Drábkovy sKarty děsí: Řekne si Česká spořitelna o stamiliony?

Praha - Jednání ministerstva práce s Českou spořitelnou o "finančních dopadech" kvůli předčasnému ukončení kritizovaného projektu sociálních karet začnou po 12. říjnu. V tiskové zprávě to dnes uvedl generální ředitel banky Pavel Kysilka. Spořitelna měla sKarty, s nimiž si měli potřební původně vybírat dávky z bankomatů, provozovat podle smlouvy do roku 2024. Parlament ale projekt zákonem zrušil. Podle ministra práce v demisi Františka Koníčka by mohly sociální karty definitivně skončit do dubna.

"Pana ministra jsem informoval o tom, že v České spořitelně máme zájem minimalizovat negativní finanční dopady, které vyvolala změna legislativy," uvedl Kysilka. Podrobnosti banka nechtěla sdělit. "Další detaily nemůžeme rozkrývat," řekla Klára Pačesová z tiskového centra. Předmětem jednání podle ní bude "ukončení projektu".

Podle dřívějších informací spořitelna do projektu investovala kolem 300 milionů korun. Smlouvu měla mít na 12 let, tedy do ledna 2024. Příjemci dávek podle kontraktu automaticky dostali spořitelní konto, přes něž k nim plynuly dávky. Měli si je vybírat s sKartou v bankomatu, mohli s ní i platit. Počítalo se s tím, že by se v budoucnu přes sociální karty a účty k nim vyplácely i penze. Plastikovou kartu má kolem 280.000 lidí.

Koníček ČTK před deseti dny řekl, že spořitelna zašle ministerstvu do pár dnů svou představu o tom, na co by případně mohla mít po předčasném zrušení projektu nárok. Dodal, že banka určitě "nějaké nároky" mít bude, nepředpokládal, že by se pohybovaly ve stamilionech. 

Pokud by zákon o zrušení sKaret byl účinný od 1. listopadu, definitivně by skončily nejpozději v dubnu příštího roku, upřesnil Koníček.

Co dělat, když už sKartu mám

Ministerstvo práce a sociálních věcí i Úřad práce svorně tvrdí, že se budou snažit občanům všechno maximálně usnadnit. A v první fázi nemusíte dělat opravdu nic. Fakt, že zákon, který sKarty ruší, už podepsal prezident, neznamená, že se dávky včetně třeba rodičovské přes sKarty okamžitě přestanou vyplácet. „Ti, kteří prostřednictvím sKarty dostávají dávky, nemusí nyní nic dělat, o dalším postupu je bude písemně informovat Úřad práce ČR," uvádí mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová. A generální ředitelka Úřadu práce Marie Bílková dodává, že úředníci udělají maximum pro to, aby zrušení sKarty mělo na klienty minimální dopad a výplatu dávek neohrozilo.

Do měsíce by mělo všech dvě stě osmdesát tisíc držitelů sKaret dostat z úřadu práce psaní s dalšími instrukcemi. Pak už byste se ale měli začít starat. Do šedesáti dní od obdržení dopisu musíte místnímu úřadu práce oznámit, jak si přejete dávky dál vyplácet. V praxi to znamená, že se vypravíte na příslušnou pobočku úřadu práce nebo ho vyrozumíte písemně.

Možnosti jsou k dispozici dvě: buď si necháte dávky vyplácet složenkou, nebo bankovním převodem na účet. V obou případech bezplatně. Vracíme se tak vlastně v čase o rok zpátky, zpět k původním pravidlům. „Úřad práce pak bude mít dva měsíce na to, aby změny zapracoval. Do té doby bude peníze vyplácet prostřednictvím sKarty," dodává mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová. V případě, že se klient úřadu práce ve zmiňované lhůtě neozve a neoznámí mu, jaký způsob výplaty dávek upřednostňuje, zařídí se podle Štěpánky Filipové úřad sám, informuje server penize.cz.

Ve hře budou opět dvě možnosti. „Pokud daný člověk nemá založený účet, bude dávky dostávat složenkou na adresu, ze které s úřadem práce nejčastěji komunikuje – obvykle jde o adresu trvalého nebo hlášeného pobytu. Dostává-li už nyní klient peníze přes sKartu na bankovní účet, bude mu je tam úřad práce posílat i po jejím zrušení," vysvětluje mluvčí ministerstva.

Související

Prezident Miloš Zeman s předsedou Národní rady osob se zdravotním postižením Václavem Krásou

Rada postižených slaví 20 let. Přispěla k přijetí zákonů, brojila proti Drábkově sKartě

Prosazení zákona o sociálních službách v Česku či zrušení sKaret, s nimiž si měli potřební povinně vybírat dávky z bankomatů, řadí mezi své dosavadní úspěchy Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP). Za dvě desetiletí existence přispěla k přijetí řady novel ke zlepšení života handicapovaných. ČTK to řekl předseda rady Václav Krása. Dvacáté výročí NRZP oslavila dnes v Jízdárně Pražského hradu.
Ilustrační foto

Slovensko plánuje projekt sKaret, v Česku to dopadlo fiaskem

Bratislava - Slovensko plánuje zřídit občanům zvláštní účty s platební kartou, na který by obyvatelé země dostávali sociální dávky a jiné příspěvky. Zřízením centrálního registru chce stát kromě jiného získat přehled o platbách, které posílá občanům, informovalo ministerstvo financí. Podobný systém sociálních karet rozběhlo v minulosti Česko, po kritice byl tento způsob vyplácení dávek ovšem zrušen.

Více souvisejících

sociální karta Ministerstvo práce a soc. věcí Česká pojišťovna

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 33 minutami

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala

Maia Sanduová obhájila mandát moldavské prezidentky, což mnozí v Evropě vnímají jako významný krok k posílení demokratického a proevropského směřování Moldavska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy