TOP 09 navrhne zákon s cílem zlepšit stav českých lesů

Doba pro zalesnění holin po těžbě v lesích by se měla prodloužit nejméně na pět let a lesníci by měli mít povinnost pěstovat klimaticky a ekologicky vhodné dřeviny. Lesní zákon by měl také zavést zákaz prodeje státních lesů. Tato a další opatření chce navrhnout opoziční TOP 09 jako nástroje pro zlepšení stavu lesů v souvislosti s aktuální kůrovcovou kalamitou. Na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně o tom informoval předseda klubu strany Miroslav Kalousek.

Návrhy vznikly v pracovní skupině, kterou strana již loni vytvořila s Asociací soukromého zemědělství a k níž se připojili i Piráti. Poslanci TOP 09 chtějí svůj návrh předložit jako pozměňovací návrh k vládní novele zákona o lesích, která má být na nadcházející schůzi Sněmovny ve druhém čtení. Současný lesní zákon je podle TOP 09 zastaralý a nevyhovující.

Dalším z návrhů je zavedení možnosti přírodě blízkého hospodaření, kdy pěstebním cílem není stejnověký les, ale jednotlivé stromy v různověkém a druhově smíšeném lese. Ekologický odborník TOP 09 Jakub Hruška řekl, že současný zákon nařizuje majitelům a správcům, co mají dělat, aby výsledkem byla stejnověká monokultura, která se zasadí, probere a posléze skácí. Řekl, že je to model, který vznikl v 18. století a do dnešní doby se nehodí. Podle něj mohou být stromy různě staré, aby se les neustále obnovoval.

Zástupce Asociace soukromých zemědělců Daniel Pitek řekl, že je potřeba rychle ustoupit od pěstování smrkových monokultur a přejít na pěstování smíšených lesů, typologicky vhodných pro jednotlivá stanoviště, které jsou odolnější. Podle senátora a místopředsedy strany Tomáše Czernina je také zapotřebí změnit zákon o myslivosti tak, aby měřítkem množství zvěře bylo poškozování lesa a nikoli hypoteticky sčítané stavy.

Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká několik let. Současná situace je podle odborníků ale nejhorší v historii českého lesnictví.

Související

Více souvisejících

Sucho top 09 lesy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy