Kvůli Müllerové se Česká spořitelna distancuje od sKaret!

Praha - Česká spořitelna (ČS) soudí, že její účast na projektu sKaret ztrácí smysl, a to kvůli změnám, se kterými dnes přišlo ministerstvo práce (MPSV). Oznámila to dnes v tiskové zprávě. Podle navrhovaných změn by banka účet k sKartě otevřela jen tomu, kdo by chtěl sociální kartu používat k placení či vybírání peněz z bankomatu. Dosud ho příjemci dávek museli mít automaticky. "Jsme nuceni vzít na vědomí, že MPSV od dohody jednostranně ustupuje," uvedla spořitelna. Mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová ČTK řekla, že úřad chce o změnách se spořitelnou dál jednat.

Podle kontraktu, který uzavřely spořitelna a ministerstvo pod vedením Jaromíra Drábka (TOP 09) loni v lednu, mělo přes sKarty jít nejméně 98 procent všech státních příspěvků a podpor a v budoucnu i důchody. Sociální karty kritizovala nejen opozice, odbory a rada postižených, ale i ombudsman, ochránci dat nebo někteří koaliční politici.Loni v prosinci se ministerstvo za účasti premiéra Petra Nečase (ODS) dohodlo se spořitelnou a Českou poštou, že se lidé budou moci rozhodnout, zda sKartu použijí i k placení a vybírání z bankomatu, nebo jen jako průkazku. Nyní ministerstvo navrhuje, aby dobrovolný byl i účet k sKartě. Úřad si nechal zpracovat analýzy, podle nichž by povinnost mít účet u České spořitelny byla v rozporu s Ústavou ČR. Proto by se příjemci dávek mohli nově sami rozhodnout, zda bankovní účet k sKartě chtějí, či nikoli. Podle mluvčí ministerstva se má upravit i smlouva se spořitelnou.Spořitelna dnes uvedla, že varianta sKarty jako pouhého identifikačního nástroje bez účtu umožňujícího výplatu dávek zásadním způsobem omezuje původní záměr i dohodu z prosince. "Prosincová dohoda byla čtyřstranná, a tudíž i ukončení dohody by se mělo odehrát za účasti všech čtyř stran. Nicméně jsme nuceni vzít na vědomí, že MPSV od dohody jednostranně ustupuje a účast banky na projektu tímto objektivně ztrácí nejen smysl," stojí v prohlášení. "Spořitelna má právo na svůj názor. Samozřejmě budeme s Českou spořitelnou dál jednat, další kroky je v tuto chvíli těžké předjímat," řekla ČTK mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí.Spořitelna má také obavy, že navrhované změny by mohly vést k tomu, že její účast v projektu bude v rozporu se zákonem. "Rolí banky může být v daném projektu primárně zprostředkování platebního styku," stojí ve zprávě. K dalším krokům se podle platné smlouvy bude moci rozhodnout poté, co od ministerstva obdrží konkrétní návrh legislativních úprav.Návrhy zákonů chce ministryně Ludmila Müllerová (TOP 09) předložit vládě v březnu. Ministerstvo vychází ve svém návrhu z výhrad ombudsmana i Úřadu pro ochranu osobních údajů. Zákon by měl třeba stanovit, jaké údaje příjemců dávek bude možné z jednotného informačního systému předávat.Ministerstvo se přitom ve smlouvě s ČS zavázalo, že až do roku 2024 nebude podnikat žádné kroky, které by omezily, či dokonce zrušily vyplácení dávek přes sociální karty. Naopak by se mělo maximálně snažit takovým návrhům zabránit, aby přes sKarty mohlo putovat aspoň 98 procent všech příspěvků a podpor. Podle kontraktu banka očekává, že by se přes karty v budoucnu měly vydávat i důchody a převádět peníze od jiných úřadů. Mohly by se používat i jako průkazy zdravotního pojištění. Premiér i ministryně ovšem opakovaně uvedli, že vydávání penzí přes sKartu není v plánu.

Související

Marian Jurečka

Jurečka chystá zásadní změny. Chcete dávky? Doložte příjmy i majetek

Od poloviny příštího roku budou muset žadatelé a příjemci dávek na bydlení, živobytí a přídavky na děti doložit nejen své příjmy, ale také majetek. Tato změna, kterou oznámil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), je součástí zásadní revize dávek. Nově bude Úřad práce při posuzování nároku na podporu zohledňovat i vlastnictví nemovitostí, automobilů a výši úspor, s cílem nasměrovat pomoc těm, kteří ji opravdu potřebují.

Více souvisejících

Sociální dávky Ludmila Müllerová Česká spořitelna

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy