Ekologové chválí Sobotku za silná slova v Paříži. Musí ale přejít od slov k činům

Praha – Premiér Bohuslav Sobotka na klimatické konferenci v Paříži slíbil, že do 15 let dojde ke snížení emisí skleníkových plynů nejméně o 40 procent ve srovnání s rokem 1990 a dalšímu financování Zeleného klimatického fondu pro rozvojové země. Ekologové jeho slova ocenili, přesto je prý třeba především přejít od slov k činům.

České ekologické organizace ocenily závazky, které Sobotka ve Francii učinil, dále by prý měly následovat konkrétní činy, jako je schválení antifosilního zákona, tedy normy, která stanoví, jak postupně omezovat spotřebu ropy, uhlí a plynu.

Kabinet ve vládním prohlášení vyjádřil vůli připravit zákon, který sníží závislost země na fosilních palivech za podmínky, že neutrpí konkurenceschopnost státu. Zatím ale záměr analyzuje, ministerstvo životního prostředí se vyslovilo pro vznik nového zákona. Závislost Česka na ropě, zemním plynu a uhlí nyní činí 80 procent. Podle nové energetické koncepce by měla do roku 2030 klesnout na 66 procent a do roku 2040 na 56 procent. Antifosilní zákon jako cestu ke snížení závislosti na ropě, uhlí a plynu zvolila řada evropských zemí.

Hnutí Duha uvedlo, že je skvělé slyšet tak silná slova ze Sobotkových úst. „Na schválení vládou právě čeká koncept antifosilního zákona, který je naplněním toho, o čem Bohuslav Sobotka hovořil: investice do naší budoucnosti a pojistka ekonomické prosperity a energetické bezpečnosti. Doufám, že vláda koncept schválí na nejbližším možném zasedání a vyvine úsilí, aby zásadní zákon stihla prosadit v Parlamentu," uvedl v tiskové zprávě programový ředitel hnutí Jiří Koželouh.

Koordinátorka Klimatické koalice Petra Honcová také poznamenala, že nevládní organizace v pondělí v Paříži poprvé vyhlásily anticenu „Fosilie dne" pro zemi, která je největší překážkou jednání. Získala ji Belgie za neschopnost dohodnout se během šesti let na programu snižování emisí mezi regiony a vládou. „Ocenění pro Belgii je varováním i pro nás. Premiér sice řeční v Paříži, ale slíbený zákon, který sníží závislost na fosilních palivech, vláda stále nepředložila," konstatovala.

Analytik centra Globopolis František Marčík uvítal v Sobotkově řeči zmínku o české spoluzodpovědnosti i slib dále posílit pomoc zemím nejvíce ohroženým změnami klimatu. Úkolem pro vládu podle Marčíka je zajistit, aby pomoc byla stabilní, předvídatelná a adekvátní. "Vláda by také měla podpořit cíle udržitelného rozvoje v zemích globálního jihu a potvrdit závazek poskytovat na českou rozvojovou spolupráci 0,33 procenta hrubého národního důchodu," uvedl.

Související

Petr Fiala Komentář

Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti

Slibem nezarmoutíš, říká se u nás v kraji. To vyjadřuje i ironické ušklíbnutí nad opakovaným střídáním vzbuzování očekávání a následného nevyhnutelného zklamání, prorocky popsaného mistrem Cimrmanem už v principu jeho slavné frustrační kompozice. Ano, uhodli jste. Dnes bude řeč o předvolebním slibování. 
ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Bohuslav Sobotka ekologové Klimatický summit v Paříži (2015)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 13 minutami

před 40 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace

Východní polovinu Česka v těchto chvílích zasypává sníh, pokud se tedy vyplnily předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Pomyslným viníkem je tlaková níže, která dokonce dostala vlastní jméno. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy