Ministerstvo chystá novou daň. Co nás zase čeká?

Praha - Ministerstvo životního prostředí s resortem průmyslu připravilo zcela nový zákon, který ve středu začne projednávat vláda. Podle návrhu by se měla zavést ekologická daň už i pro deset let stará auta. Dále je ve hře zpřísnění podmínek pro likvidaci autovraků a elektrošrotu.

Až dosud se ekologická daň platila při registraci aut nesplňující žádnou normu EURO či EURO 1 a 2. Nově by podle ministerského návrhu se měla platit i za auta v emisní normě EURO 3, což by se mělo týkat aut vyrobených mezi roky 2000 až 2005. "Zavedením poplatku chce úřad přispět ke zlepšení kvality ovzduší," řekla mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Ve hře jsou hned dvě varianty, první počítá s tím, že poplatek za auta nesplňující normu nebo normu EURO 1 se bude platit 10 tisíc korun, za auta s normou EURO 2 se daň zvýší ze 3 na 5 tisíc a nově by měli platit i auta s normou EURO 3 a to 3 tisíce korun. Druhá varianta počítá s tím, že noví majitelé vozu s emisní normou EURO 0 nebo 1 budou platit 8 500 korun, EURO 2 3 500 korun a EURO 3 1 500 korun.

Úřad si chce "posvítit" také na autovrakoviště. Provozovatelé nynějších by museli do jednoho roku od nabytí účinnosti zákona požádat o vydání nového povolení, avšak už za přísnějších podmínek.

Zákon řeší i vysloužilá svítidla, zářivky a žárovky. Ty musejí k recyklaci odevzdávat firmy jako nebezpečný odpad, u domácností záleží na dobrovolnosti. Kontrola, jak lidé tyto výrobky likvidují, neexistuje. Výrobci prostřednictvím kolektivních systémů vytvářejí síť sběrných nádob, kam se vysloužilé výrobky odevzdávají. Nový zákon uloží povinné množství, které budou muset každý rok od občanů a firem sesbírat.

Kritici se obávají, že se omezí práva výrobců, aby si sami mohli organizovat zpětný odběr a recyklaci výrobků, za které zodpovídají. "Zákon obsahuje řadu novinek, které jsou pozitivním posunem oproti stávajícímu nekontrolovatelnému stavu," uvedl ředitel České asociace odpadového hospodářství Petr Havelka.

Problém však vidí v omezení tržního prostředí ve sběru i zpracování upotřebených výrobků. Vše podle něj ovládnou tzv. kolektivní systémy. To prý ohrozí investice firem stojících mimo systém. S tím Roubíčková nesouhlasí, omezení zpracovatelů v zákoně prý není.

Související

Ilustrační fotografie.

Přelom v nakládání s nápojovými obaly v Česku. Chystá se zálohování

Česko se chystá zavést povinné zálohování nápojových obalů. Podle ministerstva životního prostředí pomůže dostat k recyklaci více než 2,5 miliardy kusů plastových lahví a nápojových plechovek, snížit množství nevyužívaného odpadu a také zmenšit znečištění veřejných míst ve městech, obcích a volné krajině. Vláda schválila příslušný návrh novely zákona o obalech, která vedle zálohování zavádí i zpoplatnění reklamních letáků.
Ministerstvo životního prostředí

Hospodářské komoře vadí vládní návrh. Po poslancích chce pozměňovací návrhy

Hospodářská komora nesouhlasí s nově navrženými administrativně právními překážkami vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu. Novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, v níž Ministerstvo životního prostředí prosazuje na půdě první a druhé bonity plošný zákaz výstavby nových distribučních skladů, obchodních center nebo solárních parků přesahujících rozlohu jednoho hektaru, aktuálně projednávají poslanci v prvním čtení.

Více souvisejících

Ministerstvo životního prostředí Daně odpady

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy