Kde vezme stát na důchody? Odbory se postavily proti reformě

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) jako největší odborová centrála v zemi nesouhlasí s návrhem důchodové reformy, který před měsícem představila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Podle odborů by nový model mohl stát ročně až 600 miliard korun a není jasné, z čeho by se platil. Stanovisko zveřejnil na twitteru předák ČMKOS Josef Středula. Letos se na penze vydá přes 500 miliard korun. Výdaje každý rok rostou. Ministryně už dřív řekla, že by navrhovaná důchodová reforma v prvních pěti letech stála celkem 25 miliard korun.

Podle návrhu reformy by se měl nynější veřejný pilíř, do kterého plynou odvody, rozdělit na dva. Ze solidárního nultého pilíře by se všem poskytoval základní starobní důchod ve výši 28 procent průměrné mzdy, tedy nyní asi 10.000 korun. Z prvního pilíře by se vyplácela zásluhová část podle odpracovaných let a výdělků. K získání penze by stačilo 25 let placení pojistného místo nynějších 35 let. Za každý rok práce navíc nad 35 let by pak mohl být určitý bonus. Za každé vychované dítě by se hlavnímu pečujícímu zvedl důchod o 500 korun, nejvýš ale o 1500 korun. Lidé v náročných profesích by chodili do penze dřív, a to o rok za každých deset let v rizikovém prostředí.

"Návrh nové důchodové reformy je jen reklamní bublina. My vidíme náklady, ale nevidíme příjmy. Odhadujeme, že celý tento model by stál až 600 miliard korun ročně," uvedl Středula. Podle ČMKOS není jasné, kde by se na financování změn penzí vzaly peníze. Odboráři se obávají, že by to hradili zaměstnanci z odvodů.

O reformě jednala komise pro spravedlivé důchody, kterou Maláčová zřídila. V týmu zasedali politici sněmovních stran, experti z různých oborů i zástupci zaměstnavatelů a ČMKOS. Podle některých ekonomů a politiků není nynější systém penzí do budoucna kvůli stárnutí společnosti udržitelný a beze změn se propadne do deficitů. Řada zástupců stran a odborníků poukazuje na to, že navržený model udržitelnost důchodové soustavy ještě zhoršuje. Kritizují, že návrh neřeší příjmy. Nepovažují ho za reformu, která by dlouhodobou stabilitu penzí zajistila.

Návrh představily Maláčová s šéfkou komise Danuší Nerudovou začátkem prosince. Podle ministryně je model spravedlivý a systém zpřehlední. Nerudová uvádí, že by se měla část penzí platit z daní a do pěti let je nutné provést i daňovou reformu.

Ministerstvo práce zamýšlené změny rozdělilo do tří důchodových novel. Jedna se týká dřívějších penzí náročných profesí, druhá bonusu za výchovu dětí a třetí jinak vypočítává a přerozděluje starobní důchod. Ten se nyní skládá ze základní výměry, která odpovídá deseti procentům průměrné mzdy a letos činí 3550 korun, a ze zásluhové procentní výměry podle odpracovaných let a výdělků. Nově by to měla být solidární část ve výši 28 procent průměrné mzdy s částkou 10.000 korun a zásluhovou část by tvořil zbytek. Připomínky k trojici zákonů mohou ministerstva, kraje, zaměstnavatelé či odbory podávat do 13. ledna.

Související

Marian Jurečka

Jurečka utnul spekulace. Řekl, kdy půjdeme do důchodu

Věková hranice pro odchod do důchodu by měla být stanovena na 67 let pro osoby narozené v roce 1989 a později. Tento návrh představil ve středu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) poslancům. Jde o druhou změnu v důchodové reformě po jejím odeslání z vlády do Sněmovny.
Ilustrační fotografie.

Pro předčasný důchod se od úterý mění podmínky. ČSSZ upozornila na novinku

Od 1. října se upravuje jen jedna podmínka pro odchod do předčasného starobního důchodu, upozornila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nově bude pro předčasný důchod nutné získat alespoň 40 let pojistných dob. Tyto doby zahrnují nejen výdělečnou činnost, ale i náhradní doby pojištění. V průměru přitom mají důchodci, kteří odcházejí do předčasného starobního důchodu, 45 let důchodového pojištění.

Více souvisejících

důchody Odbory Josef Středula

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Eva Pavlová a Petr Pavel

První dáma by mohla dostávat peníze od státu. Návrh už je na stole

Eva Pavlová i její nástupkyně či nástupci v roli partnera prezidenta nebo prezidentky si mají z nuly výrazně polepšit. Na stole totiž leží návrh, který by jí a jejím následovnicím přiklepl měsíční náhrady ve výši 95 250 korun na reprezentační údaje. Už přišla i reakce z Pražského hradu. 

včera

Dostihy

Velká pardubická bude i s esy ze zahraničí. Nejslavnější dostih slaví 150 let

Konkrétní podobu dostala startovní listina 134. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou na zámku Karlova koruna v Chlumci nad Cidlinou. Bude na ní šestnáct koní, kterým startovní čísla vylosovali operní pěvkyně Andrea Kalivodová s hrabětem Francescem Kinskym dal Borgo. Zájem startovat v českém dostihu projevil kvartet koní ze zahraničí.

včera

včera

včera

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropská unie směřuje k ekonomické studené válce s Čínou, varoval Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán varoval před tím, že Evropská unie směřuje k „ekonomické studené válce“ s Čínou v souvislosti s návrhem na uvalení cel na čínské elektromobily. Orbán to uvedl během rozhovoru pro státní rozhlasovou stanici, kde vyjádřil své obavy o negativní dopady tohoto kroku na evropskou ekonomiku a upozornil, že Maďarsko chce zachovat hospodářskou neutralitu a pokračovat v obchodování jak s Čínou, tak se Západem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Rusové už mají války na Ukrajině plné zuby

Podle nezávislých ruských sociologů roste mezi Rusy podpora pro uzavření mírové dohody s Ukrajinou a ukončení konfliktu. Dva sociologické projekty, Chronicle a ExtremeScan, zaznamenaly, že rekordní počet Rusů je ochoten přijmout kompromis, i když cíle takzvané „speciální vojenské operace“ nebudou dosaženy. Uvedl to server Ukrainska pravda.

včera

Benjamin Netanjahu s vojáky izraelské armády

Izrael má kapacitu na dlouhou válku. Vyplatí se mu to ale?

Izrael už od vyhlášení nezávislosti ležel v obklíčení nepřátel. Ze státních aktérů se ale postupně staly teroristické organizace. Boj s nimi je daleko záludnější a nebezpečnější. Izraelská armáda a zpravodajské služby ale mají dostatečné kapacity na to, aby tento boj zvládly – i kdyby trval dlouhá léta.

včera

včera

včera

Zemi ohrožuje extrémní sluneční erupce. Může napáchat masivní škody

Silná sluneční erupce, která se odehrála v úterý večer, má podle vědců závažné důsledky pro naši planetu. O víkendu se očekává geomagnetická bouře, která může výrazně ovlivnit běžný život obyvatel. Hrozí výpadky rádiového signálu a dalších komunikačních služeb. Na druhou stranu by se na obloze mohla zjevit nádherná polární záře.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy