Resort práce prý dokázal snížit chybovost formulářů. Experti to zpochybňují

Ačkoliv se urychlené snížení chybovosti formulářů může jevit jako technicky nemožné, resort práce má za to, že opak je pravdou. Docílit se jej podařilo u dávek mimořádné okamžité pomoci, ačkoliv zatím pouze teoreticky. Kritika vysoké chybovosti se vyřešila zveřejňováním jiných údajů.

Podle informace, kterou Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) 18. května vypustilo, byla na začátku března chybovost 90 %. Nejinak tomu bylo i 13. května, kdy na tento fenomén upozornil i server Novinky.cz 

Vzápětí na to pak došlo k doslova radikální změně situace. MPSV najednou začalo tvrdit, že v období od 1. 3. - 19. 5. činila chybovost pouhých 25 %, což se rozchází i s matematickými zákony. Rozdílu se resortu práce podařilo docílit tím, že nově přestal uvádět celkovou chybovost všech dokumentů a zaměřil se pouze na konkrétní pro situaci související s epidemií koronaviru.

"Do 18. 5. 2020 byla uváděna celková chybovost pro všechny situace u MOP. Po tomto datu je uváděna chybovost nejen pro všechny situace u MOP, ale zvlášť i pro situaci u MOP z důvodu vážné mimořádné události spojené s covid-19,“ informovala mluvčí MPSV Andrea Vašáková server novinky.cz

Odpověď ale nelze považovat za úplně přesnou, neboť není pravda, že by MPSV uvádělo chybovost "nejen pro všechny situace u MOP", ale zvlášť i pro formulář na situace související s koronavirem. V reálu zveřejňuje jenom druhou informaci, nikoliv tu první. "Žádné další statistiky k dávkám MOP již nejsou k dispozici," připustila i mluvčí. 

"Lze kvalifikovaně odhadnout, že chybovost u všech MOP se snížila o cca 15 procentních bodů na 75 procent,“ nechala se slyšet Vašáková s tím, že u speciálních formulářů souvisejících s koronavirem je chybovost skutečně stále pouze 25procentní. Navíc její samotná výše je při odečtení těchto formulářů stejná, jako když se započítají.

"U všech ostatních MOP mimo MOP z důvodu vážné mimořádné události spojené s covid-19 se snížila chybovost na 75 procent v průměru,“ dodala s poznámkou, že k určité snížení celkové chybovosti došlo tak jako tak.

Ekonom Filip Pertolda z think thanku IDEA při institutu CERGE-EI informoval, že o MOP usilovalo během koronakrize jen 900 lidí, což je ale poměrně malá část podaných žádostí. Od 1. 3. do 19. 5. jich bylo evidováno 8978, z toho 4496 bylo vyhověno. K 8. červenci jejich počet vzrostl na 14 880, přiznáno bylo 8601.

"S tou chybovostí mám trochu problém, že není jasné, zda jde i o opakované žádosti, nebo jen chybovost u prvního podání. Stále platí, že to používá velmi málo lidí, asi proto, že jsou na jiných dávkách jako ošetřovné nebo antivirus, nebo je příliš restriktivní,“ podotkl ekonom.

Práce s klientem místo jeho frustrace

Hlavní ekonom skupina Natland Bartoň se k údajům resortu práce rovněž stavěl skepticky. "Pokud jedna část celku má chybovost 25 procent a zbytek 75 procent, pak celková chybovost může být 75 procent matematicky za jediné situace – že množina zpracovaných formulářů v souvislosti s covid-19 je prázdná. Jinými slovy 75 procent plus nula je stále 75 procent,“ konstatoval.

"Nově zaváděné formuláře mívají vyšší, nikoli nižší chybovost než formuláře, které mají za sebou již nějakou dobu testování a změn. Pokud skutečně tady běží již roky programy, o které žadatelé žádají se 75procentní chybovostí, není chyba na straně žadatele, ale na straně tvůrce dotazníku,“ podotkl se slovy, že je divné, aby měly nové formuláře nižší chybovost než ty staré.

"Sociální péče musí spočívat v práci s klientem, ne v jeho frustraci ze složitého formuláře a následného nákladného došetřování. Mnohé země západního světa mají za sebou již desetiletí kampaně o jasném vyjadřování státních orgánů. Ty tam dnes mnohem více mluví jazykem srozumitelným. My jsme evidentně tuto cestu ještě nezačali,“ dodal Bartoň.

Jednorázové dorovnání příjmů v mimořádné situaci

Ministerstvo zároveň také připravilo analýzu výše dávek vyplácených jednotlivým žadatelům v období od 1. 3. do 22. 5. U devíti lidí nepřesáhly 48 korun, přičemž největší část dosáhla na 49 až 2999 korun. U 595 žadatelů se jednalo o MOP dosahující 3000 až 4999 korun a u 695 se částka pohybovala v rozmezí 5000 až 9999 korun. K přesažení částky deset tisíc došlo v 455 případech.

"Dávka MOP slouží především jako prostředek na dorovnání příjmů a může žadateli pomoci v nouzové situaci, kdy vlivem nenadálé události ztratí příjem nebo jeho část a finance na pokrytí těch nejzákladnějších životních potřeb jsou v tu chvíli nedostačující,“ vyjádřila se k tomu Vašáková.

„Žadateli o MOP tak mohou být např. matky samoživitelky, které z důvodu mimořádných opatření vlády zůstaly nedobrovolně na ošetřovném (tedy pobíraly 60 nebo 80 procent běžného příjmu) a potřebovaly získat prostředky na dorovnání finančního obnosu dostačujícího k pokrytí nutných základních výdajů,“ dodala.

Související

Více souvisejících

Jana Maláčová (ČSSD) Ministerstvo práce a soc. věcí Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy