sKarty definitivně pohřbeny. Kdo zpackaný projekt zaplatí?

Praha - Vyplácení dávek přes sKarty definitivně skončilo. Úřad práce ČR přes ně přestal vyplácet všechny dávky ze systému státní sociální podpory a pěstounů. Lidé už peníze budou dostávat jen na účet nebo složenkou. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková. Vyplácení dávek v hmotné nouzi, podpory v nezaměstnanosti a příspěvků pro postižené přes sKarty skončilo už na začátku února.

Do oblasti sociální podpory spadá rodičovský příspěvek, přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, porodné a pohřebné. Tyto dávky, stejně jako další, se měly původně přes sKarty vyplácet až do konce dubna. "Důvodem urychlení celého procesu byl fakt, že nové informační systémy nemají aplikaci na tento způsob výplaty dávek. A protože sKarta končí, nebylo efektivní a ani ekonomické programy upravovat," uvedla generální ředitelka úřadu Marie Bílková.

Sociální kartu mělo kolem 280.000 lidí. Úřady příjemcům v listopadu poslali dopis s popisem postupu. Klienti měli nahlásit, jak chtějí dávky dál dostávat - jestli poštou, či na svůj bankovní účet. Zatím to neudělalo asi 1000 z nich. "Tyto lidi budeme znovu kontaktovat," podotkla Beránková.

Lidé nemusí sKartu vracet. Úřad práce jí ale doporučuje znehodnotit. Zdravotně postižení, kterým slouží speciální sKarta zároveň jako průkaz OZP, si musí do konce dubna na příslušném úřadu práce zajistit její výměnu za nový náhradní průkaz OZP. Za jeho vystavení nebudou nic platit.

Analytik Patrik Nacher je přesvědčen, že odpovědnost za případné náklady na zrušení nepovedeného projektu sKaret musejí nést lidé, kteří projekt vymysleli a kteří podepsali příslušné smlouvy i přesto, že od samého začátku kritikové upozorňovali na nedostatky a chyby, jako bylo nastavení poplatkové politiky sKarty, nesoulad se zákony, dodatečné legislativní úpravy apod.

"Není možné celou věc uzavřít tím, že to zaplatí daňový poplatník," říká Nacher. "Kritika sKaret se nevynořila náhle, ale provázela projekt od samého počátku a počty různých změn, revizí či dodatečných úprav jen podtrhují fakt, že od samého počátku museli příslušní odpovědní politici a úředníci vidět, že vše není v pořádku," podotýká analytik.

Také banka mohla podle Nachera předpokládat, že může nastat alternativa zrušení projektu. Nicméně je jejím právem se přihlásit o proplacení vynaložených nákladů, připouští analytik.

"Na státu pak je, aby spravedlivě rozhodl, ale aby to opět neskončilo po česku, že to 'zacvaká' erár, protože ten zvládne cokoliv. Podle mého názoru jde o ukázkový, doslova učebnicový příklad, kdy by měla být vyžadována zodpovědnost konkrétních lidí," uzavírá své vyjádření Patrik Nacher. Uvedl to server Kurzy.cz.

Související

Prezident Miloš Zeman s předsedou Národní rady osob se zdravotním postižením Václavem Krásou

Rada postižených slaví 20 let. Přispěla k přijetí zákonů, brojila proti Drábkově sKartě

Prosazení zákona o sociálních službách v Česku či zrušení sKaret, s nimiž si měli potřební povinně vybírat dávky z bankomatů, řadí mezi své dosavadní úspěchy Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP). Za dvě desetiletí existence přispěla k přijetí řady novel ke zlepšení života handicapovaných. ČTK to řekl předseda rady Václav Krása. Dvacáté výročí NRZP oslavila dnes v Jízdárně Pražského hradu.
Ilustrační foto

Slovensko plánuje projekt sKaret, v Česku to dopadlo fiaskem

Bratislava - Slovensko plánuje zřídit občanům zvláštní účty s platební kartou, na který by obyvatelé země dostávali sociální dávky a jiné příspěvky. Zřízením centrálního registru chce stát kromě jiného získat přehled o platbách, které posílá občanům, informovalo ministerstvo financí. Podobný systém sociálních karet rozběhlo v minulosti Česko, po kritice byl tento způsob vyplácení dávek ovšem zrušen.

Více souvisejících

sociální karta Úřad práce Sociální dávky

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy