Vít Bárta se pustil do Babiše. Co provedl?

Praha - Někdejší ministr dopravy a expředseda Věcí veřejných Vít Bárta si vzal na paškál ministra financí Andreje Babiše kvůli jeho zemědělskému, potravinářskému a chemickému holdingu Agrofert ve věci údajné manipulace cen obilí.

Bárta už minulý rok upozorňoval na to, že "dochází k manipulaci cen obilí, na kterých vydělávají firmy pana Babiše." Tehdy tomu podle jeho slov nikdo nevěnoval pozornost a vlna zájmu se zvedla až nyní, když na případ upozornili Reportéři ČT.

Bárta rovněž připomíná, že v souvislosti s údajnou manipulací podal dokonce trestní oznámení, které však bylo odloženo. Měl také zájem věc projednat i na plénu Sněmovny, ale předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda jeho bod zamítl. Jak to tedy podle Bárty s obilím skutečně je?

"Podstata trestného činu v kostce spočívá v tom, že stát v roce 2010 rozhodnul snížit své obilné zásoby a začal je rozprodávat. Všechny tyto rozpuštěné zásoby byly prodány jen jednomu subjektu a to navíc za cenu, která byla poloviční oproti ceně tržní. Místo toho, aby se prodávalo za 4800 Kč za tunu, prodávalo se za polovičních 2400 Kč. Na celé transakci se nejvíce obohatila společnost ZNN Moravia, patřící do skupiny Agrofert Andreje Babiše," upozorňuje exposlanec na svém webu.

Podle něj existuje důvodné podezření, že došlo ke spáchání trestného činu porušení povinností při zprávě cizího majetku, zneužití pravomoci úřední osoby a zneužití informace a postavení v obchodním styku. "Indicie o trestné činnosti vedou jak do Státní správy hmotných rezerv, tak do vedení Ministerstva průmyslu a obchodu," domnívá se Bárta.

"Obdobný pokus o manipulaci s obilím nastal také ve třetím čtvrtletí roku 2012. Kdy se ministerstvo zemědělství domlouvalo se Správou hmotných rezerv na uvolnění sto tisíc tun obilí. Jelikož by se tím strategické zásoby snížily pod bezpečnostní limit, musela jejich uvolnění na trh schválit vláda," popisuje Bárta.

V předkládací zprávě ministerstvo zemědělství argumentovalo spekulativně: "Na základě současného vývoje na tuzemském trhu s obilovinami a kvůli nepříznivému suchu je reálný předpoklad, že dojde k nedostatku obilovin, zejména krmných."

Ministr Bendl ale u nově jmenovaného šéfa Státních hmotných rezerv Ondreje Páleníka s tímto argumentem narazil. "Páleník celkem logicky se zápůjčkou nesouhlasil, s poukazem, že obilí je na českém trhu dostatek a navíc se i vyváží. Ministerský materiál kalkuloval s cenou krmné pšenice 4500 korun za tunu, na volném trhu se ovšem prodává i za šest tisíc korun a víc. Z letošní úrody šest a půl milionu tun se až třetina odveze za hranice," vysvětluje Bárta.

Související

Vít Bárta

Exministr Bárta definitivně osvobozen. Šéf žalobců nepodal dovolání

Osvobození bývalého předsedy Věcí veřejných Víta Bárty a někdejšího zpravodajce Jana Petržílka v kauze vynesení odposlechů z Bezpečnostní informační služby (BIS) je definitivní. Nejvyšší státní zástupce nepodal dovolání k Nejvyššímu soudu, sdělil ČTK mluvčí zastupitelství Petr Malý. V medializovaných odposleších se tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) a lobbista Roman Janoušek oslovovali "Mazánku" a "Kolibříku".

Více souvisejících

Vít Bárta Andrej Babiš Agrofert

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 9 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy