Ovocnáři po zimě počítají ztráty. Čtvrtina úrody promrzla, škody přesahují miliardu

Praha - Mrazy, které udeřili letos na jaře, zničily velkou část úrody. Masivní škody utrpěli především ovocnáři a vinaři. Ti první podle Jiřího Felčárka z Agrární komory ČR přišli o úrodu v odhadovaném objemu 42 tisíc tun, což je čtvrtina průměrné roční sklizně sklizně posledních let. Ze zprávy o škodách, kterou vydal Svaz vinařů, zase vyplývá, že škody na prodeji vína dosáhnou až 1.2 miliardy kč.

Ztráty jsou masivní

Už druhým rokem trápí české ovocnáře jarní mrazy. Loni jejich ztráty činily 400 milionů korun, letos se odhadují až o pětinu větší – 478 milionů. Více než 42 tisíc tun ovoce přišlo na zmar. Některé plodiny byly zasaženy skutečně masivně. „U meruněk očekáváme propad 82 procent, u broskví 74 procent.Významně byly zasaženy i třešně, u kterých ztráty přesáhnou polovinu,“ uvedl pro EuroZprávy.cz analytik Agrární komory ČR Jiří Felčárek.

Dopady jsou tak podle Felčárka masivní. „Ačkoliv mají plodiny značnou sílu regenerace, jsou uvedené škody mrazem fatální, a to především díky jeho síle a průběhu,“ dodal.

Velké ztráty se letos nevyhnout ani vinařům. Vyplývá to ze zprávy Svazu vinařů, který pomocí dotazníkového šetření mezi vinařstvími odhadoval škody za jarní sezónu 2017. Největší škody, téměř 40 procent úrody, utrpěla znojemská podoblast. Průměrně přijdou čeští vinaři o 25-30 procent plodin. Za nesklizené hrozny je škoda předběžně vyčíslena na 450 milionů korun, v přepočtu na neprodané víno se vyšplhala až na 1,2 miliardy korun. Postiženo nebylo jen víno v České republice.

„Mrazy opět postihly celou Evropu, v současné době pracuje evropská zemědělská organizace COPA-COGECA na sumarizaci všech údajů,“ uvedl prezident Svazu vinařů České republiky Tibor Nyitray ve zprávě s názvem "Kvalifikovaný odhad škod způsobených jarními mrazy v révě vinné v jarní sezóně 2017".

Ochrana proti mrazu se nevyplatí

Ochrana plodin se sice možná, ale složitá. Metody jsou například: zadýmení svícemi, pálení balíků slámy, zasíťování či rozprášení mlhy. „Je to velmi náročné na finance i na lidskou práci. Zaručení úspěchu přitom není jisté – stačí třeba vítr, který dým rozfouká,“ popsal problémy Felčárek. „Topení na jednu noc na jednom hektaru stojí 40 tisíc kč. Náklady na tři mrazivé noci tak přesahují hodnotu zachráněného ovoce. Proto se používá jen na menších plochách u cennějších druhů, jako jsou například třešně,“ odhalil pro EuroZprávy.cz předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.

Podle něj není možné se proti mrazům komerčně pojistit a kvůli výkyvům počasí je v posledních letech ovocnářství nevýhodné. „Řada pěstitelů se raději věnuje pěstování řepky a obilí,“ doplnil Ludvík. Pojištění by v budoucnu však mohlo být možné. „Hledáme nástroje na podporu zmírnění následků takových mimořádných situací. Například podporu pojištění a fondy těžko pojistitelných rizik," uvedla pro EuroZprávy.cz tisková mluvčí Ministerstva zemědělství Markéta Ježková.

Na ceně ovoce v obchodních řetězcích však budou mít škody spíše minimální. „Naše produkce nedokáže v době otevřeného trhu určovat cenotvorbu,“ vysvětlil Felčárek. Když některou část Evropy postihne neúroda, zastoupí ji jiná, případně se ovoce doveze z jiné části světa.

Související

Jablko, ilustrační fotografie.

Jablka, nejoblíbenější ovoce našich předků

Podzim je mimo jiné obdobím sklizně jablek. Toto typické podzimní ovoce si oblíbili již naši předci, a to natolik, že ho ze všech sladkých plodin v kuchyni využívali nejčastěji. Jablka lidé již ve středověku přidávali do sladkých i slaných pokrmů, třeba do kaší nebo k pečenému masu.
Švestky, ilustrační fotografie.

Letní ovoce ve středověké kuchyni. Naši předci měli úplně jiné metody

Letní ovoce si dnes vychutnáváme čerstvé, přidáváme ho i do koláčů, knedlíků nebo zmrzlin, chystáme z něj marmelády nebo zavařeniny. To vše je ale záležitostí moderní doby, dříve naši předci letní plody zužitkovávali úplně jiným způsobem. Co dělali s úrodou švestek nebo třešní? Jak v kuchyni využili planě rostoucí drobné ovoce, jako jsou maliny, ostružiny nebo borůvky?

Více souvisejících

Ovoce škody víno zemědělci mráz

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy