Kde jsou Babišovy "motýle"? Hmyz je v Česku skutečně v ohrožení

Výrok předsedy vlády Andreje Babiše (ANO), v němž si postěžoval na nedostatek hmyzu v krajině, se stal hitem sociálních sítí. Jenže výrok komicky parodující specifický projev premiéra, kdy občas mícha češtinu a slovenštinu, ukazuje na závažný problém českého životního prostředí.

"My chceme znovu motýle!" zvolal mimo jiné Babiš, který dlouhodobě podnikal v zemědělství, jelikož do jeho svěřenského fondu patří největší česká firma koncern Agrofert, který podniká především v zemědělství a potravinářském průmyslu.

Dříve běžné druhy po celé zemi jako modrásek obecný anebo hnědásek osikový, který žije už pouze v poslední populaci v Polabí, jsou nyní ohrožené.

Problémy nehrozí jen motýlům, ale také dalšímu běžnému hmyzu jako jsou čmeláci, mouchy, včely apod. Z vlastní zkušenosti se může zamyslet například každý řidič. Jak často je potřeba očistit přední sklo od sražených mušek? Dříve pravidelný problém motoristů je dnes takřka zapomenut.

„Vymření úplně nehrozí, ale čísla jsou alarmující. Je to velký problém. Když budeme mít čtvrtinu hmyzu, než jsme měli dříve, může to vést ke kolapsu ekosystému,“ uvedl pro idnes.cz David Storch z Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity.

Jedním z alarmujících příkladů narušeného ekosystému je přemnožení lýkožrouta smrkového, které vedlo ke kůrovcové kalamitě. Smrkové monukultury totiž zapříčinily katastrofické rozmnožení brouka.

Nedostatek hmyzu způsobuje pro řadu dalších živočichů problémy s potravou, jelikož se hmyzem živí, tím se narušuje celý potravinový koloběh, který může ohrozit i člověka.

Podobný efekt na hmyz mají i monokultury našeho zemědělství. Mechanizované zemědělství zaměřené především na pěstování řepky způsobuje úbytek životního prostoru hmyzu.

Úbytek životního prostoru způsobují i přešlechtěné zahrádky s anglickými krátce posekanými trávníky a exotickými dřevinami, v nichž tuzemský hmyz nežije. Odborníci však doporučují sekat travní porosty méně často, čímž se životní prostor pro "motýle" a další hmyz rozšíří.

Související

Záď lodi Icon of the Seas naznačuje, jak děsivě monstrózní je tato největší loď světa.

Největší loď na světě už se plaví po moři. Ozvali se však ekologové

Nová největší výletní loď na světě Icon of the Seas je na své první okružní plavbě. Vyplula k ní z přístavu v Miami na americké Floridě. Loď je dlouhá 365 metrů, má 20 palub a vejde se na ni přes sedm tisíc pasažérů. Je nicméně trnem v oku ekologů, kteří se obývají ekologického dopadu jejího provozu. 

Více souvisejících

Ekologie Agrofert Andrej Babiš Hmyz Zvířata

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 21 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad

Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy