Lidé se ocitli v nemilosti úřadů. Každý druhý žádal o pomoc marně

Ačkoliv by se dalo očekávat, že v období nouzového stavu a v jeho důsledku vypnuté ekonomiky, bude státní správa fungovat efektivně, opak se bohužel stal pravdou. Například Úřady práce obdržely více než 13 tisíc žádostí o mimořádnou dávku v hmotné nouzi, z nichž bylo vyhověno pouhé polovině. Největší nápor byl v Praze, Ostravě, Ústí nad Labem a Liberci.

Pandemie onemocnění covid-19 způsobila epidemiologickou, nýbrž i ekonomickou krizi. S tou se stále snaží poprat řada vládních programů na pomoc zasaženým odvětvím a rodičům, kteří museli kvůli zavřeným školám a mnohdy i školkám zůstat s dětmi doma. 

Mluvíme-li o mimořádné okamžité pomoci, tak ta spočívá v jednorázové dávce z důvodu neočekávaných událostí pro lidi, kteří se dostali do hmotné nouze. Za splnění určitých podmínek může být vyplacena i opakovaně. Aby na ní daná osoba dosáhla, musí splnit určitá kritéria vycházející z její individuální a příjmové, sociální a majetkové situace.

Celkový počet žádostí o mimořádnou hmotnou pomoc činil v období od 1. 3. - 24. 6. 13 544, z nichž schválených bylo 7541. Vyplacená částka činila téměř 28 milionů korun, průměr byl 3690 korun. Jedná se o data ministerstva práce a sociálních věcí.

Častým důvodem zamítnutí byla příjmová situace žadatelů, která jim podle úřadů umožňovala platit požadované životní náklady z úspor, případně se vyhodnotilo, že se v insolvenci nacházejí už delší dobu, tudíž na ní vyhlášení mimořádného stavu nouze nemělo vliv.

Největší počet žádostí zaznamenaly krajská pobočka úřadu práce v Praze (2921), v Ostravě (1884), Ústí nad Labem (1339), zatímco nejméně jich měly Jihlava (269), Pardubice (400) a Hradec Králové (441).

Maláčová a Richterová proti sobě

Tématem mimořádné okamžité pomoci se zabýval pořad Partie na CNN Prima NEWS, jehož se zúčastnily ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a první místopředsedkyně České pirátské strany a poslankyně Olga Richterová.

Předmětem jejich vzájemné diskuze bylo posouzení, zda byla pomoc dostatečná, a zda úřady práce pracovaly v souladu se zákonem. Richterová například upozornila Maláčovou na některé případy, na něž by se její resort měl zaměřit.

„Na mě se obrací lidé v zoufalých situacích. Mám připravené podklady paní, důchodkyně, která je v šoku. Žádala o mimořádnou okamžitou pomoc a prořekla se, že přežila poslední měsíc, protože jí půjčili přátelé. A úředníci kontrolovali ty lidi, kolik jí dali,“ vysvětlila pirátská poslankyně s poukazem na zmiňovaný fakt, že se úřady zabývají celkovým zhodnocením individuální a příjmové, sociální a majetkové situace žadatele.

Ministryně sice slíbila, že se touto kauzou bude zabývat, ale že má zkušenosti i s nepravdivými historkami. S postupem úřadů práce v době nouzového stavu víceméně souhlasí. Richterová v reakci na to připomněla, že Maláčové už příslušné dokumenty poskytla.

Související

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

Více souvisejících

Úřad práce Sociální dávky Jana Maláčová (ČSSD) Olga Richterová (Piráti) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy