Důchodci dostali víc peněz, proč? Laudát prozradil, o co vládě jde

Praha - Předseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát tvrdí, že je potřeba rozevírat nůžky mezi výší toho, co může člověk čerpat na sociálních dávkách a tím, kolik dostane, když pracuje. Musí se tedy vyplatit pracovat.

Vláda podle něj výši minimální mzdy odtrhla od ekonomické reality. "To je velmi nebezpečné a je to populistické. Těch jedenáct tisíc jsem bez dlouhého přemýšlení odsoudil, protože teď je to vše překryto poměrně velkým ekonomickým růstem. Je otázka ne jestli, ale kdy dojde k další ekonomické recesi, protože se jedná o cyklické jevy. V tom případě se může ukázat, že řada firem, které jsou na hranici rentability a jsou to zpravidla venkovské firmy a podnikatelé, kteří zaměstnávají několik lidí, vyjde s těmi penězi taktak. Pro ty lidi je normální pracovat a můžou se tím dostat do problému, kdy se jim už nevyplatí podnikat. Dostanou se do ztráty. Proto s tím nesouhlasím. Co považuji za hrubou chybu, je, že minimální mzda není vázána na ekonomický výkon, že se z toho začíná stávat jen politický populismus. Mluvím zde jenom za sebe, ale jsem nepřítelem toho, aby existovala minimální mzda," prozradil v pořadu Partie na TV Prima s tím, že člověk musí být při zemi a vědět, co je a co není prosaditelné, takže minimální mzda existuje, ale měla by vláda být velmi zdrženlivá a opatrná se zvyšováním, protože to může mít v budoucnu fatální následky.

"Zatím tady existují analýzy, které tvrdí, že zvyšování minimální mzdy nezpůsobuje větší nezaměstnanost. To platí pro případy, kdy je nárůst výše minimální mzdy uměřený. Když to někdo odtrhne od reality, tak to může mít fatální následky. Obávám se, že pan Sobotka, je to speciálně jeho téma, už hodil všechny racionální úvahy za hlavu, a že se snaží přesvědčit ty nejchudší. Ve finále jim ale může způsobit újmu," podotkl.

"Nemůžeme srovnávat českou ekonomiku s německou. Ta má jednu obrovskou výhodu, že páteř ekonomiky tam tvoří obory s vysokou přidanou hodnotou. To jsou obory, které tato vláda začíná pohřbívat. Zase se vracíme k agropotravinářskému komplexu. Z toho prosperitu nevybudujeme. Začaly se ořezávat státní výdaje do podpory inovací a zakrývá se to evropskými dotacemi. Všechno to souvisí se vším. Firmy, které produkují technologie a které dnes táhnou republiku a její ekonomický růst, představují stabilnější oblasti podnikání i v krizích. To znamená, že tam jsou podstatně vyšší mzdy a není tam potřeba minimální mzda. Potom se minimální mzdu, pokud je nepřiměřeně vysoká, útočí na pomocné síly v zemědělství, některá řemesla ve sklářských oborech, nebo na textilní průmysl. Kdyby tam někdo možná dal o něco menší minimální mzdy, mohly některé společnosti přežít. Zatím bylo vždycky zvyšování minimální mzdy uměřené. Teď se obávám, že se pan Sobotka trošku utrhl ze řetězu," dodal.

"Kdo dneska něco umí, tak neřeší minimální mzdu. Neřeší tolik, jestli má málo peněz. Například firmy v technických oborech pláčou, že musí prodlužovat lhůty zakázek. Některé firmy dokonce musí zakázky odmítat. Proto vítám, že se například otevřou brány například pro kvalifikované Ukrajince, aby sem mohli přijít pracovat. Nulové nezaměstnanosti nikdy nedosáhneme. Tady je kategorie lidí v produktivním věku, já to odhaduju kolem čtyř procent, kteří pracovat nebudou, protože nechtějí. Byl jsem docela šokován, když se pořád mluví o problémech Ústeckého kraje, když zástupce prezidenta nebo předsedy tamní Hospodářské komory, vyprávěl příběh o jedné společnosti ve Šluknovském výběžku, kde se podnikatel snažil za celkem solidní mzdu zaměstnat lidi. Nikdo tu práci nechtěl dělat. Oni sedí doma na dávkách?" podotkl Laudát.

Ohodnotil také jednorázový příspěvek pro důchodce. "Veřejnosti se to prezentuje jinak, ale my jsme těch dvanáct set jednorázového příspěvku podpořili. Dokonce jsme podporovali i návrhy na příspěvek vyšší - čtrnáct set korun. Není pravda, že bychom tento jednorázový příspěvek nepodpořili. Je ale nesystémové takto jednorázově rozhodovat a také to, že si vláda vezme pravomoc, což vím, že koalice chce, rozhodovat, kdy přidá navíc a kdy nepřidá. Systémové je, že uděláte vzorec, anebo že mimořádné kroky projdou zákonodárným sborem," uvedl.

"Vláda chystá změnu, která bude znamenat, že když se budou blížit volby tak důchodcům jednorázově přidá. Aby získala na svou stranu důchodce a bez ohledu na ekonomickou vazbu. To je veliké riziko a já v tom vidím obrovský hazard. Vzpomeňte si na mě, že to bude určitě zneužito proti nějaké fiskální odpovědnosti. V tomhle nesouhlasím. Co se týče druhého pilíře. Jde o typické jednání koalice, které ještě prezentuje jako úspěch. Včera jsem se díval, co koalice nesplnila a co už splnila. Nepřicházejí s ničím novým. Komise pana Potůčka se začíná měnit v jakousi burzu nápadů. Neříkám, že některé nejsou zajímavé, podnětné a dobré, ale mezi nápadem a uvedením do praxe je v legislativním procesu často řada kroků. Vláda něco zrušila, aniž by nabídla jakoukoliv náhradu. Budoucnost českých penzistů nevyřeší ani jednorázové přidání, dokonce ani jednopilířový systém. Vláda nebo její část, teď pochopila, že se pustila do velmi riskantního podniku, dokonce hazardu. Proto některé věci začala přenášet na takzvaný třetí pilíř dobrovolného připojištění, ale zároveň tam nedává motivační složky. My jsme podporovali, aby se na nic nečekalo a zatraktivnil se třetí pilíř. Ale není to systémové řešení, jakým byl druhý pilíř," dodal.

"Systémovým řešením by zřejmě bylo předělání toho vzorce, aby se mohlo přidávat více. Nemusí tam být jenom vazba na inflaci, když víme, že inflace je velmi malá. Některé okolní země se dostávají do deflace a tady Česká národní banka intervencemi a svojí fiskální politikou brání tomu, abychom upadli do deflace také. To znamená, že se mohly najít cesty přes úpravu vzorce pro výpočet. Jenom upozorňuji, že během krize, která byla s krátkou přestávkou od roku 2008 a začala končit někdy v roce 2013, jsme byli nuceni přenést zátěž na všechny skupiny obyvatel. Už v zákonech to ale bylo bráno jako přechodné řešení. Potom se měla rozběhnout valorizace penzí. Postup vlády není systémové řešení. To je úplně stejné jako u elektronické evidence tržeb, kde bude vláda rozhodovat o výjimkách. Je to úplně příšerný marast, který vláda do naší legislativy zavádí. Občané by měli mít jistotu. Jistotu by měl poskytovat zákon, nikoliv vláda," tvrdí Laudát.

Související

Více souvisejících

důchody Minimální mzda František Laudát

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Narozená miminka

Kojenecké ústavy definitivně skončily. Stát je ke konci roku zavřel

Ke konci roku 2024 byla definitivně ukončena činnost dětských domovů pro děti do tří let věku (DD3), známých jako kojenecké ústavy. Tato zařízení, která dlouhá léta poskytovala péči nejmenším dětem, byla nahrazena modernějšími a individuálně přizpůsobenými formami péče, které lépe odpovídají potřebám dětí. Česká republika tím završila proces, který ji zařadil mezi evropské země upřednostňující neústavní péči.

před 1 hodinou

Policie USA

Střelba v New Yorku: Před nočním klubem bylo zraněno 10 lidí

V newyorské čtvrti Queens došlo k dramatické střelbě, při níž bylo zraněno deset lidí, kteří čekali před nočním klubem Amazura na začátek soukromé akce. Podle policie čtyři ozbrojení muži zaútočili na skupinu mladých lidí ve věku 16 až 20 let kolem 23:15 místního času.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump po útoku v New Orleans: Vidíte, že jsem měl pravdu

Děsivý útok v New Orleans na Nový rok, při kterém zahynulo 15 lidí a dalších 35 bylo zraněno, otřásl Spojenými státy a přitáhl pozornost celého světa. Tento čin, popisovaný úřady jako teroristický útok, vyvolal ostré reakce jak od současného prezidenta Joea Bidena, tak od nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa.

před 3 hodinami

Helena Zeťová

Helena Zeťová podle kriminalistů zřejmě nespáchala sebevraždu

Vyšetřování tragické smrti populární zpěvačky Heleny Zeťové, která zemřela 20. prosince po pádu z okna rodinného domu v Prostřední Bečvě na Valašsku, stále pokračuje. Přestože kriminalisté zatím oficiálně neuzavřeli případ, zdroje blízké vyšetřování naznačují, že s největší pravděpodobností šlo o nešťastnou náhodu.

před 3 hodinami

Brexit

Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU

Británie se pokouší znovu "resetovat svůj brexitový reset". Nový britský premiér Keir Starmer se od nástupu do funkce snaží zlepšit vztahy Spojeného království s Evropskou unií. Jak ale ukazuje začátek roku 2025, tento úkol je mnohem složitější, než očekával. Uvedl to server Politico.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Moldavsko

Moldavsko čelí po utáhnutí kohoutků plynu z Ruska energetické krizi

Na Nový rok přestal ruský plyn proudit přes Ukrajinu, což Kyjev označil za „historický“ krok. Ukončení tranzitu znamená zastavení toku financí z plynu, které Rusko využívalo k financování své invaze na Ukrajinu. V sousedním Moldavsku tento krok ale vyvolává obavy z energetické krize, zejména v separatistickém regionu Podněstří, které je ekonomicky závislé na ruském plynu. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl Muskův cybertruck

Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl Muskův cybertruck

Před hotelem Trump v Las Vegas došlo k výbuchu Tesla Cybertrucku plného palivových nádob a ohňostrojů. Incident, který otřásl městem, vyšetřují místní úřady jako potenciální teroristický čin. Exploze, která zabila řidiče a zranila sedm lidí, měla jen menší následky pro zraněné, ale způsobila značné škody na hotelu i veřejné infrastruktuře.

před 6 hodinami

Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta

Válka na Ukrajině se stává pro Kyjev stále těžší. S Putinem ale nechce jednat, dokud za ni Rusko nezaplatí

Situace na východě Ukrajiny se dramaticky mění, jak uvedl ruský prezident Vladimir Putin na své prosincové tiskové konferenci. Podle jeho slov probíhá pohyb na celé frontové linii každý den. V regionu Donbas ruská válečná mašinérie pomalu, ale jistě postupuje otevřenými poli, přičemž obsazuje a ničí vesnice i města. Pro místní obyvatele to znamená buď útěk před hrozbou bojů, nebo zoufalou evakuaci ve chvíli, kdy už granáty dopadají v jejich blízkosti.

před 8 hodinami

včera

Luděk Mikloško

Bývalý fotbalista Luděk Mikloško oznámil, že má rakovinu. Chemoterapii ale podstupovat nehodlá

Bývalý fotbalový reprezentační brankář Luděk Mikloško, který na klubové úrovni mimo jiné oblékal i dres anglického West Hamu a v současnosti pracuje pro Baník Ostrava jako sportovní ředitel, oznámil klubovému webu Kladivářů má rakovinou. Zároveň však prozradil, že nehodlá podstupovat klasickou chemoterapii, přičemž to odůvodnil tím, že chce žít normální život. 

včera

Nikola Ogrodníková

Oštěpařka Ogrodníková přerušuje kariéru. Oznámila, že čeká dítě

Bronzová medailistka z Letních olympijských her v Paříži 2024 oštěpařka Nikola Ogrodníková oznámila přerušení kariéry. Důvodem je radostná zpráva, že se svým partnerem hokejistou Petrem Vránou čekají svého prvního potomka. Pár už vychovává syna Lea z Vránova předešlého manželství. 

včera

Nou Camp, domácí hřiště klubu FC Barcelona. Byl dokončen v roce 1957 a nynější kapacita 98 600 diváků ho činí největším fotbalovým stadionem Evropy.

Problém pro Barcelonu. Do silvestrovské půlnoci nezaregistrovala mistra Evropy Olma

Katalánský fotbalový velkoklub FC Barcelona má se začátkem nového roku i nový problém. Do silvestrovské půlnoci totiž nestihla zaregistrovat svého ofenzivního záložníka Daniho Olma tak, aby mohla s tímto španělským mistrem Evropy z loňského roku počítat i pro druhou polovinu právě probíhající sezóny 2024/25. Hrozí tak, že o fotbalistu přijde a to navíc bez náhrady. 

včera

včera

Elon Musk

Internet je na nohou. Elon Musk si na síti X změnil jméno

Nejbohatší muž světa Elon Musk znovu vyvolal vlnu spekulací, když na své sociální platformě X změnil své uživatelské jméno na „Kekius Maximus“. Tento krok, který překvapil veřejnost, nebyl doprovázen žádným vysvětlením, stejně jako jeho nová profilová fotografie zobrazující postavu Pepe the Frog – internetový meme, který byl v minulosti spojen s krajně pravicovými skupinami.

včera

Ilustrační foto

Rok 2024 byl jedním z nejvýznamnějších v globálním bezpečnostním dění. Rok 2025 ho může strčit do kapsy

Uplynulý rok byl podle BBC jedním z nejrušnějších, co se týče globální bezpečnosti, od doby útoků z 11. září 2001. Přinesl řadu dramatických událostí: pád syrského prezidenta Asada, severokorejské vojáky bojující za Rusko, britské a americké rakety vypálené Ukrajinou na ruské cíle, íránské střely dodané Rusku a izraelské letecké údery financované Spojenými státy na Libanon a Gazu.

včera

Šťastný muž

Vědci radí, jak být v roce 2025 šťastnější než v loňském roce

Štěstí není jen něco, co se nám děje, ale něco, co můžeme aktivně ovlivňovat. Někteří lidé mají přirozeně veselejší povahu, zatímco jiní se s ní tolik neztotožňují. Bez ohledu na to, jaký typ člověka jste, existují způsoby, jak své návyky změnit a do života přinést více radosti. BBC sestavil několik ověřených tipů, které mohou váš život obohatit o větší pocit štěstí

včera

Aktualizováno včera

Teroristický útok v New Orleans: Auto najelo do davu lidí, řidič začal střílet

Na přelomu roku se oslavy na Bourbon Street v New Orleans proměnily v děsivou tragédii. Během rušného novoročního večera najelo auto do davu lidí a řidič poté začal do davu střílet. Zemřelo 10 lidí a zraněno je dalších 30. Událost potvrdila městská agentura pro krizové situace NOLA Ready, která zároveň vyzvala obyvatele i návštěvníky, aby se oblasti Canal a Bourbon Street vyhnuli. Policie pachatele útoku zastřelila.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy