Důchody čekají nepopulární změny. Co by ale bylo, kdyby k nim nedošlo?

Problematika důchodů je nejen v Česku ožehavá záležitost, která se dotýká každého obyvatele země, ale především se stává ostrým střelivem pro všechny politické strany a hnutí. Nějakou formu důchodu pobírá v tuzemsku až čtvrtina populace, stát ale vydává na penze více peněz, než je schopen získat. Inflační a cenová krize posledních měsíců navíc způsobila to, že vinou několika mimořádných valorizací právě penzí, rostou všeobecné výdaje státu rostou rychleji, než by bylo zdrávo. Systém výplaty důchodů tak opravdu potřebuje reformu.

Všechny politické strany a hnutí v této zemi už dlouhou dobu vědí, že český systém důchodů není „up to date“, neboli moderní a bezpečný pro stát, ale nikomu se do skutečné reformy penzí louho nechtělo. Jak ukazují i poslední události třeba ve Francii, každá změna, která může znamenat například pozdější odchod do důchodu nebo snížení výplaty důchodu z eráru a tím zmenšení zadlužení země, je jako červený hadr hozený do arény s býkem. Jenže, věc má i druhou stránku.  

Změny penzí jsou nutné 

Nejen ekonomové, ale i politici vědí, že nastavená pravidla pro výplatu důchodu, zadělávají zemi na pořádné problémy, které nemusí být země schopna ufinancovat, výsledkem jsou opravdu jen kosmetické změny a dlouhá léta odkládaná reforma penzí. Jenže, jak se říká, jednou ten náraz do zdi přijde. Zatím se na horní palubě potápějícího se Titaniku pořád vesele tančí, a není divu. Důchody jsou střelivem pro ty, kteří nejsou u moc a za každou cenu se k ní chtějí vrátit. Jinou otázkou je, že pokud se bude politická reprezentace bát zásadních řezů do celého systému mandatorních výdajů, nemusí to za pár let s touto zemí a jejími financemi skončit dobře. 

Problémem je aktuálně nejen to, že při konstrukci tzv. valorizačního vzorce výplaty penzí, který se stal námětem bezbřehých kritik populistických a extremistických hnutí v opozici a kterých rétorika se líbí stále většímu procentu lidí, vždyť proč se ohlížet na zdravý stát a jeho finance, když já chci přece vysoký důchod, zřejmě nikdo nepřemýšlel o tom, že by k tak velkému zdražování, jak se děje dnes, mohlo jednou skutečně dojít.  

A proč o tom mluvit? Protože reálné dopady těchto aktivit z nedávné minulosti na státní rozpočet jsou totiž opravdu tak zničující. Co se může stát, pokud se mandatorní výdaje, vinou extrémního růstu právě důchodů nesníží a změny v nastavení výplaty penzí nepřijdou, je podle většiny ekonomů jasná.

„Pokud žádné změny nepřijdou, bude pokračovat převážné deficitní financování důchodů v rámci státního rozpočtu, a to do doby, kdy do penze začnou přicházet silné ročníky z let 1970 až 1985, kdy se průměru ročně narodilo 150 tisíc dětí. Několik let poté (za jak dlouho záleží na celkové kondici ekonomiky v dané době a (ne)možnosti si levně půjčit) systém doputuje do bodu, kdy bude muset dojít k razantnímu snížení výše všech aktuálně vyplácených důchodů, aby se zabránilo celkovému rozvratu veřejných financí,“ řekl serveru EuroZprávy.cz bývalý generální ředitel ČSOB Penzijního fondu, ekonom poradenské společnosti EY Česká republika Karel Svoboda. 

Stát musí žít zdravě, bez ohledu na důchody  

I když se současná vládní garnitura se snaží důchody zreformovat k výsledku nižších výdajů státu, mluví se zatím jen o střípcích změn. Podle Svobody může se vláda alternativně pokusit nastavit nižší penze od určitého data jen pro ty, kteří budou nově odcházet do penze. „Tato varianta však problém deficitu důchodového účtu řeší jen pozvolna a zčásti a má nemalá právní a politická úskalí. Z reformy penzí objektivně není úniku – jen si můžeme vybrat, zda budou změny postupné a s menšími dílčími dopady, nebo zda půjde o změnu náhlou s podstatným dopadem," konstatoval pro EuroZprávy.cz 

Proč ale něco reformovat? Jenže, nejen ekonomové říkají, že cílem potřebné penzijní reformy je zabezpečit do budoucna adekvátní důchody a zároveň stabilitu a dlouhodobou finanční udržitelnost důchodového systému. Ten by měl být pro současné i budoucí důchodce rovněž srozumitelný, aby každý měl jasnou představu o tom, kolik bude přispívat, a kolik bude čerpat. Měli jsme tu i několik „komisí na důchody“, jenže se téměř nic nepovedlo udržet a prosadit do systému na delší dobu. Sám ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) oznámil, že v březnu zveřejní návrh parametrů reformy důchodového systému tak, aby byl do budoucna udržitelný. A před tím má jednat s koalicí i opozicí, aby systém přežil víc než jedno volební období. 

Obrysy reformy ostatně nedávno načrtl sám Jurečka, když řekl: „Budeme pracovat s tím, abychom opravdu uměli odlišit lidi, kteří pracují ve fyzicky náročných profesích, aby tito lidé mohli odcházet do důchodu dřív a neměli ho snížený. To bude vybalancováno vyšším odvodem na sociální pojištění ze strany zaměstnavatelů. Budeme tam také pracovat s délkou pojištění, abychom vnímali lidi, kteří třeba začali pracovat už v osmnácti, sedmnácti letech. Nelze důchodovou reformu vytrhávat z kontextu a psát o jediném parametru.“ 

Související

Volební štáb hnutí ANO Komentář

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

Více souvisejících

důchody Ekonomika

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

před 3 hodinami

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 4 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 7 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 21 hodinami

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy