Divoký rok na MPSV: Drábkovy projekty zavařily Česku

Praha - Konec projektu sKaret, zákaz používání systému pro vyplácení dávek, zvýšení minimální mzdy i nástup pár stovek úředníků má za sebou letos resort práce a sociálních věcí. Zažil také personální výměny ve svých nejvyšších patrech.

V první polovině roku vedla resort ministryně Ludmila Müllerová (TOP 09). Po svém předchůdci a stranickém kolegovi Jaromíru Drábkovi (TOP 09) uklidňovala rozbouřenou situaci. Začala se vypořádávat hlavně s projektem sKaret a s problémy kolem systému na vyplácení dávek. Po pádu Nečasovy vlády Müllerovou vystřídal František Koníček, převzal i řešení sporných záležitostí.

Projekt sKaret sklízel od počátku kritiku rady postižených, odborů, tehdy opoziční ČSSD i politiků někdejších vládních stran. Výhrady měl Úřad pro ochranu osobních údajů a ombudsman. Po sílícím tlaku Nečasova vláda souhlasila se zrušením sociálních karet. Müllerová se ale bránila, několikrát připravila jen jejich úpravy. Resort má totiž na provozování systému smlouvu s Českou spořitelnou až do ledna 2024. Zákonodárci nakonec přijali senátní normu, který projekt ruší. S postupnou likvidací se začalo v listopadu.

V jednáních se spořitelnou, která vyčíslila své požadavky na 203,8 milionu korun, pak pokračoval Koníček. Nedávno řekl, že nevidí důvod, proč by jeho úřad měl o jakékoliv kompenzaci jednat. Zdůraznil, že ministerstvo smlouvu neporušilo. "My v dané chvíli odpovědnost odmítáme," řekl ministr v demisi.

Starost číslo jedna - vyplácení dávek

Větší starosti než sKarty dělal vedení resortu ale spíš systém pro vyplácení dávek. Ten ministerstvo pod Drábkovým vedením pořídilo bez tendru, připojilo se jen k rámcové smlouvě vnitra s firmou Fujitsu. Podle antimonopolního úřadu tak resorty porušily zákon o veřejných zakázkách, zakázal příslušné aplikace používat. V zajišťování provozu budou ale dál pokračovat nynější dodavatelé, jen s novou smlouvou.

Podle Koníčka nebyl na řádné výběrové řízení čas. Aby prý jeho úřad vyplácení dávek neohrozil, oslovil přímo dosavadní firmy. Systém mají provozovat nejdéle do konce roku 2015. Do té doby budou úředníci využívat ale i část původních systémů, které měli dřív. Podle vyjádření ministerstva si souběžný provoz vyžádá 783 milionů korun navíc.

Potíže s informačním systémem připravily o místo generálního ředitele úřadu práce Jiřího Kubešu. V dubnu ho nahradila Marie Bílková. Podle ní je systém pomalý a jeho ovládání je pracné. Úředníci s ním tak stráví mnoho času, který by mohli věnovat klientům. Podle Bílkové kvůli vyřizování a vyplácení dávek navíc úřady práce pořádně nestíhají věnovat se řešení nezaměstnanosti a hledání práce. Pobočky tak posílilo několik stovek úředníků, další nastoupí v novém roce.

Postupně se do září utlumil i kritizovaný systém docházky nezaměstnaných DONEZ. Nezaměstnaní se museli chodit hlásit na poštu. Mělo to bránit práci na černo. Od října 2011 do letošního června to muselo dělat 117.900 lidí. Asi 9600 z nich přišlo kvůli porušení pravidel o dávky.

Krach důchodové reformy

Úspěch neslavila ani důchodová reforma Nečasovy vlády s takzvaným druhým pilířem. Od ledna do listopadu smlouvu se do ní zapojilo 83.800 lidí. V listopadu to udělalo jen 292 osob. Expremiér Petr Nečas už dřív řekl, že za tím je masivní negativní kampaň. Sociální demokraté totiž tvrdili, že po svém vítězství ve volbách reformu zruší. Vznikající koalice už se dohodla na tom, že druhý pilíř sloučí s penzijním spořením, tedy se třetím pilířem.

Boj se letos sváděl znovu i o sociální služby. Jejich poskytovatelé si stěžovali na to, že dotace šest miliard na péči o postižené, seniory a další potřebné nestačí. Pohrozili omezením nabídky a propouštěním. Müllerová po dohodě s kabinetem pak našla další půl miliardu. V Nečasově vládě usilovala i o zvýšení minimální mzdy. Neuspěla. Záměr provedla až Rusnokova vláda v demisi. Krátce po svém nástupu schválila vylepšení nejnižšího výdělku o 500 korun - od srpna tak činí 8500 korun.

Resort práce má letos za sebou i personální změny. Někteří náměstci se ve svých kancelářích dlouho "neohřáli". Náměstek pro informační technologie Jan Vitula (TOP 09), kterého si do úřadu přivedla Müllerová, po čtyřech měsících odešel. Nahradil ho stranický kolega Petr Krůček. Ve funkci pobyl jen do července. Byl jedním z pěti manažerů, kteří po Koníčkově nástupu skončili.

Na rozloučenou ministr v demisi provedl ve svém úřadu před koncem roku ještě nějaké změny, a to v sekci sociálních služeb. Rozhodl se také přidat úředníkům z úřadů práce, sociální správy a inspekce, a to od prosince. Vláda v demisi schválila v listopadu i koupi administrativní budovy v Praze na Letné za 299 milionů korun, kam by se měl přestěhovat centrální úřad práce.

Související

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jsou v tom nevinně? Jurečka vysvětluje, proč mají růst platy politiků

Vlnu nevole u české veřejnosti vzbudila informace, že platy politiků od ledna opět stoupnou. Vláda sice od návrhu nedává zcela ruce pryč, ale snaží si je nad ním umýt. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) totiž výdělky porostou kvůli letošnímu rozhodnutí ústavních soudců. 

Více souvisejících

Ministerstvo práce a soc. věcí sociální karta Sociální dávky

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 2 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 2 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili

Nejenom na Dušičky uctívali naši předci své zemřelé příbuzné a blízké. Vzpomínali na ně o významných svátcích během celého roku a věřili, že je duše zesnulých mohou navštívit nebo dokonce ochraňovat. Toto přesvědčení se v lidové víře udrželo až do minulého století.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy