Resort práce prý dokázal snížit chybovost formulářů. Experti to zpochybňují

Ačkoliv se urychlené snížení chybovosti formulářů může jevit jako technicky nemožné, resort práce má za to, že opak je pravdou. Docílit se jej podařilo u dávek mimořádné okamžité pomoci, ačkoliv zatím pouze teoreticky. Kritika vysoké chybovosti se vyřešila zveřejňováním jiných údajů.

Podle informace, kterou Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) 18. května vypustilo, byla na začátku března chybovost 90 %. Nejinak tomu bylo i 13. května, kdy na tento fenomén upozornil i server Novinky.cz 

Vzápětí na to pak došlo k doslova radikální změně situace. MPSV najednou začalo tvrdit, že v období od 1. 3. - 19. 5. činila chybovost pouhých 25 %, což se rozchází i s matematickými zákony. Rozdílu se resortu práce podařilo docílit tím, že nově přestal uvádět celkovou chybovost všech dokumentů a zaměřil se pouze na konkrétní pro situaci související s epidemií koronaviru.

"Do 18. 5. 2020 byla uváděna celková chybovost pro všechny situace u MOP. Po tomto datu je uváděna chybovost nejen pro všechny situace u MOP, ale zvlášť i pro situaci u MOP z důvodu vážné mimořádné události spojené s covid-19,“ informovala mluvčí MPSV Andrea Vašáková server novinky.cz

Odpověď ale nelze považovat za úplně přesnou, neboť není pravda, že by MPSV uvádělo chybovost "nejen pro všechny situace u MOP", ale zvlášť i pro formulář na situace související s koronavirem. V reálu zveřejňuje jenom druhou informaci, nikoliv tu první. "Žádné další statistiky k dávkám MOP již nejsou k dispozici," připustila i mluvčí. 

"Lze kvalifikovaně odhadnout, že chybovost u všech MOP se snížila o cca 15 procentních bodů na 75 procent,“ nechala se slyšet Vašáková s tím, že u speciálních formulářů souvisejících s koronavirem je chybovost skutečně stále pouze 25procentní. Navíc její samotná výše je při odečtení těchto formulářů stejná, jako když se započítají.

"U všech ostatních MOP mimo MOP z důvodu vážné mimořádné události spojené s covid-19 se snížila chybovost na 75 procent v průměru,“ dodala s poznámkou, že k určité snížení celkové chybovosti došlo tak jako tak.

Ekonom Filip Pertolda z think thanku IDEA při institutu CERGE-EI informoval, že o MOP usilovalo během koronakrize jen 900 lidí, což je ale poměrně malá část podaných žádostí. Od 1. 3. do 19. 5. jich bylo evidováno 8978, z toho 4496 bylo vyhověno. K 8. červenci jejich počet vzrostl na 14 880, přiznáno bylo 8601.

"S tou chybovostí mám trochu problém, že není jasné, zda jde i o opakované žádosti, nebo jen chybovost u prvního podání. Stále platí, že to používá velmi málo lidí, asi proto, že jsou na jiných dávkách jako ošetřovné nebo antivirus, nebo je příliš restriktivní,“ podotkl ekonom.

Práce s klientem místo jeho frustrace

Hlavní ekonom skupina Natland Bartoň se k údajům resortu práce rovněž stavěl skepticky. "Pokud jedna část celku má chybovost 25 procent a zbytek 75 procent, pak celková chybovost může být 75 procent matematicky za jediné situace – že množina zpracovaných formulářů v souvislosti s covid-19 je prázdná. Jinými slovy 75 procent plus nula je stále 75 procent,“ konstatoval.

"Nově zaváděné formuláře mívají vyšší, nikoli nižší chybovost než formuláře, které mají za sebou již nějakou dobu testování a změn. Pokud skutečně tady běží již roky programy, o které žadatelé žádají se 75procentní chybovostí, není chyba na straně žadatele, ale na straně tvůrce dotazníku,“ podotkl se slovy, že je divné, aby měly nové formuláře nižší chybovost než ty staré.

"Sociální péče musí spočívat v práci s klientem, ne v jeho frustraci ze složitého formuláře a následného nákladného došetřování. Mnohé země západního světa mají za sebou již desetiletí kampaně o jasném vyjadřování státních orgánů. Ty tam dnes mnohem více mluví jazykem srozumitelným. My jsme evidentně tuto cestu ještě nezačali,“ dodal Bartoň.

Jednorázové dorovnání příjmů v mimořádné situaci

Ministerstvo zároveň také připravilo analýzu výše dávek vyplácených jednotlivým žadatelům v období od 1. 3. do 22. 5. U devíti lidí nepřesáhly 48 korun, přičemž největší část dosáhla na 49 až 2999 korun. U 595 žadatelů se jednalo o MOP dosahující 3000 až 4999 korun a u 695 se částka pohybovala v rozmezí 5000 až 9999 korun. K přesažení částky deset tisíc došlo v 455 případech.

"Dávka MOP slouží především jako prostředek na dorovnání příjmů a může žadateli pomoci v nouzové situaci, kdy vlivem nenadálé události ztratí příjem nebo jeho část a finance na pokrytí těch nejzákladnějších životních potřeb jsou v tu chvíli nedostačující,“ vyjádřila se k tomu Vašáková.

„Žadateli o MOP tak mohou být např. matky samoživitelky, které z důvodu mimořádných opatření vlády zůstaly nedobrovolně na ošetřovném (tedy pobíraly 60 nebo 80 procent běžného příjmu) a potřebovaly získat prostředky na dorovnání finančního obnosu dostačujícího k pokrytí nutných základních výdajů,“ dodala.

Související

Jana Maláčová

ČSSD si dva měsíce po neúspěšných volbách zvolí nové vedení

Dva měsíce po neúspěšných sněmovních volbách, ve kterých poprvé za dobu samostatné ČR nepronikla sociální demokracie do dolní komory Parlamentu, si ČSSD na pátečním sjezdu zvolí nové vedení. O funkci předsedy sociální demokracie se zatím přihlásilo sedm kandidátů, favority volby jsou ministryně práce v demisi Jana Maláčová a starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda. Sjezd se s ohledem na stav epidemie covidu-19 uskuteční on-line formou.
Úřad práce

Nezaměstnanost v listopadu klesla na 3,3 procenta

Nezaměstnanost v Česku v listopadu klesla z říjnových 3,4 procenta na 3,3 procenta. Nižší byla naposledy loni v březnu. Uchazečů o práci úřady evidovaly 245.549, zhruba o 6100 méně než v předchozím měsíci a o téměř 29.000 méně než před rokem, kdy nezaměstnanost činila 3,8 procenta.

Více souvisejících

Jana Maláčová (ČSSD) Ministerstvo práce a soc. věcí Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

Babišův případ nekončí. Šaroch se odvolal v kauze Čapí hnízdo

Žalobce Jaroslav Šaroch se v pátek odvolal proti osvobozujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo. Státní zástupce se odvolal v neprospěch dvou obžalovaných, tedy expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Nagyové. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy