Klimatické změny pocítí Česko víc než okolní státy. O eurodotace se bude prát

Česká republika by měla v příštím plánovacím období EU, tedy v letech 2021 až 2027, získat do operačního programu Životní prostředí (OPŽP) minimálně stejně peněz jako má nyní. V současné sedmileté etapě, která končí příští rok, tento program může rozdělit 72 až 73 miliard Kč, významná část peněz půjde do boje suchem, řekl ČTK ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Při setkání se starosty Plzeňského kraje minulý týden ve čtvrtek také uvedl, že velkou výhodou je to, že priority Evropské komise se hodně shodují s prioritami českého operačního programu.

"Rádi bychom, aby bylo peněz v příštím období víc. Ale všichni se o ně budou prát, protože celkově budou ty peníze pro Českou republiku menší než v tomto období," uvedl. Podle Brabce by měl být ale objem financí v OPŽP v novém plánovacím období minimálně stejný. "Protože my jsme, bohužel, v tom období 2014 až 2020 dostali proti předchozí letům 2007 až 2013 významně měně peněz, v podstatě půlku. Takže OPŽP dnes hospodaří se zhruba 72 miliardami korun," řekl ministr.

Dotace půjdou kromě boje se suchem také, stejně jako nyní, na vodovody, kanalizace, likvidaci odpadů, zlepšování kvality ovzduší a na energetické úspory. Dopady klimatických změn budou v ČR podle Brabce při rozdělováním peněz v ČR prioritou. Sucho postihuje celou Evropu, i když ne rovnoměrně, protože některé státy takové problémy nemají. Dopady na Českou republiku jsou větší než v Německu a Rakousku.

"To má souvislost i s orografií (tvarem povrchu) našeho území a s tím, že jsme na samé hranicí mírného pásu, a že skutečně dopady na nás jsou větší," uvedl ministr.

Ministerstvo životního prostředí už argumentuje u Evropské komise tím, že vinou značných dopadů sucha ztrácí republika statisíce hektarů lesů. "Trend nejsme schopni zastavit, ale jen zpomalit. Budeme muset vysazovat miliardy stromů. Na podzim startujeme projekt 10 milionů stromů mimo les," uvedl.

Během několika let bude ale muset podle něj ČR obnovit stovky milionů stromů (bez přirozené obnovy). "Jsme na prahu velké změny české krajiny, nemůžeme tady nechat holiny. Obrovským úkolem je rychle zalesňovat. Budeme masivně vysazovat nové stromy," dodal ministr.

Související

Petr Hladík

Hladík je ministrem životního prostředí. Petr Pavel ho jmenoval den po nástupu do funkce

Prezident Petr Pavel dnes den poté, co se ujal funkce hlavy státu, jmenoval místopředsedu KDU-ČSL Petra Hladíka ministrem životního prostředí. Předchozí prezident Miloš Zeman jmenování začátkem roku odmítl, což lidovci označili za protiústavní, kompetenční žalobu ale s ohledem na končící mandát bývalé hlavy státu nepodali. Vláda nebyla kompletní od začátku listopadu, kdy ze zdravotních důvodů skončila na ministerstvu životního prostředí (MŽP) Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).
Richard Brabec (ANO)

Ropákem roku se stal exministr životního prostředí Brabec

Titul Ropák roku 2021 udělili ekologičtí aktivisté bývalému ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi (ANO). Zelenou perlu za antiekologický výrok má Pynelopi Cimprichová, místopředsedkyně hnutí Švýcarská demokracie. Jde o první ženu, která tuto cenu získala. Na tiskové konferenci o tom dnes informoval Miroslav Patrik ze spolku Děti Země, který anketu pořádá.

Více souvisejících

Richard Brabec (ANO) Ministerstvo životního prostředí Sucho eurofondy Plzeňský kraj

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy