Praha - Schválení růstu minimální mzdy, prosazování dřívější penze pro horníky či přijatou koncepci sociálního bydlení má letos na svém kontě ministerstvo práce.
Pozadu je pak s přípravou některých zákonů, jiné skončily "ve ztracenu". Velkou část svého času trávila ministryně Michaela Marksová (ČSSD) na cestách po regionech. Resort se zabýval i klokánky či kauzou sourozenců Michalákových v Norsku.
Minimální mzda se od ledna zvýší o 700 korun na 9900 korun. Odbory požadovaly růst o 1000 korun, zaměstnavatelé se klonili k 500 korunám. Vláda si předsevzala, že by se nejnižší výdělek měl postupně přiblížit dvěma pětinám průměrné mzdy.
Důchodci si v příštím roce přilepší o 140 korun měsíčně. Penze se sice podle zákona kvůli nízké inflaci zvedne od ledna jen o 40 korun, k nim ale v únoru přibude mimořádný příspěvek 1200 korun. Marksová navrhuje změnu zákona tak, aby vláda mohla zvyšovat důchody víc, než jí ukládá zákon. O pět let dřív do penze možná začnou chodit horníci. Kabinet změnu po průtazích schválil, nyní je zákon ve Sněmovně.
Resort v letošním roce dokončil koncepci sociálního bydlení. Napoprvé s ní ve vládě ale neuspěl. Koaliční partneři měli výhrady. Ministerstvo muselo vypracovat i analýzu dopadů. Kabinet materiál schválil v říjnu. V tu dobu měl mít přitom na stole už obrysy zákona, který má z koncepce vycházet. Zákon o sociálním bydlení měl původně platit od ledna 2017. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dřív řekl, že se termín nestihne.
Marksová letos neuspěla s plánem na zavedení náhradního výživného, které by za neplatiče poskytl stát. Proti záměru se postavilo hnutí ANO, požadovalo jiné řešení. Ministryně zvažuje opatření na podporu všech rodin. Na stole měly být také obrysy uceleného zákona na podporu rodin. Ten zřejmě nevznikne. Marksová na podzim ale ohlásila několik opatření, která by chtěla brzy dostat do legislativy. Navrhuje otcovské volno po narození potomka či ošetřovné pro vnoučata a prarodiče. Jiné zákony nabírají zpoždění, například norma o sociálních pracovnících.
S žádostí o posílení úřadů práce resort ve vládě uspěl jen napůl. Místo 600 pracovníků jich instituce dostala 300. Najít novou šéfku úřadu práce se podařilo také až na druhý pokus. Vítěze prvního konkurzu Marksová nejmenovala kvůli nejasnostem kolem výkladu služebního zákona. Po necelých devíti měsících se tak výběr opakoval. Některá média psala o zpackaném konkurzu či o blamáži.
Velký úspěch ministerstvo neslavilo ani při přípravě rozpočtu na příští rok. Na rozdíl od jiných resortů si víc peněz nevyjednalo. Chyběly mu tak prostředky třeba na zvýšení příspěvku na péči. Ministryně už dřív řekla, že věří, že se na financování schválených návrhů bude podílet ministerstvo financí. Jeho šéf Andrej Babiš (ANO) uvedl, že Marksová v pokladně peníze neměla, protože si je nevyjednala.
Psali jsme: Zeman mění plány: Místo splácení státního dluhu bude posílat peníze dětemSpory byly v létě i kolem klokánků. Babiš pro ně navrhl mimořádnou dotaci, Marksová byla proti. Další podporu pro zadluženou organizaci považovala za nefér vůči ostatním provozovatelům. Kritiku sklízelo ministerstvo práce i jeho úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí od podporovatelů rodiny Michalákových za svůj postup v kauze. Marksová výtky odmítla. Podle ní naopak matka chlapců a příbuzní nevyužili všech možností, aby se děti vrátily domů. Norské úřady rozhodly o adopci mladšího hocha, případ se dál projednává.
Související
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
Jsou v tom nevinně? Jurečka vysvětluje, proč mají růst platy politiků
Ministerstvo práce a soc. věcí , Michaela Marksová-Tominová , Sociální bydlení
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
před 1 hodinou
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
před 2 hodinami
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
včera
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
včera
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
včera
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
včera
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
včera
Rusko nesmí vyhrát. Budu jednat s Putinem, prohlásil Scholz
včera
USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa
včera
Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik
včera
Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA
včera
Proč nemá Ukrajina zajatce? Bývalý člen armády vysvětlil, proč nejde severokorejské vojáky vzít do zajetí
včera
Zemřela zpěvačka Helena Zeťová
včera
Ukrajině se nedaří, Evropa bez USA válku nevyřeší, prohlásil Orbán a zablokoval protiruské sankce
včera
Během ruského raketového útoku na Kyjev bylo zasaženo České centrum
včera
Rusko zaútočilo na Kyjev. Odveta za útok na chemický závod, vzkazuje Moskva
včera
Karel III. stále nemá vyhráno. Palác odhalil, jak bude pokračovat boj s rakovinou
včera
Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou
včera
Estonsko: NATO musí dalších 20 let odstrašovat Rusko, aby nemělo hloupé nápady
NATO bude muset v příštích 10 až 20 letech zaměřit své úsilí na odstrašování Ruska, tvrdí šéf estonské zahraniční rozvědky Kaupo Rosin. Estonsko, které sdílí hranici s Ruskem a je členským státem NATO, výrazně navýšilo své obranné výdaje od začátku války na Ukrajině.
Zdroj: Libor Novák