Propouštět se teprve bude, varuje expertka. Do práce prý zamíří roboti

Navzdory veškerým černým scénářům o masovém propouštění v důsledku koronavirové krize se v Česku míra nezaměstnanosti zatím nijak výrazně nezhoršila. Podle ředitelky personální agentury ManpowerGroup Jaroslavy Rezlerové se ale na nejhorší máme teprve připravit.

Vládní kroky pro udržení zaměstnanosti považuje personalistka za dlouhodobě neudržitelné. Informovala o tom CNN Prima NEWS, která s ní udělala rozhovor. „Nezaměstnanost se zvýšila pouze na 3,6 %. Průzkumy ukazují, že vlna propouštění může přijít až na podzim. Až se firmy vrátí do normálu a bude po dovolených, budou muset přistoupit k restrukturalizaci,“ nastínila to, na co se musíme v blízké budoucnosti připravit. 

Rezlerová sice chválila navzdory veškeré kritice vládní program Antivirus, jehož cílem je zabránit vyhazovům, ale zároveň varovala, že se jedná pouze o krátkodobé řešení a že si stát nemůže finančně dovolit pernamentně dotovat pracovní místa. 

Ředitelka po svých zkušenostech z předešlé ekonomické krize v letech 2008-2009 předpokládá, že se Česko s následky pandemie covid-19 bude muset poprat s opožděním. V té době se totiž míra nezaměstnanosti zvýšila až na jejím konci, kdy naopak ve většině státu opadala. "Myslím, že i tady uvidíme další dopady ještě na konci roku letošního a na začátku toho příštího,“ vysvětlila.

Nejhůř postižená budou pracovní místa v dopravě, hotelových službách, gastronomii, ve výrobě a na ní navázané logistice. Se špatnou situací musí podle Rezlerové počítat například Moravskoslezský kraj, kde se výrobou a těžkým průmyslem živí značné množství lidí. Lepší vyhlídky nebude mít ani stavebnictví, kde je nezbytná restrukturalizace zaměstnanců. "Většinou to byli cizinci, a jak jejich příchod bude omezen či ne, se teprve uvidí,“ řekla.

Byrokracie příliš zatěžuje trh práce

„Český trh práce je málo flexibilní a zákoník práce rigidní. Není možné svazovat trh práce, který je součástí volného trhu, rigidními normami. Ministerstvo by se mělo starat o ochranu zaměstnanců, ale jiným způsobem. Zákoník práce je jen něco, co novelizujeme, a bylo tady už v 60. letech,“ vyjádřila ředitelka výhrady vůči zbytečné byrokracii v pracovním právu.

"Pokud to budou dělat úřady práce, nedokážu si představit, kde na to vezmou prostor,“ vyjádřila se personalistka k probíranému tématu možné rekvalifikace. Zrovna v té vidí jistou naději, přičemž by se ale podle jejího názoru měla zaměřit spíše na opravdu potřebné profese.

Rezlerová dále předpokládá, že se díky koronavirové krizi budeme v dohledné době potýkat s masivní výměnou některých rutinních činností roboty, a to i v administrativě. 

"Dlouhodobě si zhruba 30 procent zaměstnanců stěžuje, že nemohou obsadit některé typy pracovních míst, je to celosvětový problém,“ podotkla s poznámkou, že by se novým trendem mohla stát podpora bezpečného vzdáleného připojení a home office. 

Související

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Nezaměstnanost je nejvyšší za poslední roky. Nejnižší zůstává v Praze a okolí

V lednu letošního roku vzrostla nezaměstnanost v Česku na čtyři procenta, oproti prosincovým 3,7 procenta. Tato úroveň je nejvyšší za téměř tři roky, od dubna 2021. Údaje zveřejněné dnes Úřadem práce ČR naznačují, že na konci ledna bylo více uchazečů o práci než volných pracovních míst, což je výrazný obrat oproti situaci předchozího měsíce. 

Více souvisejících

nezaměstnanost / nezaměstnaní práce Ekonomika Úřad práce

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy