Češi a brambory: potravina je v tuzemsku na ústupu, místo nich máme řepku

Kvůli lońskému suchu se brambory prodávají běžně kolem 20 kč za kilogram. Jejich spotřeba však v tuzemsku klesá dlouhodobě. Lidé dávají stále více přednost jiným přílohám.

Brambory na českých polích zvolna vyklízejí pozice. Podle údajů Českého statistického úřadu se brambory pěstovaly na 130 tisících hektarech, v roce 2000 to bylo 69 tisíc hektarů, vloni pouze 23 tisíc hektarů.

Důvod je prostý. Brambory jsou nahrazovány jinými plodinami. Pokud se člověk rozhlédne po polích, ihned si všimne dominující řepky. Jak jinak, když je Česká republika největším pěstitelem řepky v EU (společně s Estonskem). Rostlina zabírá téměř 14% veškeré zemědělské půdy. Jedná se o maximum možného, plodiny se totiž musí v půdě střídat, jelikož erozivní vlivy by byly tak rozsáhlé, že by se pak již rostlinu finančně nevyplatilo pěstovat i přeš všechny dotace. Největším pěstitelem řepky v ČR je koncern Agrofert ve svěřenském fondu premiéra Babiše (ANO).

Zatímco se řepka pěstuje na 407 tis. hektarech (takřka 20krát větší plocha než brambory) nedostatek brambor aktuálně zvyšuje jejich cenu. Na druhou stranu úbytek plochy, na které se pěstují, kompenzují lepší technologie a výtěžnost se tak zvedá.

„Výnosnost zvýšila v průměru o 5 tun na hektar, přesto jsou u nás zemědělci závislí na srážkách, zatímco v zemích, které jsou v pěstování brambor dál, existují vyspělé systémy zavlažování. Takže u nás se výnosnost pohybuje kolem 30 tun na hektar, na západě i 50 tun na hektar. Řepka či obilniny ovšem představují pro zemědělce výnosnější a méně rizikovou plodinu,“ uvedl pro TN.cz předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček, zároveň tím naznačil, proč se velká část brambor do Česka dováží.

Úbytek brambor však není způsoben primárně jejich dovážením, ale především proměnou stravovacích návyků v tuzemsku. Brambory jsou totiž postupně nahrazovány rýží, jejíž spotřeba za 10 let vzrostla o třetinu, a těstovinami i jinými, ještě nedávno neznámými exotickými přílohami, jako třeba kuskusem nebo bulgurem. Čím dál populárnější je i pohanka, která se však v Čechách jedla tradičně.

Vysokou cenu brambor si pěstitelé pochvalují, ale zároveň si uvědomují pokles spotřeby. "Taková magická hranice je 18, snad 20 Kč/kg," uvedl představu tuzemských zemědělců Králíček, jaká je odpovídající cena pro zemědělce a kolik jsou lidé ještě ochotni utratit.

V následujících týdnech by však cena brambor měla klesat, protože se na pultech začne objevovat první domácí úroda plodiny.

 

Související

Brambory, ilustrační fotografie.

Ve slevových akcích zlevnily brambory i vejce. Lidé si připlatí za mléčné výrobky či chléb

Brambory oproti červenci pořídíme zhruba o čtvrtinu levněji. Za 10 kusů vajec velikosti M zaplatíme v průměru 27 korun, což je o 6 korun méně než v létě a dokonce o 23 korun méně než na začátku roku. Připlatíme si naopak za mléčné výrobky, především bílý jogurt (49 %), máslo (24 %) nebo sýr eidam (11 %). Téměř o pětinu zdražil konzumní chléb nebo jablka. Průměrná sleva sledovaných položek v akčních letácích byla 31 %. Vyplývá to z listopadového srovnání cen 13 vybraných základních potravin v akčních letácích, který provedla Česká distribuční. 
Ilustrační foto

Svaz: Kvůli růstu cen energií lze očekávat vyšší ceny brambor

Cena brambor v obchodech i přímo u farmářů brzo stoupne hlavně kvůli růstu cen energií. Na pokrytí tuzemské poptávky bude potřeba dovézt zhruba 150.000 tun brambor ze zahraničí a dalších 100.000 tun v různých výrobcích z brambor. Novinářům to dnes řekl předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček.

Více souvisejících

Brambory zemědělci řepka olejka

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy