Kde vzít na důchody a rodičovské příspěvky? Vládní houbaření pokračuje

Komentář Radima Červenky - Procházka po lese spojená s intenzivní pátrací akcí po houbách a hřibech je masovou zábavou Čechů zejména v srpnu a září. Přibližně touto dobou se připravuje i státní rozpočet a následně se o něm hlasuje v poslanecké sněmovně. Zdánlivě zcela nespojitelné činnosti mají leccos společného.

S trochou nadsázky hledání hub v lese připomíná neustálé hledání miliard vládními činiteli. V posledních dnech politickou diskuzi opanovala problematika navýšení důchodů a příspěvků na rodičovskou dovolenou. V rámci standardního ekonomického chování, ať už jde o rodinný rozpočet nebo firemní investice, když je potřeba něco zaplatit, tak na to musím mít peníze. Pokud nejsou k dispozici, tak se nabízí varianta půjčky. Čeští politici však postupují odlišně. Potřebuji něco zaplatit? Hurá do lesa na houby! Tedy lépe řečeno hurá „hledat miliardy“.

Průkopníkem této „fiskální metody“ je bezpochyby současný premiér a především bývalý ministr financí Andrej Babiš (ANO). Během svého působení ve vládě našel nejplnější košík hub, tedy miliard anebo aspoň slíbil, že je v lese, tedy ve státním rozpočtu, najde. Když Babiš, toho času premiér jednobarevné vlády bez důvěry, potřeboval oslovit voliče v hrozbě předčasných voleb pěkným dárkem, bez problému našel několik miliard na slevy pro studenty a důchodce. Pokud se někdo domnívá, že miliardy je možné ve státním rozpočtu hledat a sbírat jako houby po dešti, tak se plete.

Pod termínem hledání miliard se skrývalo v tomto případě „zabavení“ investičních prostředků jednotlivých ministerstev a dalších vládou rozpočtovaných složek (např. Grantová nebo Technologická agentura ČR). Ministerstvo školství tak například nemohlo opravit některé budovy z odložených peněz, protože putovaly na slevy. Další miliardy svého času našel Babiš rozpuštěním fondu na odstraňování ekologických škod nebo peněz na investice v době krize.

Státní rozpočet díky ekonomickému růstu značně nabobtnal. Jeho příjmy v roce 2014 byly 1 098,2 mld. Kč, zatímco na rok 2019 rozpočet počítá s příjmy ve výší  1 465,3 mld. Kč. To je takřka o polovinu více. Pokud vlády rozdávají nalevo i napravo, aby si zajistily voliče, zpravidla si musí peníze vypůjčit. Navyšování důchodů je pro rozpočet opravdu drahá záležitost, bohužel navzdory jejich nevalné výši. Jenže výrazné navýšení státního dluhu je špatnou politickou vizitkou, obzvláště pokud vám takto výrazně narostou příjmy. Špatnému vizuálu se chce vláda vyhnout, a tak se musí miliardy hledat.

Je však potřeba mít na paměti, že pokud se houby odnesou z lesa, tak už se tam nenacházejí. Stejně tak „nalezené miliardy“ budou jinde chybět. V současnosti chybí v investicích anebo se snad někdo veselé projíždí po desítkách kilometrů nových dálnic za „nalezené“ miliardy?

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Důchodová reforma schválena. Věk odchodu do penze poroste, stát chce na důchodcích ušetřit

Současný důchodový systém je podle vlády Petra Fialy (ODS) dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem. V Poslanecké sněmovně proto byla při třetím čtení návrhu MPSV schválena důchodová reforma, která byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.

Více souvisejících

důchody rodičovský příspěvek peníze rozpočet Andrej Babiš

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy