Šokově vzroste cena vepřového masa! Co se děje?

Praha - Trend snižování počtů prasat se znovu s koncem loňského roku obnovil. Od konce září se jejich stavy snížily skoro o půl milionu, podle centrální evidence jich bylo v únoru v České republice 1,12 milionu. Pokud nebude konkurence, hrozí raketový nárůst cen, říkají chovatelé.

Snižování počtů se děje kvůli zcela ekonomickým důvodům - během loňského roku vzrostly ceny krmiv, podle předsedy Svazu chovatelů prasat Jindřicha Macháčka až o třetinu. Přitom náklady na krmení tvoří 69 procent všech nákladů. "Tunu krmné sóji, kterou jsme vloni kupovali za 8 tisíc korun za tunu, nyní kupujeme za 11 až 13 tisíc korun," doplnil viceprezident Agrární komory Jindřich Šnejdrla, podle kterého roste cena i na evropských a světových trzích.

Přitom výkupní ceny od zemědělců za prvních několik týdnů letošního roku klesly, jsou nyní o tři procenta vyšší, než byly před rokem a kilogram živého masa se vykupuje podle chovatelů za 31,9 koruny. Ve ztrátě jsou i zemědělští giganti, podle Macháčka například Agrofert prodělal na výrobě masa za letošní první tři měsíce 45 milionů korun.

Klesá tak i potravinová soběstačnost a bezpečnost, výroba nedokáže nasytit ani polovinu českého trhu. Chovatelé se obávají, že se počty prasat a prasnic ještě více propadnou, mohli bychom být ve výrobě prasat soběstační na 30 procent, možná ještě méně. Podle dosavadních dat bylo v únoru celkem 1,12 milionu kusů prasat a 74,79 tisíce prasnic, o tři roky dříve bylo ještě v chovech 1,96 milionu kusů a skoro dvonjásobek prasnic.

Od nového roku navíc začala platit evropská směrnice, podle které se musí prasnice chovat ve více kusech u sebe. Česká republika směrnici dodržela a stihla realizovat, ale čeští zemědělci se obávají, že v Evropské unii je až čtvrtina trhu z chovů, které do přestavby budov neinvestovaly. Mohou tak mít nižší, prakticky dumpingové ceny. Podobná situace byla před rokem při importu vajec z neobohacených chovů. "U prasat se EU poučila a řekla, že nebude trpět obchodní války mezi zeměmi. Dělají všechno proto, aby jejich vlastní nařízení nebyla dodržována," dodal Jan Stibala, ředitel svazu chovatelů prasat.

Další možností podle něj jsou dotace do vepřového masa v západních zemích, či možnost, že se k nám dováží nekvalitní maso, které by si západní Evropané nekoupili. Argumentuje, že ceny dovozu jinak nejsou ekonomicky možné. Výkupní ceny živého masa ve Francii jsou podle něj přibližně stejné jako u nás, v dovozních cenách se tak podle něj neodráží náklady na dopravu, zabití a rozbourání zvířat.

Navíc se podle chovatelů snižují i počty porážek v Evropě, pokud klesne v ČR výroba pod únosnou míru, hrozí podle nich ztráta konkurence a následný raketový nárůst cen.

Související

Potraviny

Nízké ceny jsou u výroby vepřového podle komory problémem

Snižující se výkupní ceny jsou pro zemědělce problematické. Jde hlavně o vepřové, kde klesly v posledním čtvrtletí loňského roku o čtvrtinu, sdělila dnes ČTK tajemnice Agrární komory ČR Gabriela Dlouhá. U drůbežího masa podle ní cena dlouhodobě stagnuje, výrobci ale řeší navýšení cen krmných směsí. Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý připomněl, že stát už požádal u chovu prasat o pomoc Evropskou komisi.

Více souvisejících

Maso vepřové

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy