice v Německu, ilustrační fotografie. Původní zpráva

Autem po Evropě: Jak kvalitní jsou silnice a kolik stojí dálniční známky? Česko chystá novou cenu

Ceny dálničních známek v Evropě se často výrazně liší a mnohdy nemusí odpovídat kvalitě poskytovaných služeb. V Česku znovu vzrostou ceny od roku 2025 na základě inflace a rozšíření dálniční sítě. Mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka zdůraznil, že příjmy z poplatků jsou klíčové pro financování modernizace a výstavby dopravní sítě.
Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

Více souvisejících

dálniční známky

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy