Budou z důchodců žebráci? Nemůžete chtít penzi po státu, strhla se ostrá debata na ČT

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka chce znovu určit nejvyšší věk odchodu do penze. Plánuje se pohybovat na hranici 65 let, později by se ale měl důchodový věk upravovat podle průměrného dožití lidí. S tím ale pravicová opozice nesouhlasí.

Podle Bohuslava Sobotky by měl každý v důchodu strávit zhruba 20 let, podle místopředsedkyně TOP 09 Heleny Langšádlové je nesmysl navrhovat strop, aniž by se hovořilo o důchodové reformě, neboť by se za chvíli mohly vyplácet žebračenky.

Na téma důchodů v pořadu Události, komentáře diskutovali František Laudát, místopředseda poslaneckého klubu strany, a ředitel Sdružení Život 90 Jan Lorman, pro kterého je nejdůležitější, aby byla jistota. "Jinými slovy, aby když budu ukázněně, disciplinovaně celý život platit to, co mně je předepsáno, tak abych měl jistotu, že na základě celospolečenské smlouvy dostanu podíl. Jinými slovy, když budu tohle vědět, tak si musím dopředu upravit šetření, spoření na stáří, protože ano, vyjde mi, že dostanu třeba 15 tisíc. 15 tisíc je pro mě málo, chci mít víc, tak si tedy musím dospořit," svěřil se se svou představou důchodu.

"Tuto jistotu potřebuju mít, abych si mohl něco naplánovat. A to je pro mě důležité. Pro mě je důležité, abych viděl dopředu, takže když dostanu v 65 důchod, tak mně pak nebude nikdo ten důchod krátit," dodal.

Laudát přiznává, že Lormanova vize je příjemná, podotýká ale, že vláda doposud nepředložila žádná čísla. "U tohohle může být jediná jistota, že buďto budou žebračenky, nebo že ten systém zkolabuje. To znamená, že musí průběžně nějakým způsobem reagovat na čím dál větší délku dožití. Pokud se zastaví na nějakých parametrech možnosti člověka, tak pak už by to byla nějaká konstantní hodnota," vysvětluje.

Vyzval proto vládu, aby přišla s nějakým řešením. "Ona pouze chrlí burzu nápadů. Toto je jedno z toho. Ale nikde není ta zodpovědnost, aby přišli se svým modelem. Podívejte se na tu komisi. Neříkám na všechny nápady, které jsem zaslechl v mezidobí, ale oni chtějí dneska rušit druhý pilíř. Ale nemají alternativu, nemají žádný model. To je skutečně hodně nezodpovědné, hodně riskantní," dodal.

Následně Laudát připomněl, že i ve velmi sociálních státech a bohatých státech se vzhledem k neudržitelnosti těchto systémů začíná diskutovat o tom, že výše penzí bude průběžně vázána na ekonomické výsledky té země. "Skutečně i v těch nejvyspělejších a bohatých zemích se to začíná vymykat," odvětil na dotaz, proč chce věk pro odchod do důchodu bez ohledu na věk dožití navázat na nějaký parametr.

"Já se obávám, že se tomu nevyhneme. Jakkoli chápu, že pro penzisty je to dobrá kotva, je to příjemné vědět přesně kdy, nicméně ty změny se neodehrávají z roku na rok. Vždycky několik let dopředu víte, že se vám ten věk odchodu ještě prodlouží. Pak je asi dobré dělat to členění hodně husté, aby změny byly pozvolné. Věk dožití kromě toho po roce 89 neskáče tak radikálně, ale vždycky za tím musí být: Buď na ty penze vyděláme, anebo nevyděláme," dodal.

Stát by tedy měl podle něj určit nějakou minimální spodní hranici odchodu. "To jsme chtěli zejména u těch mladých generací, ale to byla obrovská faleš, co tady předváděla v minulém období sociální demokracie, nicméně lidé budou muset částečně i tu poslední fázi svého života vzít do svých rukou s větší odpovědností. To není nějaký automatismus. Potenciál toho průběžného systému se skutečně vyčerpává. V případě, že nesáhneme k dramatickému navýšení plateb do sociálního systému, ale to zase může způsobovat nezaměstnanost, chudnutí, malé investice rodin, jednotlivců v průběhu jejich života. My jsme to chtěli učit mladé generace. Bohužel sociální demokracie a Babiš to teď chtějí zrušit," rozlítil se Laudát.

Lorman se také domnívá, že na penzi musí být nějaká spoluúčast a občané nemohou chtít po státu vždy stejný důchod. "Já nemám rád ten stát jako, který mi zabezpečí, že ať dělám, co dělám, ať se chovám slušně nebo zlobím, že vždycky dostanu tu stejnou penzi. To nejde. Tady musí být nastavena solidarita a musí mít své limity a když zjistím, že mi to nestačí, tak se musím připojistit, protože musím sám pro sebe něco udělat. Jinými slovy, ta odpovědnost je strašlivě důležitá, je důležitá, aby si jí uvědomili lidi už ve 30 letech, kdy to skutečně začíná a když začnou spořit, nebo když se narodí dítě, už tam začít spořit na starobní důchod, protože tam to samozřejmě všechno začíná, a tím pádem se to rozloží do delšího času. Ale bez odpovědnosti za svůj život ve stáří nemůžu chtít, aby mi všichni platili to, co jsem si vlastně ani nevysloužil," dodal.

Související

Andrej Babiš

Babiš ve Sněmovně cupoval důchodovou reformu. Jde prý o okrádání seniorů

Poslanci ve středu přerušili až do pátku mimořádnou schůzi, na které jde do finále schvalování důchodové reformy. Slovo si během jednání vzal Andrej Babiš (ANO). Podle expremiéra o žádnou reformu nejde. Babiš také kritizoval výši lednové valorizace. ANO by podle jeho slov přidávalo důchodcům více peněz a zastropovalo by důchodový věk. 
Ilustrační fotografie.

Pro předčasný důchod se od úterý mění podmínky. ČSSZ upozornila na novinku

Od 1. října se upravuje jen jedna podmínka pro odchod do předčasného starobního důchodu, upozornila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nově bude pro předčasný důchod nutné získat alespoň 40 let pojistných dob. Tyto doby zahrnují nejen výdělečnou činnost, ale i náhradní doby pojištění. V průměru přitom mají důchodci, kteří odcházejí do předčasného starobního důchodu, 45 let důchodového pojištění.

Více souvisejících

důchodci, senioři důchody František Laudát

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy