Invalidé pozor, budou změny. Vyjdeme vstříc zdravotně postiženým, hlásí MPSV

Praha - Od začátku příštího roku by se mohla zlepšit situace lidí se zdravotním postižením a kraje by měly mít dotace na sociální služby na starosti až od roku 2015. Senát totiž schválil vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, a další související zákony. Nyní jde k podpisu prezidenta.

„Nesmíme dopustit, aby ti, co to skutečně potřebují, zůstali bez pomoci státu. Proto jsem rád, že se podařilo prosadit změnu legislativy, která má pomoci zdravotně postiženým, co se týče průkazů TP, ZTP a ZTP/P, a také dát krajům dostatečný prostor na změny v dotačním řízení, které se týká sociálních služeb," říká ministr práce a sociálních věcí František Koníček a dodává, že změna legislativy by rovněž měla zpřesnit a zpřehlednit pravidla pro poskytování sociálních služeb.

Plánovaný převod dotačního řízení v oblasti sociálních služeb ze státu na kraje se, v případě, že změnu podepíše prezident, odloží o jeden rok - na rok 2015. Proto, aby se vše bez problémů uskutečnilo, připravuje od letošního srpna expertní tým složený ze zástupců ministerstva práce sociálních věcí a krajů nový systém financování sociálních služeb společně.

Změny se mají týkat také zdravotně postižených. Konkrétně by se měl průkaz osoby se zdravotním postižením (OZP) oddělit od vazby na posouzený stupeň závislosti podle zákona o sociálních službách. Zavést se má samostatné posuzování zdravotního stavu pro přiznání průkazu OZP. Seznam zdravotních postižení, která odůvodňují přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku, by se měl rozšířit o další druhy zdravotního postižení.

„Cílem změn je větší sociální citlivost vůči zdravotně postiženým lidem. Vnímám, že sociální reforma mnohým z nich způsobila problémy a tam, kde je to možné, se to snažím napravit. Mimo jiné i zrychlením případného odvolacího a přezkumného řízení, které je v gesci ministerstva," doplňuje ministr František Koníček.

MPSV změny navrhlo na základě zkušeností z více než jednoroční aplikace nového způsobu řešení průkazu osoby se zdravotním postižením. Po sociální reformě totiž někteří lidé přišli o dávky či průkazy TP, ZTP a ZTP/P, i když se jejich zdravotní stav a jeho důsledky v oblasti pohyblivosti a orientace nezlepšil.

Související

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 
Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jsou v tom nevinně? Jurečka vysvětluje, proč mají růst platy politiků

Vlnu nevole u české veřejnosti vzbudila informace, že platy politiků od ledna opět stoupnou. Vláda sice od návrhu nedává zcela ruce pryč, ale snaží si je nad ním umýt. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) totiž výdělky porostou kvůli letošnímu rozhodnutí ústavních soudců. 

Více souvisejících

Ministerstvo práce a soc. věcí invalidé

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy