Kácení stromů na zahradách nepřipustíme, vrhli se na ministra ekologové

Praha - Ochránci přírody nesouhlasí s návrhem ministerstva životního prostředí (MŽP), které chce v nové vyhlášce zvolnit přístup ke kácení dřevin na zahradách. Upozorňují, že na soukromých zahradách nerostou jen ovocné stromy, ale i lípy, duby nebo další druhy staré stovky let, které mají významnou zdravotní a krajinářskou hodnotu.

Ochránci upozorňují, že ne vždy vlastníci zahrad zachování stromů podporují. Svědčí o tom desítky žádostí o pokácení hodnotných dřevin, k nimž se prý svaz ochránců přírody vyjadřoval. Podle něj by legislativa měla spíš chránit veřejný zájem proti lidem, kteří se nechovají odpovědně. Změnu vítají naopak obce, kterým se sníží počty vedených správních řízení.

Příkladem je podle ČSOP pražská Hanspaulka z Prahy 6, kde byl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) starostou. Mnoho vlastníků podle desítek správních řízení chtělo stromy pokácet jen kvůli tomu, že nechtěli hrabat listí, nebo aby si zajistili topení na zimu.

Ochránci evidují i příklady z regionů, kde majitelé zahrad nedávno žádali o pokácení starších stromů, například dubu v Lučkovicích na Písecku nebo lípy v Kuňovicích na Benešovsku.

Ministerstvo životního prostředí připravilo novelu vyhlášky o ochraně dřevin, podle které by už lidé nemuseli žádat o povolení pokácet stromy na jejich oplocených zahradách. Výjimku by tvořily památné stromy a aleje. Vyhláška by měla vstoupit v účinnost letos 1. července. Ministerstvo ji chce brzy odeslat do komise legislativní rady.

Vyhláška podle ekologa Martina Skalského vůbec nechrání náhradní výsadby, což je v Česku stále větším problémem.

"Pokud například firma, která staví kancelářskou budovu na místě parku, dostane za povinnost vysadit náhradní výsadbu, stromy by se dožily obvodu kmene 80 cm až za desítky let," zdůraznil.

Po pár letech může firma stromy vykácet a postavit na jejich místě další budovu. Vyhláška totiž nechrání podle ekologů stromy ve městech s menším obvodem kmene než 80 centimetrů, zatímco v prvním návrhu Ministerstva životního prostředí bylo 60 centimetrů a nevládní organizace požadovaly 40 centimetrů, doplňuje server ihned.cz.

Související

Ilustrační fotografie.

Přelom v nakládání s nápojovými obaly v Česku. Chystá se zálohování

Česko se chystá zavést povinné zálohování nápojových obalů. Podle ministerstva životního prostředí pomůže dostat k recyklaci více než 2,5 miliardy kusů plastových lahví a nápojových plechovek, snížit množství nevyužívaného odpadu a také zmenšit znečištění veřejných míst ve městech, obcích a volné krajině. Vláda schválila příslušný návrh novely zákona o obalech, která vedle zálohování zavádí i zpoplatnění reklamních letáků.
Ministerstvo životního prostředí

Hospodářské komoře vadí vládní návrh. Po poslancích chce pozměňovací návrhy

Hospodářská komora nesouhlasí s nově navrženými administrativně právními překážkami vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu. Novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, v níž Ministerstvo životního prostředí prosazuje na půdě první a druhé bonity plošný zákaz výstavby nových distribučních skladů, obchodních center nebo solárních parků přesahujících rozlohu jednoho hektaru, aktuálně projednávají poslanci v prvním čtení.

Více souvisejících

Ministerstvo životního prostředí ekologové

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 11 minutami

před 38 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace

Východní polovinu Česka v těchto chvílích zasypává sníh, pokud se tedy vyplnily předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Pomyslným viníkem je tlaková níže, která dokonce dostala vlastní jméno. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy