Češi a brambory: potravina je v tuzemsku na ústupu, místo nich máme řepku

Kvůli lońskému suchu se brambory prodávají běžně kolem 20 kč za kilogram. Jejich spotřeba však v tuzemsku klesá dlouhodobě. Lidé dávají stále více přednost jiným přílohám.

Brambory na českých polích zvolna vyklízejí pozice. Podle údajů Českého statistického úřadu se brambory pěstovaly na 130 tisících hektarech, v roce 2000 to bylo 69 tisíc hektarů, vloni pouze 23 tisíc hektarů.

Důvod je prostý. Brambory jsou nahrazovány jinými plodinami. Pokud se člověk rozhlédne po polích, ihned si všimne dominující řepky. Jak jinak, když je Česká republika největším pěstitelem řepky v EU (společně s Estonskem). Rostlina zabírá téměř 14% veškeré zemědělské půdy. Jedná se o maximum možného, plodiny se totiž musí v půdě střídat, jelikož erozivní vlivy by byly tak rozsáhlé, že by se pak již rostlinu finančně nevyplatilo pěstovat i přeš všechny dotace. Největším pěstitelem řepky v ČR je koncern Agrofert ve svěřenském fondu premiéra Babiše (ANO).

Zatímco se řepka pěstuje na 407 tis. hektarech (takřka 20krát větší plocha než brambory) nedostatek brambor aktuálně zvyšuje jejich cenu. Na druhou stranu úbytek plochy, na které se pěstují, kompenzují lepší technologie a výtěžnost se tak zvedá.

„Výnosnost zvýšila v průměru o 5 tun na hektar, přesto jsou u nás zemědělci závislí na srážkách, zatímco v zemích, které jsou v pěstování brambor dál, existují vyspělé systémy zavlažování. Takže u nás se výnosnost pohybuje kolem 30 tun na hektar, na západě i 50 tun na hektar. Řepka či obilniny ovšem představují pro zemědělce výnosnější a méně rizikovou plodinu,“ uvedl pro TN.cz předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček, zároveň tím naznačil, proč se velká část brambor do Česka dováží.

Úbytek brambor však není způsoben primárně jejich dovážením, ale především proměnou stravovacích návyků v tuzemsku. Brambory jsou totiž postupně nahrazovány rýží, jejíž spotřeba za 10 let vzrostla o třetinu, a těstovinami i jinými, ještě nedávno neznámými exotickými přílohami, jako třeba kuskusem nebo bulgurem. Čím dál populárnější je i pohanka, která se však v Čechách jedla tradičně.

Vysokou cenu brambor si pěstitelé pochvalují, ale zároveň si uvědomují pokles spotřeby. "Taková magická hranice je 18, snad 20 Kč/kg," uvedl představu tuzemských zemědělců Králíček, jaká je odpovídající cena pro zemědělce a kolik jsou lidé ještě ochotni utratit.

V následujících týdnech by však cena brambor měla klesat, protože se na pultech začne objevovat první domácí úroda plodiny.

 

Související

Brambory, ilustrační fotografie.

Ve slevových akcích zlevnily brambory i vejce. Lidé si připlatí za mléčné výrobky či chléb

Brambory oproti červenci pořídíme zhruba o čtvrtinu levněji. Za 10 kusů vajec velikosti M zaplatíme v průměru 27 korun, což je o 6 korun méně než v létě a dokonce o 23 korun méně než na začátku roku. Připlatíme si naopak za mléčné výrobky, především bílý jogurt (49 %), máslo (24 %) nebo sýr eidam (11 %). Téměř o pětinu zdražil konzumní chléb nebo jablka. Průměrná sleva sledovaných položek v akčních letácích byla 31 %. Vyplývá to z listopadového srovnání cen 13 vybraných základních potravin v akčních letácích, který provedla Česká distribuční. 
Ilustrační foto

Svaz: Kvůli růstu cen energií lze očekávat vyšší ceny brambor

Cena brambor v obchodech i přímo u farmářů brzo stoupne hlavně kvůli růstu cen energií. Na pokrytí tuzemské poptávky bude potřeba dovézt zhruba 150.000 tun brambor ze zahraničí a dalších 100.000 tun v různých výrobcích z brambor. Novinářům to dnes řekl předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček.

Více souvisejících

Brambory zemědělci řepka olejka

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

OSN spočítala, jak dlouho potrvá renovace Pásma Gazy

Zástupce OSN ve svém pátečním prohlášení upozornil, že odstraňování obrovského množství trosek včetně nevybuchlé munice z palestinského Pásma Gazy bude trvat přibližně 14 let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy