Dvě dávky na bydlení by se letos mohly spojit, navrhuje ministryně Němcová

Praha - Se zákonem o sociálním bydlení počítala už Sobotkova koaliční vláda ČSSD, ANO a lidovců. Na podobě normy se za minulé volební období ale nedokázala shodnout. Ministryně práce v demisi Jaroslava Němcová (ANO) nyní navrhuje, aby se vyplácela jen jedna dávka na bydlení místo nynějších dvou. Příspěvek a doplatek na bydlení by se mohly letos sloučit do nové dávky pro lidi v hmotné nouzi.

Na doplatky na bydlení loni úřady práce vydaly celkem 2,42 miliardy korun. V roce 2016 to bylo o půl miliardy víc. Příspěvek na bydlení patří mezi dávky státní sociální podpory. Dosáhnou na něj lidé, jimž na přiměřené bydlení nestačí 30 procent příjmu. V Praze je to 35 procent. Doplatek patří mezi dávky hmotné nouze. Získají ho ti, kteří mají nárok na příspěvek na bydlení. Má jim dorovnat výdaje za byt tak, aby jim zbylo na živobytí. "Letos chceme spojení doplatku a příspěvku na bydlení do jedné dávky hmotné nouze. Pro její získání by se posuzoval žadatelův příjem," řekla Němcová.

Podle ní by v květnu měly být na stole už i obrysy zákona o sociálním bydlení, tedy takzvaný věcný záměr. Ten má připravit ministerstvo pro místní rozvoj. Ve schváleném legislativním plánu resort má, že by měl materiál předložit vládě v říjnu. Paragrafy by pak měl dokončit do pololetí 2019. Norma by měla platit od ledna 2021.

Podle Němcové se konala "koordinační schůzka" k přípravě zákona, na níž se mají podílet vedle zástupců z ministerstev pro místní rozvoj a práce i lidé z resortů vnitra a financí. "Chceme, aby těžiště sociálního bydlení přešlo na obce a stát jim připravil podmínky, aby mohly stavět byty," řekla ministryně v demisi.

Návrh zákona o sociálním bydlení se v minulém volebním období několikrát měnil. Podle původní verze ministerstva práce, které vedla ČSSD, měly mít obce ve svém bytovém fondu povinný podíl sociálních bytů. Povinnost z normy ale kvůli odporu některých politiků a Svazu měst a obcí vypadla. Projednávat se začala předloha, podle níž měly obce na sociální bydlení dostávat dotace od státu, pokud by se rozhodly sociální byty mít. Posuzovaly by i nárok potřebných. Kdyby radnice sociální byty přidělovat nechtěly, měly nároky lidí v tísni hodnotit úřady práce a byt měl zajistit státní fond. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš loni na jaře řekl, že o nároku potřebných nemají rozhodovat úřady práce a jiné centrální instituce, ale starostové a primátoři, tedy obce.

Jeden "příspěvek na náklady" místo dvou dávek na bydlení navrhl v roce 2013 tehdejší ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09). Podle podkladů k návrhu se měl doplatek zrušit a podmínky pro udělení příspěvku se měly zpřísnit. Záměr nakonec z vládního úsporného balíku vypadl.

Související

Marian Jurečka

Jurečka chystá zásadní změny. Chcete dávky? Doložte příjmy i majetek

Od poloviny příštího roku budou muset žadatelé a příjemci dávek na bydlení, živobytí a přídavky na děti doložit nejen své příjmy, ale také majetek. Tato změna, kterou oznámil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), je součástí zásadní revize dávek. Nově bude Úřad práce při posuzování nároku na podporu zohledňovat i vlastnictví nemovitostí, automobilů a výši úspor, s cílem nasměrovat pomoc těm, kteří ji opravdu potřebují.

Více souvisejících

Sociální dávky Sociální bydlení Jaroslava Němcová (ANO) zákony Ministerstvo práce a soc. věcí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy