České farmy nepřijdou o miliardy? Většina států EU souhlasí s nepovinným krácením dotací

Praha - Většina unijních států souhlasila s tím, aby evropské dotace pro zemědělce nebyly po roce 2020 povinně kráceny podle velikosti farmy. Na Žofínském fóru to dnes řekl ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO). Evropská komise by měla legislativní návrh představit letos v červnu.

Pro takzvané povinné zastropování by bylo jen pět zemí. České zemědělství by podle Milka při zastropování na 60.000 eur (zhruba 1,5 milionu Kč) na farmu přišlo o 5,2 miliardy korun.

"Většina ministrů přijala naše argumenty. Shodli se, že členským státům musí zůstat nezbytná flexibilita, protože jedině tak může každá země zohlednit specifické vnitrostátní podmínky a potřeby. To se u nás týká především problematiky zastropování," uvedl Milek. Pozemkové výměry českých farem patří mezi největší v unii.

Viceprezident Agrární komory ČR Bohumil Belada uvedl, že ještě není jasné, kdy se stihne nová legislativa schválit, zda v letošním roce a tedy za současného Evropského parlamentu, nebo až po volbách do europarlamentu.

Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy se schvalování před volbami nestihne. Jednání nyní částečně stojí, protože není znám rozpočet EU. Evropská komise ale podle něj nejspíš přijde s plánem, aby byl větší důraz na ekologická a krajinná opatření. "S největší pravděpodobností nám dnešní povinnosti zůstanou, je možné, že další přibudou - za méně peněz více ochrany životního prostředí," řekl dnes.

Už v dnešní době podle studie němečtí zemědělci platí za dodržování norem a nařízení k ochraně životního prostředí 315 eur na hektar, konkurenti ze zemí mimo EU pak 69 eur na hektar, argumentoval Pýcha.

Diskuse o podobě přímých plateb pro zemědělce, včetně možnosti určení jejich horní hranice, je součástí debaty o tom, jak bude vypadat společná zemědělská politika EU po roce 2020. V rámci příštího dlouhodobého rozpočtu chce unie nejen udržet své nynější priority, ale v době odchodu Británie z EU také financovat nové politiky, včetně například lepšího řešení migrační problematiky či vyšší bezpečnosti. Společná zemědělská politika přitom představuje téměř 40 procent každého unijního rozpočtu.

Zemědělské podniky v České republice mají ve srovnání států EU největší průměrnou výměru 133 hektarů a také ekologické farmy patří s průměrnými 120 hektary mezi největší v unii.

Související

Více souvisejících

zemědělci Jiří Milek dotace EU

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 58 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Teplejší počasí vydrží až do čtvrtka, ukazuje předpověď

Oteplení doprovázené oblevou začalo již o uplynulém víkendu a bude pokračovat i v tomto týdnu. Dnes jsou očekávány nejvyšší denní teploty v rozmezí 5 až 9 °C. Nad nulou bude i v následujících dnech, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Aktualizováno včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu hovořil po Bidenovi i s Putinem a nešetřil kritikou Moskvy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mluvil po americkém prezidentovi Joe Bidenovi i s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle dostupných informací zkritizoval alianci Ruska s Íránem a vyjádřil nespokojenost s postojem Moskvy k probíhající válce s teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

včera

Aktualizováno včera

včera

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

včera

včera

včera

Události Petra Nutila: Pohřeb Karla Schwarzenberga a zavedení korespondenční volby

Milí moji, je druhá adventní neděle roku 2023 a spolu s ní jsou tu další Události Petra Nutila! 

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy