Výjimka pro elektrárnu Chvaletice způsobí 169 předčasných úmrtí, tvrdí Greenpeace

Pokud by elektrárna Chvaletice získala výjimku z nových emisních limitů, způsobilo by to za deset let 169 předčasných úmrtí. Tvrdí to ekologická organizace Greenpeace na základě studie, kterou si nechala zpracovat u instituce Greenpeace Global Air Pollution Unit a dnes ji představila novinářům. Společnost Sev.en Energy, jíž elektrárna patří, takové závěry odmítá.

Elektrárna Chvaletice požádala krajský úřad o osmiletou výjimku z emisních limitů platných od roku 2021. Podle nich by do ovzduší vypouštěla příliš mnoho rtuti a oxidů dusíku. Snížit emise, aby splňovaly normy, by vyžadovalo nepřiměřeně vysoké investice, tvrdí elektrárna

Vedoucí energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský dnes uvedl, že elektrárna by mohla instalovat vysoce účinnou technologii selektivní katalytické redukce, místo toho však využívá levnější a méně efektivní nekatalytické zařízení. To má dopad na vyšší emise oxidů dusíku a z nich vznikajících jemných prachových částic. Podle modelových výpočtů by kvůli tomuto znečištění mohlo zemřít více lidí. Zdravotní dopady budou mít i vyšší emise rtuti, uvádějí výpočty.

Marcel Dlask, zástupce společnosti Sev.en Energy, dnes novinářům řekl, že selektivní katalytická redukce není jedinou dostupnou technologií, jíž lze snížení emisí dosáhnout. "To, čeho dosáhneme, vůbec nemůžete vědět. Cucáte si čísla z prstu," uvedl na setkání ekologů s novináři Dlask. Podle něj elektrárna postupuje při modernizaci provozu zcela legálně.

Podle skupiny Sev.en Energy je studie prezentovaná Greenpeace nepoužitelná. "Ke zpracování studie byla použita data a metodika, které neodpovídají české legislativě, a tudíž závěry nemohou být relevantní pro rozhodování o udělení či neudělení výjimky," uvedla mluvčí skupiny Gabriela Sáričková Benešová. Samotná data nezpochybňuje. Poukázala na skutečnost, že roční příspěvky elektrárny k imisní koncentraci oxidů dusíku a rtuti dosáhnou nanejvýš desetin procenta maximálních koncentrací těchto látek podle imisních limitů. Rovenský oponuje, že již tak znečištěné ovzduší nelze zatěžovat dalšími emisemi, které se kumulují z více zdrojů.

Zástupci Greenpeace také uvedli, že rozptylová studie, kterou si elektrárna nechala zpracovat pro udělení výjimky, je nedostatečná. Podle nich znečištění z elektrárny zasáhne nikoli pouze šest okresů v její blízkosti, ale celou Českou republiku i části Německa a Polska. Studie také neobsahuje emise jemného polétavého prachu a suspendovaných částic. Poukazují také na plánovanou změnu paliva elektrárny, která chce v budoucnu spalovat méně kvalitní uhlí z lomu Vršany.

Elektrárna v posledních letech podstoupila rozsáhlou modernizaci za několik miliard korun, díky tomu se emise snížily. Již dříve uvedla, že k dosažení nově požadovaných limitů oxidů dusíku by byla nutná další investice ve výši 1,4 miliardy korun, podíl elektrárny na celkových imisích oxidů dusíku by se přitom snížil o pouhých 0,05 procenta pro okolí elektrárny a maximálně o 0,02 procenta pro město Pardubice.

Organizace Greenpeace je ale přesvědčena, že by bylo možné s použitím vyspělejších technologií dosáhnout výrazně lepších výsledků. Ekologové předali svou studii krajskému úřadu, který bude o udělení výjimky rozhodovat. Proti jeho rozhodnutí bude možné se odvolat k ministerstvu životního prostředí.

Související

Aktivisté blokují elektrárnu Chvaletice

Kvůli poškození elektrárny Chvaletice bude soud, aktivisté Greenpeace odmítli dohodu

Aktivisté Greenpeace, kteří v říjnu 2016 protestovali na chladicí věži elektrárny Chvaletice, odmítli dohodu o vině a trestu. Chtějí se bránit u soudu. Pětice aktivistů a aktivistek uznala, že nechtěně způsobili při protestu škodu na zařízení a uhradili ji. Nesouhlasí ovšem s tím, že elektrárně způsobili poruchu, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.

Více souvisejících

elektrárna Chvaletice Greenpeace

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy