Ačkoliv se urychlené snížení chybovosti formulářů může jevit jako technicky nemožné, resort práce má za to, že opak je pravdou. Docílit se jej podařilo u dávek mimořádné okamžité pomoci, ačkoliv zatím pouze teoreticky. Kritika vysoké chybovosti se vyřešila zveřejňováním jiných údajů.
Podle informace, kterou Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) 18. května vypustilo, byla na začátku března chybovost 90 %. Nejinak tomu bylo i 13. května, kdy na tento fenomén upozornil i server Novinky.cz
Vzápětí na to pak došlo k doslova radikální změně situace. MPSV najednou začalo tvrdit, že v období od 1. 3. - 19. 5. činila chybovost pouhých 25 %, což se rozchází i s matematickými zákony. Rozdílu se resortu práce podařilo docílit tím, že nově přestal uvádět celkovou chybovost všech dokumentů a zaměřil se pouze na konkrétní pro situaci související s epidemií koronaviru.
"Do 18. 5. 2020 byla uváděna celková chybovost pro všechny situace u MOP. Po tomto datu je uváděna chybovost nejen pro všechny situace u MOP, ale zvlášť i pro situaci u MOP z důvodu vážné mimořádné události spojené s covid-19,“ informovala mluvčí MPSV Andrea Vašáková server novinky.cz
Odpověď ale nelze považovat za úplně přesnou, neboť není pravda, že by MPSV uvádělo chybovost "nejen pro všechny situace u MOP", ale zvlášť i pro formulář na situace související s koronavirem. V reálu zveřejňuje jenom druhou informaci, nikoliv tu první. "Žádné další statistiky k dávkám MOP již nejsou k dispozici," připustila i mluvčí.
"Lze kvalifikovaně odhadnout, že chybovost u všech MOP se snížila o cca 15 procentních bodů na 75 procent,“ nechala se slyšet Vašáková s tím, že u speciálních formulářů souvisejících s koronavirem je chybovost skutečně stále pouze 25procentní. Navíc její samotná výše je při odečtení těchto formulářů stejná, jako když se započítají.
"U všech ostatních MOP mimo MOP z důvodu vážné mimořádné události spojené s covid-19 se snížila chybovost na 75 procent v průměru,“ dodala s poznámkou, že k určité snížení celkové chybovosti došlo tak jako tak.
Ekonom Filip Pertolda z think thanku IDEA při institutu CERGE-EI informoval, že o MOP usilovalo během koronakrize jen 900 lidí, což je ale poměrně malá část podaných žádostí. Od 1. 3. do 19. 5. jich bylo evidováno 8978, z toho 4496 bylo vyhověno. K 8. červenci jejich počet vzrostl na 14 880, přiznáno bylo 8601.
"S tou chybovostí mám trochu problém, že není jasné, zda jde i o opakované žádosti, nebo jen chybovost u prvního podání. Stále platí, že to používá velmi málo lidí, asi proto, že jsou na jiných dávkách jako ošetřovné nebo antivirus, nebo je příliš restriktivní,“ podotkl ekonom.
Práce s klientem místo jeho frustrace
Hlavní ekonom skupina Natland Bartoň se k údajům resortu práce rovněž stavěl skepticky. "Pokud jedna část celku má chybovost 25 procent a zbytek 75 procent, pak celková chybovost může být 75 procent matematicky za jediné situace – že množina zpracovaných formulářů v souvislosti s covid-19 je prázdná. Jinými slovy 75 procent plus nula je stále 75 procent,“ konstatoval.
"Nově zaváděné formuláře mívají vyšší, nikoli nižší chybovost než formuláře, které mají za sebou již nějakou dobu testování a změn. Pokud skutečně tady běží již roky programy, o které žadatelé žádají se 75procentní chybovostí, není chyba na straně žadatele, ale na straně tvůrce dotazníku,“ podotkl se slovy, že je divné, aby měly nové formuláře nižší chybovost než ty staré.
"Sociální péče musí spočívat v práci s klientem, ne v jeho frustraci ze složitého formuláře a následného nákladného došetřování. Mnohé země západního světa mají za sebou již desetiletí kampaně o jasném vyjadřování státních orgánů. Ty tam dnes mnohem více mluví jazykem srozumitelným. My jsme evidentně tuto cestu ještě nezačali,“ dodal Bartoň.
Jednorázové dorovnání příjmů v mimořádné situaci
Ministerstvo zároveň také připravilo analýzu výše dávek vyplácených jednotlivým žadatelům v období od 1. 3. do 22. 5. U devíti lidí nepřesáhly 48 korun, přičemž největší část dosáhla na 49 až 2999 korun. U 595 žadatelů se jednalo o MOP dosahující 3000 až 4999 korun a u 695 se částka pohybovala v rozmezí 5000 až 9999 korun. K přesažení částky deset tisíc došlo v 455 případech.
"Dávka MOP slouží především jako prostředek na dorovnání příjmů a může žadateli pomoci v nouzové situaci, kdy vlivem nenadálé události ztratí příjem nebo jeho část a finance na pokrytí těch nejzákladnějších životních potřeb jsou v tu chvíli nedostačující,“ vyjádřila se k tomu Vašáková.
„Žadateli o MOP tak mohou být např. matky samoživitelky, které z důvodu mimořádných opatření vlády zůstaly nedobrovolně na ošetřovném (tedy pobíraly 60 nebo 80 procent běžného příjmu) a potřebovaly získat prostředky na dorovnání finančního obnosu dostačujícího k pokrytí nutných základních výdajů,“ dodala.
Související

SOCDEM neví, co s volbami. Se Zelenými nechce, o ANO mlčí

Vláda opět řeší předčasné důchody. Není shoda na tom, kdo si ho zaslouží
Jana Maláčová (ČSSD) , Ministerstvo práce a soc. věcí , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 30 minutami

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat
před 1 hodinou

Počasí ohrozí úrodu ovoce, varují meteorologové ohledně víkendu
před 2 hodinami

Američanům dochází, že s Trumpem levněji nebude. Nemá ponětí, jak ceny fungují, ukazuje analýza
před 3 hodinami

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to
před 3 hodinami

Svátek pro hokejové fanoušky: V semifinále extraligového play-off se Sparta Praha postaví Kometě Brno
před 3 hodinami

Nejhorší premiér na světě, hlásá billboard hnutí ANO o Fialovi. Padlo kvůli němu trestní oznámení
před 4 hodinami

Dítě, které sáhne na rozpálenou plotnu. Experti varují před Trumpovou snahou o rozvrácení ekonomiky
před 5 hodinami

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA
před 5 hodinami

Bude lidstvo chudé? Pokud nezastavíme změny počasí, přijde každý člověk o polovinu financí, spočítali vědci
před 6 hodinami

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?
před 6 hodinami

Univerzita Karlova odchází z Muskovy sítě X. Vadí jí algoritmy i její politika
před 7 hodinami

Vymění Ukrajina prezidenta už letos? Spekulace o letních volbách sílí, navzdory válce je možnost, jak je uspořádat
před 8 hodinami

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel
před 8 hodinami

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu
před 9 hodinami

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě
před 9 hodinami

EU chystá protiúder Trumpovi. Ve hře je i zablokování sociální sítě X
před 10 hodinami

Experti popsali, jak by vypadala globální obchodní válka. Svět by stála neuvěřitelné jmění
před 11 hodinami

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek
před 11 hodinami

Nežertuji, říká Trump o třetím prezidentském období. Proč narovinu nepřizná, jestli o něj stojí?
před 12 hodinami
Do USA nejezděte. Stále více států vyzývá k úplnému bojkotu cestování
Stále větší počet států vydává varování před cestami do Spojených států a mnozí zahraniční turisté se rozhodují, zda USA při svých cestách úplně vynechat. Důvodem jsou změny politiky prezidenta Donalda Trumpa, celní opatření vůči spojencům a zpřísnění imigračních kontrol. Tento trend by mohl mít dalekosáhlé důsledky nejen pro americký turistický průmysl, ale i pro ekonomiku jako celek.
Zdroj: Libor Novák