MPSV může případně prodloužit smlouvu na systém dávek, řekl náměstek Povšík

Ministerstvo práce je připraveno případně prodloužit smlouvu na zajištění provozu informačních systémů pro výplatu dávek o dalších pět měsíců do května příštího roku s dosavadním dodavatelem, jímž je firma OKsystem. Pokud by do jara nového provozovatele jejích aplikací nenašlo v soutěži, osloví ji nejspíš k další spolupráci.

Vyplývá to z vyjádření politického náměstka ministryně práce Robina Povšíka (ČSSD) na posledním jednání sněmovního sociálního výboru. Zasedání bylo neveřejné, Sněmovna dodatečně zveřejnila zvukový záznam.

Provoz systému pro vyplácení dávek má ministerstvo zajištěný do konce roku, kdy smlouva s OKsystemem vyprší. Povšík ujistil, že poskytování příspěvků a podpor kvůli tomu není ohroženo. Vedení resortu vyhlásilo v září soutěž na nového provozovatele nynějších systémů dávek a zaměstnanosti od OKsystemu na příští tři roky za 600 milionů korun. Zájemci se mohou hlásit do 30. října, kontrakt se má podepsat v listopadu.

"I kdyby se nestihlo otevřené výběrové řízení do daného termínu, máme odsouhlaseno s dodavatelem (OKsystem), že na základě stávajících smluvních vztahů a smluvních dokumentů jsme schopni uzavřít dodatek na dalších pět měsíců, je to zajištěno minimálně do května," uvedl politický náměstek. Dodal, že vedení resortu věří, že se do té doby soutěž podaří ukončit. "V krajním případě je připraveno JŘBÚ (jednací řízení bez uveřejnění). Dojít bychom k němu nechtěli. Otevřené řízení se ale nemusí povést," řekl Povšík.

V jednacím řízení bez uveřejnění se osloví přímo jediný dodavatel, který umí provoz zajistit. Podle Povšíka by nebyla chyba ministerstva, pokud by se soutěž nestihla. Poukázal na průtahy kolem případných námitek a odvolání uchazečů proti rozhodnutí.

Smlouvu s OKsystemem ministerstvo prodlužovalo už dvakrát o dva roky kvůli zpoždění příprav nového celoresortního informačního systému, který měl původně fungovat od roku 2017. Roční prodloužení stojí zhruba půl miliardy korun. Za stav technologií a závislost na jediném dodavateli, jímž je od roku 1993 společnost OKsystem, sklízí ministerstvo kritiku.

Připravovaný celoresortní systém se skládá ze systémů dávek, zaměstnanosti a dalších. Původně měl stát 1,5 miliardy. Cena může být o miliardu vyšší. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) opakovaně uvedla, že zakázky zdědila. Vedení resortu dřív ujišťovalo, že se novinka spustí od roku 2021. Letos v květnu na jednání sociálního výboru Maláčová řekla, že to bude zřejmě na přelomu let 2022 a 2023. Soutěž na nového provozovatele nynějších systémů je ale na tři roky, tedy zhruba do začátku roku 2024.

O záměru uspořádat výběrové řízení na provoz nynějších aplikací informovali zástupci ministerstva sociální výbor loni v září. Soutěž zahájili po roce. "Na podávání nabídek mají dodavatelé měsíc a ministerstvo má měsíc na vyhodnocení. To je celkem krátká doba. Vzhledem k tomu, že už tu rok a půl řešíme, že se do této situace dostaneme (konec smlouvy na provoz systému dávek s OKsystemem), tak mělo být výběrové řízení vypsáno dřív. Teď jsme ve velkém časovém presu a je to špatně," řekl šéf sněmovního podvýboru pro informační a dávkové systémy Lukáš Kolářík (Piráti).

Podle Povšíka příprava soutěže trvala rok a pracují na ní "celé týmy". Se záměrem se musela seznámit vláda. Za zpožděním je i koronavirová epidemie, kdy se pracovníci soustředili třeba na přípravu programu Antivirus s příspěvky na mzdy pro firmy v krizi, zdůvodnil politický náměstek.

Související

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jsou v tom nevinně? Jurečka vysvětluje, proč mají růst platy politiků

Vlnu nevole u české veřejnosti vzbudila informace, že platy politiků od ledna opět stoupnou. Vláda sice od návrhu nedává zcela ruce pryč, ale snaží si je nad ním umýt. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) totiž výdělky porostou kvůli letošnímu rozhodnutí ústavních soudců. 

Více souvisejících

Ministerstvo práce a soc. věcí Robin Povšík OKsystem Sociální dávky

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin

Španělsko čelí ničivým záplavám, které si dosud vyžádaly přes dvě stě obětí a zanechaly desítky tisíc lidí bez domova či přístupu k základním službám. V reakci na tuto přírodní katastrofu španělský premiér Pedro Sánchez nařídil největší mírové nasazení vojenských jednotek v historii země.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy