Česko po devíti letech zmizelo ze seznamu rizikových zemí kvůli BSE

Praha - Čína po devíti letech od posledního výskytu nemoci šílených krav (BSE) v ČR vyškrtla republiku ze seznamu zemí s nebezpečím nemoci. Podle Státní veterinární správy (SVS) to pomůže k obchodu s hovězím masem. Čínský trh zatím pro české hovězí otevřený není. V ČR se od začátku tisíciletí do konce loňského roku zkontrolovalo více než 1,9 milionu kusů skotu, u 30 z nich byly testy pozitivní. Naposledy se tak stalo v roce 2009.

"Česká republika o vyjmutí ze seznamu usilovala řadu let. Tento krok je nesmírně důležitý pro případné budoucí otevření čínského trhu pro produkty z hovězího masa," uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček. Podle ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) pomůže vyškrtnutí ze seznamu českým vývozcům.

Veterináři o vyškrtnutí ze seznamu usilovali již před posledním známým výskytem nemoci v ČR. V roce 2015 ČR uznala Světová organizace pro zdraví zvířat jako zemi se zanedbatelným rizikem výskytu BSE. "Přesto musela SVS poskytnout následně čínským orgánům rozsáhlé informace o opatřeních k prevenci výskytu BSE a letos v dubnu zorganizovat expertní misi čínských inspektorů zaměřenou výhradně na problematiku BSE," dodal mluvčí.

Čínští experti pak podle něj konstatovali, že opatření v chovech jsou na vysoké úrovni. "Nic tak nebrání obnovení jednání o certifikaci a registraci jednotlivých výrobních závodů, které jsou podmínkou pro vývoz českých hovězích produktů do nejlidnatější země světa," dodal mluvčí. Podle něj jsou nyní rozjednány i dovoz sperma býků, vepřového masa, krmných směsí s mléčnou složkou nebo krmných přídavků.

BSE je degenerativní onemocnění mozku skotu, které vede ke smrti, poprvé byla nemoc diagnostikována v Británii v roce 1986. O deset let později pak vědci potvrdili souvislost mezi BSE a variantní Creutzfeldt-Jakobovou nemocí, jež postihuje lidi. Nákaza se šířila zkrmováním nedostatečně tepelně zpracované masokostní moučky, která se vyráběla z odpadu z jatek a z těl uhynulých zvířat. V ČR se moučky do krmných směsí pro hovězí dobytek nikdy nepřidávaly, přesto se ale mezi roky 2001 a 2009 objevily tři desítky případů. Poslední se v ČR vyskytl začátkem května 2009 na Opavsku.

Související

Více souvisejících

Česká republika bse - nemoc šílených krav Krávy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy