Drsný útok na ministra: Ze Šumavy nám udělá Disneyland

Praha - Zapadne vila miliardáře Zdeňka Bakaly mezi novými stavbami a lanovkou, která se možná na Šumavě objeví? Opoziční politici se obávají, že zákon o národním parku Šumava přemění národní dědictví na Disneyland. Zákon, který nyní leží v Poslanecké sněmovně, dokonce již počítá s developerským projektem.

"Tento zákon není o ochraně národního parku Šumava, ale o ochraně předem vybrané skupiny podnikatelů, která dostává národní park k tomu, aby zde mohla prosazovat své developerské projekty," přidal se v kritice poslanec Jiří Šlégr (LEV 21).

Zákon počítá s developerským projektem, a to s lanovkou mezi Klápou a Hraničníkem. S tím nesouhlasí poslanec Bořivoj Šarapatka (TOP 09), protože v této krajině sídlí chránění tetřevi. Navíc předlohu neprojednala Legislativní rada vlády, proto ji považuje za nepřijatelnou. Místopředseda sněmovny Jiří Oliva (TOP 09) se domnívá, že nejhorší situace je nyní, kdy žádný zvláštní zákon Šumava nemá. Igor Jakubčík (ČSSD) pak volal po ochraně lidí, kteří na Šumavě žijí.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) navíc v kontroverzní novele zákona navrhuje, aby se mohlo proti kůrovci zasahovat i v části nejpřísněji chráněných území.

První, nejpřísněji chráněná zóna se podle ministerského návrhu zvětší ze současných 13 procent na 26,5 procenta parku, argumentuje návrhem zákona ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Bezzásahové oblasti by měly být na 22 procentech plochy. Návrh ale kritizovala jak opozice, tak mezinárodní odborníci a také stínová vědecká rada parku. "My žádnou rozlohu nezmenšujeme, my ji zvětšujeme na dvojnásobek. Někdo jim 10 let sliboval, že určitě bude 50 procent, že určitě bude 70 procent, ale to nikdo nikdy nevyjednal a nikdo nikdy neschválil," bránil se před tvrzeními Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) ministr.

Druhá zóna parku by měla podle Chalupy ležet na necelých 60 procentech území a třetí na přibližně pěti procentech.

Ve sněmovně jsou tak nyní dva návrhy zákona. Jeden z pera Plzeňského kraje, který poslanec Viktor Paggio (LIDEM) označil za normu, která by změnila Šumavu v lunapark.

Zákon z dílny ministerstva životního prostředí budou projednávat tři sněmovní výbory ve standardních lhůtách. Ve čtvrtek ho poslanci koalice spolu s komunisty podpořili v prvním čtení, respektive nenašlo se dost hlasů pro jeho zamítnutí nebo vrácení vládě na předělání.

Návrh nyní projedná zemědělský výbor, výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj a výbor pro životní prostředí, neprošlo ale zkrácení lhůt pro projednávání, jak je navrhovala zpravodajka Kateřina Konečná (KSČM).

Zatím tak není jasná konečná podoba zákona, politici do ní mohou ve výborech silně zasáhnout.

Související

Ilustrační fotografie.

Přelom v nakládání s nápojovými obaly v Česku. Chystá se zálohování

Česko se chystá zavést povinné zálohování nápojových obalů. Podle ministerstva životního prostředí pomůže dostat k recyklaci více než 2,5 miliardy kusů plastových lahví a nápojových plechovek, snížit množství nevyužívaného odpadu a také zmenšit znečištění veřejných míst ve městech, obcích a volné krajině. Vláda schválila příslušný návrh novely zákona o obalech, která vedle zálohování zavádí i zpoplatnění reklamních letáků.
Ministerstvo životního prostředí

Hospodářské komoře vadí vládní návrh. Po poslancích chce pozměňovací návrhy

Hospodářská komora nesouhlasí s nově navrženými administrativně právními překážkami vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu. Novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, v níž Ministerstvo životního prostředí prosazuje na půdě první a druhé bonity plošný zákaz výstavby nových distribučních skladů, obchodních center nebo solárních parků přesahujících rozlohu jednoho hektaru, aktuálně projednávají poslanci v prvním čtení.

Více souvisejících

Ministerstvo životního prostředí šumava Tomáš Chalupa

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy