Pokud by elektrárna Chvaletice získala výjimku z nových emisních limitů, způsobilo by to za deset let 169 předčasných úmrtí. Tvrdí to ekologická organizace Greenpeace na základě studie, kterou si nechala zpracovat u instituce Greenpeace Global Air Pollution Unit a dnes ji představila novinářům. Společnost Sev.en Energy, jíž elektrárna patří, takové závěry odmítá.
Elektrárna Chvaletice požádala krajský úřad o osmiletou výjimku z emisních limitů platných od roku 2021. Podle nich by do ovzduší vypouštěla příliš mnoho rtuti a oxidů dusíku. Snížit emise, aby splňovaly normy, by vyžadovalo nepřiměřeně vysoké investice, tvrdí elektrárna
Vedoucí energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský dnes uvedl, že elektrárna by mohla instalovat vysoce účinnou technologii selektivní katalytické redukce, místo toho však využívá levnější a méně efektivní nekatalytické zařízení. To má dopad na vyšší emise oxidů dusíku a z nich vznikajících jemných prachových částic. Podle modelových výpočtů by kvůli tomuto znečištění mohlo zemřít více lidí. Zdravotní dopady budou mít i vyšší emise rtuti, uvádějí výpočty.
Marcel Dlask, zástupce společnosti Sev.en Energy, dnes novinářům řekl, že selektivní katalytická redukce není jedinou dostupnou technologií, jíž lze snížení emisí dosáhnout. "To, čeho dosáhneme, vůbec nemůžete vědět. Cucáte si čísla z prstu," uvedl na setkání ekologů s novináři Dlask. Podle něj elektrárna postupuje při modernizaci provozu zcela legálně.
Podle skupiny Sev.en Energy je studie prezentovaná Greenpeace nepoužitelná. "Ke zpracování studie byla použita data a metodika, které neodpovídají české legislativě, a tudíž závěry nemohou být relevantní pro rozhodování o udělení či neudělení výjimky," uvedla mluvčí skupiny Gabriela Sáričková Benešová. Samotná data nezpochybňuje. Poukázala na skutečnost, že roční příspěvky elektrárny k imisní koncentraci oxidů dusíku a rtuti dosáhnou nanejvýš desetin procenta maximálních koncentrací těchto látek podle imisních limitů. Rovenský oponuje, že již tak znečištěné ovzduší nelze zatěžovat dalšími emisemi, které se kumulují z více zdrojů.
Zástupci Greenpeace také uvedli, že rozptylová studie, kterou si elektrárna nechala zpracovat pro udělení výjimky, je nedostatečná. Podle nich znečištění z elektrárny zasáhne nikoli pouze šest okresů v její blízkosti, ale celou Českou republiku i části Německa a Polska. Studie také neobsahuje emise jemného polétavého prachu a suspendovaných částic. Poukazují také na plánovanou změnu paliva elektrárny, která chce v budoucnu spalovat méně kvalitní uhlí z lomu Vršany.
Elektrárna v posledních letech podstoupila rozsáhlou modernizaci za několik miliard korun, díky tomu se emise snížily. Již dříve uvedla, že k dosažení nově požadovaných limitů oxidů dusíku by byla nutná další investice ve výši 1,4 miliardy korun, podíl elektrárny na celkových imisích oxidů dusíku by se přitom snížil o pouhých 0,05 procenta pro okolí elektrárny a maximálně o 0,02 procenta pro město Pardubice.
Organizace Greenpeace je ale přesvědčena, že by bylo možné s použitím vyspělejších technologií dosáhnout výrazně lepších výsledků. Ekologové předali svou studii krajskému úřadu, který bude o udělení výjimky rozhodovat. Proti jeho rozhodnutí bude možné se odvolat k ministerstvu životního prostředí.
Související
Kvůli poškození elektrárny Chvaletice bude soud, aktivisté Greenpeace odmítli dohodu
Nejvíce rtuti do ovzduší vypustila elektrárna Chvaletice. Greenpeace kritizuje výjimky z limitů
elektrárna Chvaletice , Greenpeace
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 1 hodinou
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 2 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 2 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 2 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 5 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 7 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 7 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek