Zrušení druhého pilíře je facka občanům, zuří ODS

Praha - Zrušení druhého pilíře penzijního systému je podle občanských demokratů jedním z nejhorších rozhodnutí levicové vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL. "Je to facka pro zodpovědné občany, kteří byli ochotní a schopní si sami spořit na stáří," tvrdí expertka pro sociální oblast Lenka Kohoutová.

Podle Kohoutové jde o to, že vláda nenabídla vůbec žádnou alternativu a její jedinou představou o reformě je bez náhrady rozbořit systém, který v minulosti předem označila za mrtvý.

"Pro druhý pilíř existuje infrastruktura. Stačí se dohodnout, co je zapotřebí vylepšit a změnit. Pokud zrušení druhého pilíře vláda myslí vážně, musí dnešní mladé generaci, aktivním lidem, zcela jasně říct, že jejich důchody nebudou dosahovat ani dnešní výše penzí a budou v poměru s platy významně nižší," tvrdí Kohoutová.

Demografický vývoj podle ní vláda svým rozhodnutím nezruší, i když si to prý zjevně myslí. "Česká populace stárne a vláda se musí postavit čelem k jinak pozitivnímu faktu, že průměrný věk dožití stoupá, což s sebou přináší i vyšší náklady na důchody," dodává expertka.

Fakt, že se do II. pilíře přihlásilo „jen" několik desítek tisíc lidí, není podle ODS v žádném případě důvodem k tomu ho zcela zrušit. "Penzijní systém se plánuje na desítky let dopředu a vyhodnocovat ho po jednom roce prostě nelze. Jsem všemi deseti pro debatu o tom, jak druhý pilíř zatraktivnit. Zaslepená debata pouze o tom, jak II pilíř zrušit, ukazuje, že levicová vláda pohrdá občany," zuří expertka.

"II pilíř je cestou, jak lidem narovnat rozdíl mezi jejich stávajícím příjmem a jejich budoucím příjmem v důchodu. Pokud sociální demokracie chce, aby bez ohledu na své zásluhy a bez ohledu na to, kolik kdo státu na důchodovém pojištění za svůj život odvedl, dostávali všichni stejně málo, a zároveň nedává lidem možnost, aby si mohli sami spořit, protože odvody na důchody jsou příliš vysoké, pak jejich rozhodnutí chápu. Ale je to naprosto špatná cesta, kterou já odmítám," dodává ve zprávě, kterou obdržel server EuroZprávy.cz, Kohoutová.

"Tato vláda se stala hrobařem systémů. Ze zdravotnictví zmizí regulační poplatky a ve zdravotnictví bude ročně chybět více jak pět miliard. Změna financování v sociálních službách zavádí nerovnosti a jen Praha přichází o zhruba 400 milionů ročně od roku 2015. Důchodový systém je jen dalším vykopaným hrobem, tentokrát v důchodovém systému," uzavírá Kohoutová.

Související

Nemocnice, ilustrační fotografie.

Lepší koordinace zdravotní a sociální péče může ušetřit peníze, tvrdí koalice

Lepší koordinace zdravotní a sociální péče může podle expertky koalice Spolu pro oblast sociální péče Lenky Kohoutové a experta Pirátů a STAN na zdravotnictví Ondřeje Dostála ušetřit peníze. Více individualizované rozhodování a péče tak podle nich nemusí být dražší než současný přístup. Stát by se měl zaměřit na dostupnost služeb a jejich poskytování ambulantní, terénní a odlehčovací formou.

Více souvisejících

Lenka Kohoutová ODS

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin

Španělsko čelí ničivým záplavám, které si dosud vyžádaly přes dvě stě obětí a zanechaly desítky tisíc lidí bez domova či přístupu k základním službám. V reakci na tuto přírodní katastrofu španělský premiér Pedro Sánchez nařídil největší mírové nasazení vojenských jednotek v historii země.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy