Resort práce prý dokázal snížit chybovost formulářů. Experti to zpochybňují

Ačkoliv se urychlené snížení chybovosti formulářů může jevit jako technicky nemožné, resort práce má za to, že opak je pravdou. Docílit se jej podařilo u dávek mimořádné okamžité pomoci, ačkoliv zatím pouze teoreticky. Kritika vysoké chybovosti se vyřešila zveřejňováním jiných údajů.

Podle informace, kterou Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) 18. května vypustilo, byla na začátku března chybovost 90 %. Nejinak tomu bylo i 13. května, kdy na tento fenomén upozornil i server Novinky.cz 

Vzápětí na to pak došlo k doslova radikální změně situace. MPSV najednou začalo tvrdit, že v období od 1. 3. - 19. 5. činila chybovost pouhých 25 %, což se rozchází i s matematickými zákony. Rozdílu se resortu práce podařilo docílit tím, že nově přestal uvádět celkovou chybovost všech dokumentů a zaměřil se pouze na konkrétní pro situaci související s epidemií koronaviru.

"Do 18. 5. 2020 byla uváděna celková chybovost pro všechny situace u MOP. Po tomto datu je uváděna chybovost nejen pro všechny situace u MOP, ale zvlášť i pro situaci u MOP z důvodu vážné mimořádné události spojené s covid-19,“ informovala mluvčí MPSV Andrea Vašáková server novinky.cz

Odpověď ale nelze považovat za úplně přesnou, neboť není pravda, že by MPSV uvádělo chybovost "nejen pro všechny situace u MOP", ale zvlášť i pro formulář na situace související s koronavirem. V reálu zveřejňuje jenom druhou informaci, nikoliv tu první. "Žádné další statistiky k dávkám MOP již nejsou k dispozici," připustila i mluvčí. 

"Lze kvalifikovaně odhadnout, že chybovost u všech MOP se snížila o cca 15 procentních bodů na 75 procent,“ nechala se slyšet Vašáková s tím, že u speciálních formulářů souvisejících s koronavirem je chybovost skutečně stále pouze 25procentní. Navíc její samotná výše je při odečtení těchto formulářů stejná, jako když se započítají.

"U všech ostatních MOP mimo MOP z důvodu vážné mimořádné události spojené s covid-19 se snížila chybovost na 75 procent v průměru,“ dodala s poznámkou, že k určité snížení celkové chybovosti došlo tak jako tak.

Ekonom Filip Pertolda z think thanku IDEA při institutu CERGE-EI informoval, že o MOP usilovalo během koronakrize jen 900 lidí, což je ale poměrně malá část podaných žádostí. Od 1. 3. do 19. 5. jich bylo evidováno 8978, z toho 4496 bylo vyhověno. K 8. červenci jejich počet vzrostl na 14 880, přiznáno bylo 8601.

"S tou chybovostí mám trochu problém, že není jasné, zda jde i o opakované žádosti, nebo jen chybovost u prvního podání. Stále platí, že to používá velmi málo lidí, asi proto, že jsou na jiných dávkách jako ošetřovné nebo antivirus, nebo je příliš restriktivní,“ podotkl ekonom.

Práce s klientem místo jeho frustrace

Hlavní ekonom skupina Natland Bartoň se k údajům resortu práce rovněž stavěl skepticky. "Pokud jedna část celku má chybovost 25 procent a zbytek 75 procent, pak celková chybovost může být 75 procent matematicky za jediné situace – že množina zpracovaných formulářů v souvislosti s covid-19 je prázdná. Jinými slovy 75 procent plus nula je stále 75 procent,“ konstatoval.

"Nově zaváděné formuláře mívají vyšší, nikoli nižší chybovost než formuláře, které mají za sebou již nějakou dobu testování a změn. Pokud skutečně tady běží již roky programy, o které žadatelé žádají se 75procentní chybovostí, není chyba na straně žadatele, ale na straně tvůrce dotazníku,“ podotkl se slovy, že je divné, aby měly nové formuláře nižší chybovost než ty staré.

"Sociální péče musí spočívat v práci s klientem, ne v jeho frustraci ze složitého formuláře a následného nákladného došetřování. Mnohé země západního světa mají za sebou již desetiletí kampaně o jasném vyjadřování státních orgánů. Ty tam dnes mnohem více mluví jazykem srozumitelným. My jsme evidentně tuto cestu ještě nezačali,“ dodal Bartoň.

Jednorázové dorovnání příjmů v mimořádné situaci

Ministerstvo zároveň také připravilo analýzu výše dávek vyplácených jednotlivým žadatelům v období od 1. 3. do 22. 5. U devíti lidí nepřesáhly 48 korun, přičemž největší část dosáhla na 49 až 2999 korun. U 595 žadatelů se jednalo o MOP dosahující 3000 až 4999 korun a u 695 se částka pohybovala v rozmezí 5000 až 9999 korun. K přesažení částky deset tisíc došlo v 455 případech.

"Dávka MOP slouží především jako prostředek na dorovnání příjmů a může žadateli pomoci v nouzové situaci, kdy vlivem nenadálé události ztratí příjem nebo jeho část a finance na pokrytí těch nejzákladnějších životních potřeb jsou v tu chvíli nedostačující,“ vyjádřila se k tomu Vašáková.

„Žadateli o MOP tak mohou být např. matky samoživitelky, které z důvodu mimořádných opatření vlády zůstaly nedobrovolně na ošetřovném (tedy pobíraly 60 nebo 80 procent běžného příjmu) a potřebovaly získat prostředky na dorovnání finančního obnosu dostačujícího k pokrytí nutných základních výdajů,“ dodala.

Související

Jana Maláčová

SOCDEM neví, co s volbami. Se Zelenými nechce, o ANO mlčí

Sociální demokracie (SOCDEM) v sobotu na programové konferenci v pražském hotelu Olšanka představila své klíčové priority pro nadcházející podzimní volby do Poslanecké sněmovny. Strana se zaměřila především na dostupné bydlení, sociální otázky a ekonomickou spravedlnost. Předsedkyně Jana Maláčová zároveň připustila, že stále není jasné, v jaké podobě se SOCDEM voleb zúčastní. 

Více souvisejících

Jana Maláčová (ČSSD) Ministerstvo práce a soc. věcí Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Marek Výborný

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) apeluje na chovatele i na veřejnost, aby dodržovali mimořádná veterinární a všechna preventivní opatření, která pomáhají minimalizovat zavlečení slintavky a kulhavky do Česka. Výborný v pondělí jednal o aktuální situaci se zástupci nevládních zemědělských organizací a chovatelských svazů. Informoval je o zpřísnění opatření a chystaném testování mléka. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Američanům dochází, že s Trumpem levněji nebude. Nemá ponětí, jak ceny fungují, ukazuje analýza

Prezident Donald Trump prohlásil, že ho zdražení automobilů v důsledku jeho celních tarifů nezajímá. Podle odborníků se však ceny vozů v USA nevyhnutelně zvýší, ať už si to prezident přeje, nebo ne. Administrativa Bílého domu oznámila, že od čtvrtečního rána zavede 25% clo na všechna auta dovážená do USA ze zahraničí, včetně Kanady a Mexika. V dohledné době se cla rozšíří i na dovážené autodíly.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to

Obchodní ofenziva, kterou spustila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, se neodehrává jen ve vysoké politice nebo mezi procenty na burze. Může na ni reagovat každý z nás – evropští, a především čeští spotřebitelé. Právě jejich rozhodnutí u pokladny, na e-shopu či při volbě značky ukážou nejlépe, jak silně je Evropa schopna čelit ekonomickému tlaku zpoza Atlantiku. V tomto konfliktu není malých gest.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA

Ruská armáda se připravuje na masivní rozšíření, které ji má učinit početnější než ozbrojené síly Spojených států. Vladimir Putin vyhlásil největší odvod od roku 2011, přičemž do služby povolává 160 000 mladých mužů. Podle serveru Sky News je jeho cílem mít větší armádu než Spojené státy.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Rusko, Kreml

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?

Dohoda o příměří v Černém moři, kterou Spojené státy 25. března oznámily po dvoudenních jednáních v Saúdské Arábii, měla být krokem k omezení napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Zatímco Kyjev se zavázal dohodu okamžitě dodržovat, Moskva otálí a staví si podmínky. Klíčovou z nich je požadavek na zmírnění západních sankcí, které na ni byly uvaleny po rozsáhlé invazi na Ukrajinu v roce 2022.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Armáda České Republiky

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel

Prezident podepsal novelu zákona, která umožní zvýšit náborový příspěvek pro nově nastupující vojáky až na jeden milion korun. Tento krok je součástí širší strategie na posílení personálního obsazení Armády České republiky. Senátoři návrh projednávali v polovině března po dobu čtyř hodin, přičemž hlavním tématem diskuse byla bezpečnost a obrana státu.

před 8 hodinami

Ukrajina, Kyjev

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu

Korupce představuje jeden z nejzásadnějších problémů, kterým Ukrajina v současnosti čelí. Tím prvním je bezesporu ruská agrese. Kořeny korupce sahají do období Sovětského svazu, a přestože se stát intenzivně snaží tento fenomén potlačit, cesta k nápravě nebude snadná. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě pro EuroZprávy.cz zdůraznila, že odstranění korupce si vyžádá zásadní proměnu myšlení — a to minimálně u dvou generací obyvatel.

před 9 hodinami

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Pen ostře kritizovala soudní rozhodnutí, které ji de facto vylučuje z prezidentských voleb v roce 2027. Lídr Národního sdružení (RN) označila verdikt za „jadernou bombu“ hozenou na její kampaň a obvinila soudy z narušování demokratického procesu.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Uvedení Lenky Bradáčové do funkce nejvyšší státní zástupkyně (1.4.2025) Prohlédněte si galerii

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek

Lenka Bradáčová dnes oficiálně převzala funkci nejvyšší státní zástupkyně. Na slavnostním ceremoniálu v Brně ji do úřadu uvedli premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS). Bradáčová, která dosud vedla Vrchní státní zastupitelství v Praze, nahrazuje Igora Stříže, jenž odstoupil z osobních a rodinných důvodů. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Do USA nejezděte. Stále více států vyzývá k úplnému bojkotu cestování

Stále větší počet států vydává varování před cestami do Spojených států a mnozí zahraniční turisté se rozhodují, zda USA při svých cestách úplně vynechat. Důvodem jsou změny politiky prezidenta Donalda Trumpa, celní opatření vůči spojencům a zpřísnění imigračních kontrol. Tento trend by mohl mít dalekosáhlé důsledky nejen pro americký turistický průmysl, ale i pro ekonomiku jako celek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy