Pomůcky pro postižené? Příspěvek by mohli získat i lidé s interními chorobami

Na příspěvek na zvláštní pomůcky pro postižené by měli mít od března nárok i lidé s vážnými pohybovými potížemi kvůli neuropatii nohou, srdečnímu selhání či plicním chorobám. Peníze od státu by mohli využít na pořízení nájezdových ramp, zvedacích plošin a schodišťových sedaček i na úpravy dveří a koupelen či aut.

Počítá s tím návrh vyhlášky o poskytování dávek lidem se zdravotním handicapem, který zveřejnila na svém webu vláda.

Návrh připravilo ministerstvo práce. Vyhláška má doprovodit novelu o poskytování dávek postiženým, kterou prosadila minulý rok skupina poslanců z KDU-ČSL, ANO, KSČM, ČSSD, TOP 09, STAN a od Pirátů. Zákon rozšiřuje okruh příjemců příspěvků o lidi, kteří kvůli některým interním nemocem nemohou chodit.

Vyhláška upravuje seznam pomůcek, na které mohou nemocní peníze získat. Patří mezi ně nájezdové ližiny, svislá a šikmá zvedací plošina, roštová rampa a schodišťová sedačka. Podpora se dá využít i na stavební práce při rozšíření dveří či uzpůsobení koupelny a WC a také na dodatečnou úpravu auta k ručnímu řízení a snadnějšímu nastupování.

"Je potřebné přiřadit existující pomůcky k jednotlivých novým zdravotním stavům," uvedlo ministerstvo. Podle něj by jinak úřady nemohly podporu vyplácet.

Předpis výslovně stanovuje také to, že by na průkaz zdravotně postižených měli mít nárok lidé s autismem. Vyhláška upřesňuje i některé pomůcky pro sluchově postižené.

Podle zprávy ministerstva práce o vyplacených dávkách úřady práce na příspěvky na pomůcky vydaly loni od ledna do listopadu zhruba 867 milionů korun. Proti stejnému období předchozího roku výdaje o pět procent klesly. Za celý rok 2018 se vyplatilo 6200 příspěvků za celkem 977 milionů korun. Ministerstvo odhaduje, že by rozšíření okruhu příjemců mohlo navíc ročně stát 292 až 584 milionů korun.

Vyhláška nemění podmínky pro získání peněz od státu. Na pomůcku s cenou do 10.000 korun podle webu úřadu práce stát přispívá lidem z domácností s příjmem pod osminásobek životního minima. Spoluúčast činí deset procent, nejméně ale 1000 korun. Stejně se musí lidé podílet i na zaplacení své pomůcky za víc než 10.000 korun. Maximálně je možné získat 350.000 korun, na pořízení schodišťové plošiny pak až 400.000 korun. Součet příspěvků nesmí v pěti letech přesáhnout 800.000 korun, nebo 850.000 korun při pořízení plošiny.

Kabinet by měl návrh vyhlášky, která má podle plánu platit od března, projednat v únoru. Do 4. února je možné ke změnám předpisu podávat připomínky.

Související

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda se má po roce 2024 valorizovat, rozhodla vláda. NBÚ povede Čuřín

Minimální mzda by se v blízké budoucnosti měla valorizovat pravidelně na základě výpočtu stanoveného zákonem, a nikoli ad hoc rozhodnutím vlády. Počítá s tím návrh novely zákoníku práce, který dnes odsouhlasil. Kabinet rozhodl také o navýšení příspěvku zaměstnavatelům na zaměstnávání osob se zdravotním postižením a jmenoval nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu.
CZK

NRZP vadí nevyplácení příspěvku na péči ze Slovenska

Češi a Slováci žijící v Česku, kteří pobírají slovenský důchod a neobejdou se kvůli svému stavu bez pomoci, nedostávají příspěvky na péči. Slovensko jim svou dávku neposílá, české úřady jim podporu nepřiznávají. Řada lidí má tak problém si potřebné opatrování zajistit. Na tiskové konferenci na to dnes upozornila Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP). Navrhuje, aby příspěvek začala poskytovat ČR. Problém se podle odhadů rady týká 400 až 500 osob ve vážném stavu. Vyjádření ministerstva práce ČTK zjišťuje.

Více souvisejících

zdravotně postižení Ministerstvo práce a soc. věcí Vláda ČR život Sociální dávky

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 13 minutami

před 46 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy