Důchody čekají nepopulární změny. Co by ale bylo, kdyby k nim nedošlo?

Problematika důchodů je nejen v Česku ožehavá záležitost, která se dotýká každého obyvatele země, ale především se stává ostrým střelivem pro všechny politické strany a hnutí. Nějakou formu důchodu pobírá v tuzemsku až čtvrtina populace, stát ale vydává na penze více peněz, než je schopen získat. Inflační a cenová krize posledních měsíců navíc způsobila to, že vinou několika mimořádných valorizací právě penzí, rostou všeobecné výdaje státu rostou rychleji, než by bylo zdrávo. Systém výplaty důchodů tak opravdu potřebuje reformu.

Všechny politické strany a hnutí v této zemi už dlouhou dobu vědí, že český systém důchodů není „up to date“, neboli moderní a bezpečný pro stát, ale nikomu se do skutečné reformy penzí louho nechtělo. Jak ukazují i poslední události třeba ve Francii, každá změna, která může znamenat například pozdější odchod do důchodu nebo snížení výplaty důchodu z eráru a tím zmenšení zadlužení země, je jako červený hadr hozený do arény s býkem. Jenže, věc má i druhou stránku.  

Změny penzí jsou nutné 

Nejen ekonomové, ale i politici vědí, že nastavená pravidla pro výplatu důchodu, zadělávají zemi na pořádné problémy, které nemusí být země schopna ufinancovat, výsledkem jsou opravdu jen kosmetické změny a dlouhá léta odkládaná reforma penzí. Jenže, jak se říká, jednou ten náraz do zdi přijde. Zatím se na horní palubě potápějícího se Titaniku pořád vesele tančí, a není divu. Důchody jsou střelivem pro ty, kteří nejsou u moc a za každou cenu se k ní chtějí vrátit. Jinou otázkou je, že pokud se bude politická reprezentace bát zásadních řezů do celého systému mandatorních výdajů, nemusí to za pár let s touto zemí a jejími financemi skončit dobře. 

Problémem je aktuálně nejen to, že při konstrukci tzv. valorizačního vzorce výplaty penzí, který se stal námětem bezbřehých kritik populistických a extremistických hnutí v opozici a kterých rétorika se líbí stále většímu procentu lidí, vždyť proč se ohlížet na zdravý stát a jeho finance, když já chci přece vysoký důchod, zřejmě nikdo nepřemýšlel o tom, že by k tak velkému zdražování, jak se děje dnes, mohlo jednou skutečně dojít.  

A proč o tom mluvit? Protože reálné dopady těchto aktivit z nedávné minulosti na státní rozpočet jsou totiž opravdu tak zničující. Co se může stát, pokud se mandatorní výdaje, vinou extrémního růstu právě důchodů nesníží a změny v nastavení výplaty penzí nepřijdou, je podle většiny ekonomů jasná.

„Pokud žádné změny nepřijdou, bude pokračovat převážné deficitní financování důchodů v rámci státního rozpočtu, a to do doby, kdy do penze začnou přicházet silné ročníky z let 1970 až 1985, kdy se průměru ročně narodilo 150 tisíc dětí. Několik let poté (za jak dlouho záleží na celkové kondici ekonomiky v dané době a (ne)možnosti si levně půjčit) systém doputuje do bodu, kdy bude muset dojít k razantnímu snížení výše všech aktuálně vyplácených důchodů, aby se zabránilo celkovému rozvratu veřejných financí,“ řekl serveru EuroZprávy.cz bývalý generální ředitel ČSOB Penzijního fondu, ekonom poradenské společnosti EY Česká republika Karel Svoboda. 

Stát musí žít zdravě, bez ohledu na důchody  

I když se současná vládní garnitura se snaží důchody zreformovat k výsledku nižších výdajů státu, mluví se zatím jen o střípcích změn. Podle Svobody může se vláda alternativně pokusit nastavit nižší penze od určitého data jen pro ty, kteří budou nově odcházet do penze. „Tato varianta však problém deficitu důchodového účtu řeší jen pozvolna a zčásti a má nemalá právní a politická úskalí. Z reformy penzí objektivně není úniku – jen si můžeme vybrat, zda budou změny postupné a s menšími dílčími dopady, nebo zda půjde o změnu náhlou s podstatným dopadem," konstatoval pro EuroZprávy.cz 

Proč ale něco reformovat? Jenže, nejen ekonomové říkají, že cílem potřebné penzijní reformy je zabezpečit do budoucna adekvátní důchody a zároveň stabilitu a dlouhodobou finanční udržitelnost důchodového systému. Ten by měl být pro současné i budoucí důchodce rovněž srozumitelný, aby každý měl jasnou představu o tom, kolik bude přispívat, a kolik bude čerpat. Měli jsme tu i několik „komisí na důchody“, jenže se téměř nic nepovedlo udržet a prosadit do systému na delší dobu. Sám ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) oznámil, že v březnu zveřejní návrh parametrů reformy důchodového systému tak, aby byl do budoucna udržitelný. A před tím má jednat s koalicí i opozicí, aby systém přežil víc než jedno volební období. 

Obrysy reformy ostatně nedávno načrtl sám Jurečka, když řekl: „Budeme pracovat s tím, abychom opravdu uměli odlišit lidi, kteří pracují ve fyzicky náročných profesích, aby tito lidé mohli odcházet do důchodu dřív a neměli ho snížený. To bude vybalancováno vyšším odvodem na sociální pojištění ze strany zaměstnavatelů. Budeme tam také pracovat s délkou pojištění, abychom vnímali lidi, kteří třeba začali pracovat už v osmnácti, sedmnácti letech. Nelze důchodovou reformu vytrhávat z kontextu a psát o jediném parametru.“ 

Související

Důchody, ilustrační fotografie.

Další důchodová změna. Od Nového roku se dotkne vybrané skupiny lidí

Důchody budou mít od ledna na základě pravidelné valorizace novou výši a některým lidem zároveň začnou chodit jinak, než byli zvyklí. Novela zákona o důchodovém pojištění totiž upravuje i způsob výplaty penzí lidem ve výkonu trestu odnětí svobody nebo v ústavu pro výkon zabezpečovací detence. 

Více souvisejících

důchody Ekonomika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

Státní rozpočet je podvod, Fialova vláda jsou amatéři. Zeman ve vánočním poselství mluvil o urážce voličů

Bývalý prezident Miloš Zeman, který už přes rok není hlavou státu, pokračuje ve své tradici vánočních poselství. Ve svém nejnovějším projevu na CNN Prima NEWS opět vyjádřil svou nespokojenost se současnou vládou Petra Fialy a poukázal na problém, který dlouhodobě zmiňuje – zaostávání České republiky za vyspělými zeměmi. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy