Hazardujete s našimi důchody! Maláčová si u Jílkové mazala Skopečka na chleba

Stát vydá v příštím roce na důchody přesně 509 miliard korun. I tak je ale pro řadu seniorů, zejména žen, problém vyžít s důchodem. Důchodkyně mají až o 2 500 korun nižší penzi než muži. Je-li vám 54 let a méně, máte vůbec jistotu, že dosáhnete důchod? To bylo téma čtvrtečního diskuzního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Odpovědi na tyto otázky hledali Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD, Jan Skopeček, místopředseda rozpočtového výboru za ODS, Zdeněk Pernes, předseda Rady seniorů ČR, Jaroslav Vostatek, profesor a vedoucí Katedry veřejné ekonomiky VŠFS, Wilma Svobodová, penzistka z Loun a Monika Mrázová, živnostnice z Prahy.

Moderátorka Jílková se rozhodla odstartovat diskuzi dotazem na ministryni Maláčovou, zda mají občané mladší 54 let počítat s výrazně nižším důchodem. Narážela na studii, která potvrdila, že za 10-12 let bude důchodový systém v deficitu. Maláčová to vyloučila a řekla, že taková situace může nastat, pokud se nezlepší hospodářská situace. "Tento problém se dá řešit, ale mnohem sofistikovaněji než navrhuje pravice, tedy aby se důchody buď zprivatizovaly, anebo se zvýšil věk odchodu do důchodu," vysvětlila Maláčová.

Privatizace důchodů a druhý pilíř jsou hazard!

Poslanec Skopeček poukázal na reporty OECD, Evropské komise a Světové banky, které varují, že český systém je neudržitelný, a že by s tím měla vláda něco dělat. "Hází klacky pod nohy příští generaci. Chce si jenom zajistit hlasy voličů," mířil Skopeček na Maláčovou. Ta se nedala a poukázala na pravicovou politiku, která chtěla převést důchodový systém do soukromých fondů, a která v 90. letech připravila lidi o peníze. "Nechceme privatizaci důchodů a hazard s našimi důchody," řekla Maláčová a varovala také před druhým pilířem.

"ANO a ČSSD vládnou už 6 let, zrušili důchodovou reformu a nepřišly vůbec s ničím," zlobil se Skopeček. Důchodkyně Svobodová řekla, že by se neměl dál zvyšovat věk odchodu do důchodu, a vysvětlila, jak to funguje v Německu. Lidé odcházejí do důchodu v 65 a ženy dostávají finanční kompenzaci za každé vychované dítě. "Některé ženy zvládnou pracovat do 70, zatímco jiné to nezvládají," ukončila Svobodová svůj projev.

Ženy se starají o rodinu, muži jsou páni tvorstva!

Profesor Vostatek konstatoval, že odlišný věk odchodu do důchodu podle pohlaví nemá smysl, leda tak po 2. světové válce. Svobodová oponovala, že ženy mají nižší důchod, protože na stejné pozici berou méně než muži. "Ženy musejí pracovat s větším nasazením, musejí se starat o rodinu, zatímco muži jsou páni tvorstva," zlobila se Svobodová. Zároveň uvedla, že úplně nesouhlasí s otcovskou dovolenou, ale že bohužel některé matky jsou krkavčí, a tudíž je dobře, když se postarají otcové. Pokud jde ale o ženy, tak ty jsou opotřebovanější z důvodu těhotenství a porodu.

"Mezinárodní i český výzkum ukázal jasně, že ženy mají nižší výdělky, protože jsou dlouho doma s dětmi," vysvětlil Vostatek. Následoval pokřik z publika. Mladá slečna z publika se pozlobila, že matky často nemají děti, kam dát, a tudíž se nemohou vrátit do zaměstnání. "My zavádíme systém jeslí a rozšiřujeme mateřské školky. Sociální demokracie zavedla právo na umístění dvouletých dětí do školky, které ale ODS zrušila. Já prosazuji částečné úvazky," ubezpečila jí Maláčová.

Proč se nezapočítává vzdělání?!

Maláčová také vysvětlila, že ženy mají sociální roli pečovatelky. I u bezdětných starších 30 let se přeci jenom očekává, že budou jednou mít děti, a i zaměstnavatelé k nim tak často přistupují. Skopeček navrhl tuto situaci řešit částečnými úvazky. Mrázová poznamenala, že se nezapočítává vzdělání. "Holčička vyjde základní školu, jde na střední, na vysokou, má tři děti, a nic se jí nezapočítává do důchodu," zlobila se Mrázová.

"To bylo na minulého režimu. Studovat bylo v podstatě oběť. Dnes už to nemá smysl. Ať si každý studuje, ale proč by se mu to mělo počítat do důchodu?," reagoval Vostatka. Pernes si postěžoval na neutěšenou situaci českých seniorek, které berou o 17 % méně než muži. Často nedokáží zaplatit nájem a v supermarketech nakupují housky a rohlíky, případně vybírají popelnice. Následovala roztržka mezi Skopečkem a Maláčovou o navyšování důchodů. 

Je sucho a rostou ceny!

Svobodová paradoxně nesouhlasila s Maláčovou, která chce navyšovat důchody všem ženám. Ona by byla pro Skopečkův koncept, tedy až po 25 letech po odchodu do důchodu. "Jedná se o ženy, kterým už zvoní umíráček," řekla Svobodová. Mrázová poukázala na zvyšování životních nákladů, které rostou neúměrně s důchody. To Pernes vyloučil. "Na současnou inflaci zvyšování důchodů stačí," vysvětlil Pernes. 

"Je sucho. Rostou ceny. Babičky si vůbec neuvědomují druhou stranu mince. Dostanou peníze navíc, ale náklady se jim zvýší, a oni často nezaplatí ani za pobyt v domově důchodců," upozorňovala Svobodová. Maláčová řekla, že udělá maxim pro to, aby se nic takového nestala, ač jí k tomu Poslanecká sněmovna tlačí. Dále se mluvilo o větší zásluhovosti a o vícepilířových systémech. Jílková poukázala na to, že se zejména druhý pilíř neosvědčil. Skopeček si pořád stál za tím, že současný systém je neudržitelný.

Nechte mě domluvit! Mluvíte jenom vy!

"Hazardujete s našimi důchody!," zlobila se Maláčová. "Ne hazardujete vy," oponoval Skopeček. "Nechte mě domluvit," nedala se Maláčová. "Mluvíte jenom vy," reagoval Skopeček. Následoval pokřik z publika. Posléze předala Jílková mikrofon pánovi z publika. Ten řekl, že za socialismu bylo o všechny postaráno, a každý musel pracovat a platit daně. "Ale no tak! Moje babička brala 500 korun," zasáhla Jílková. Diskutující si ještě postěžoval na to, že spousta lidí pracuje načerno, a neplatí daně. 

V blížícím se závěru se začali dostávat ke slovu další lidé z publika. Pán si postěžoval, že řada seniorek dá 90 % svého důchodu na bydlení. "Je tragédie, když vysokoškolsky vzdělaná žena, které je 80 roků, žije v chatce na zahrádce, kde není ani topení," zlobil se. Jiný diskutující si postěžoval, že se o průběžném systému málo veřejně mluví. Mladý muž se zlobil, že vůbec nic neví. "Počítat mohu leda s tím, že nedostanu nic," řekl. Jílková oznámila konec a téma příštího týdne, jímž bude ústavní žaloba proti prezidentu Zemanovi.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo důchody penzijní reforma Sociální dávky

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 33 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 55 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy