Stát finančně podporuje lichváře a vydřiduchy, zuří europoslanec

Praha - Stát přispívá sociálně slabým na bydlení, což je bezpochyby chvályhodné. Problém ale europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský vidí v tom, že zároveň nebojuje s lichvou. Někteří lidé, kteří se octli na okraji společnosti, platí podle něj za ubytování v provizorních bytech o dvou místnostech měsíční nájem až deset tisíc korun.

Placení tak vysokých finančních částek za bydlení v plesnivých holobytech považuje Zdechovský za absurdní. "Za stejnou či srovnatelnou částku lze celkem slušně bydlet v normálním dvoupokojovém bytě, ale většina zmíněných sociálních nájemníků si je však nezkouší ani opatřit. Věří totiž vykutáleným podvodníkům, že jen takto si mohou sáhnout na sociální dávky. Jinak by museli pod most," tvrdí europoslanec.

"Nad absurdností jednání státu zůstává rozum stát. Ze státní kasy putují peníze na soukromý byznys, což by asi většinu lidí v této zemi moc nepřekvapilo. Mnohem horší je ale skutečnost, že stát nejenže toleruje, ale dokonce fakticky dotuje podnikatele, kteří se pasou na neštěstí druhých a pronajímají jim obydlí v mnohem horším stavu jak prasečáky a kravíny," uvádí ve zprávě serveru EuroZprávy.cz Zdechovský.

Peníze daňových poplatníků tak podle něj putují například do kapes lichvářů a podvodníků, kteří doslova odírají sociálně slabé. Pronajímají jim byty bez odpovídajících hygienických standardů a vybírají za to přemrštěné nájemné. "Kde jsou úředníci státu v čele s ministrem pro lidská práva Diensbierem? A o úřednících z hygieny ani nemluvě. Ti nezasáhnou, protože prý nemohou," zuří europoslanec.

V poklidných městech roste kriminalita

Přítomnost zmíněného byznysu s sebou nese vedle morálně pochybného jednání i další negativní důsledky. "Nedávno jsem řešil tento problém v Luži na Chrudimsku. Donedávna se jednalo o malé a poklidné východočeské městečko. Když ale do města vstoupili podnikatelé z této „branže," výrazně stoupla zločinnost a vandalství. Starosta Luže tak musel narychlo zřídit i městskou policii," říká europoslanec.

"Zabývám se už nějaký čas tím, jak je nastavená podpora bydlení sociálně slabých občanů v ostatních zemích Evropské unie. Většinou se to děje přes obce a města či charity, které se o sociálně slabé skutečně starají a neparazitují na nich. Je tedy načase, aby s tím i u nás stát začal konečně něco dělat. Nebo mu snad nevadí podporovat lichváře a vydřiduchy?" ptá se Tomáš Zdechovský.

Související

Danuše Nerudová

Česko hledá eurokomisaře. Určí ho Starostové, anebo Piráti

Nového českého eurokomisaře či eurokomisařku by měli nominovat Piráti, anebo Starostové. Taková je dohoda mezi stranami vládní koalice. Nic na tom zatím nezměnily ani volební výsledky, kdy volební koalice Spolu složená z kandidátů ODS, TOP 09 a KDU-ČSL uspěla více než koaliční partneři. Otázkou však je, kdo nakonec bude nominován do Evropské komise, kterou s největší pravděpodobností nadále povede Ursula von der Leyenová.

Více souvisejících

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) sociálně vyloučení lichva

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 23 minutami

před 27 minutami

před 54 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry

Rusko překročilo práh doktríny odstrašení použitím balistické rakety schopné nést jaderné zbraně. Ve své analýze to uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy