Toto jsou nejlepší české recepty. Doporučeno ministerstvem

Praha - Ministerstvo zemědělství uveřejnilo seznam kvalitních českých potravin, které jsou testované a dostali národní značku Klasa. Podívejte se na ty nejlepší jarní speciality z těchto prvotřídních surovin.

Na nádivku jako od babičky totiž budete potřebovat krásně libové uzené, jidášům dodá neopakovatelnou vůni český med, k jehněčímu na česneku neodmyslitelně patří dobrý špenát a k pečenému mletému masu křupavé nakládané okurky.

Jidáše

Suroviny:

500 g polohrubé mouky (Mlýn Havlíčkův Brod)200 ml polotučného mléka Bohemilk100 g květového medu (Včelpo)špetka solipůl kostky droždí150 g Farmářského másla Tatra (Mlékárna Hlinsko)2 žloutky z podestýlkových vajec (Schubert partner)hřebíček na dozdobenírozšlehané vajíčko nebo zbylé bílky na pomašlování a mandle na posypání

Postup:

Droždí rozmíchejte ve vlažném mléce, přidejte žloutky, med, prosátou mouku a sůl. Přidejte máslo a vše vymíchejte ve vláčné jednolité těsto, dokud se nezačne odlepovat od stran mísy a není krásně hladké. Nechte hodinu v teple kynout, poté propracujte a rozdělte na 18 menších kousků. Z každého vytvořte uzlík.

Protože se někde jidášům říká „ptáčky", můžete je také dozdobit hřebíčky, které do těsta zapíchnete jako očička. Nechte půl hodiny až hodinu vykynout, poté potřete vajíčkem nebo bílky a pečte v troubě vyhřáté na 180 °C, dokud nejsou krásně zlaté.

Mazanec

Suroviny:

500 g polohrubé mouky (Mlýn Havlíčkův Brod)250 ml mléka Bohemilk100 g cukru (Tereos TTD)150 g Farmářského másla Tatra (Mlékárna Hlinsko)20 g droždí3 žloutky z vajec (Schubert partner)kůra z jednoho citronuvanilinový cukr (Kávoviny)půl lžičky soli100 g rozinekpůl kostky čerstvého droždírozšlehané vajíčko nebo zbylé bílky na pomašlování a mandle na posypání

Postup:

Droždí rozmíchejte ve vlažném mléce, přidejte žloutky, cukr, prosátou mouku, sůl a citronovou kůru. Přidejte máslo a vše vymíchejte ve vláčné jednolité těsto, dokud se nezačne odlepovat od stran mísy. Poté přimíchejte i rozinky a nechte v míse hodinu v teple kynout. Během kynutí těsto ještě jednou prohněťte, bude se s ním lépe pracovat a bude nadýchanější.

Znovu propracujte, na pomoučeném válu vytvarujte bochník a nechte hodinu kynout na plechu vyloženém pečicím papírem. Poté pomašlujte vajíčkem a posypejte mandlemi. Rozpalte troubu na 200 °C, vložte do ní plech s mazancem a po deseti minutách snižte teplotu na 160 °C. Pečte dalších 45 minut, a pokud začne povrch mazance příliš hnědnout,přikryjte alobalem.

Tip: Těsto můžete rozdělit na dva menší bochníčky, ty se ale budou péct kratší dobu. Pokud chcete, aby měl mazanec ještě lepší chuť, můžete těsto připravit den předem a nechat vykynout v lednici. Druhý den ho nechte hodinku povolit, poté z něj vypracujte bochník a nechte ještě hodinu a půl kynout.

Boží milosti

Suroviny:

250 g hladké mouky2 lžíce Božkova tuzemského3 lžíce kvasného lihového octa (Kávoviny)1 vejcekůra z půlky citronu2 vrchovaté lžíce Zakysané smetany Klasik (Mlékárna Kunín)špetka solisměs oleje a škvařeného sádla (ZŘUD - Masokombinát Písek)moučkový cukr (Tereos TTD) na obalení

Postup:

Mouku prosejte na vál, uprostřed vytvořte důlek a do něj nalijte tekuté ingredience a přidejte sůl a citronovou kůru. Zpracujte v dokonale hladké těsto a nechte v lednici aspoň půl hodiny odpočívat.

Poté vyválejte na plátky tenké cca 3 mm a rozkrájejte rádýlkem na čtverečky. Každý můžete ještě uprostřed jemně naříznout. Smažte ve vysoké vrstvě tuku do zlatova, po upečení nechte okapat na papírových utěrkách a poté pocukrujte. Nejlepší jsou ještě teplé.

Vajíčková pomazánka

Suroviny:

4–5 vařených vajec (Schubert partner nebo Zemědělské družstvo Albrechtice)60 g tradičního českého másla Tatra (Mlékárna Hlinsko)1 ½ lžíce plnotučné hořčice Nova2 balení Krémového sýru Žervé (Kromilk)sůl, pepř, nasekaná pažitka

Postup:

Žloutky utřete s máslem, přidejte sýr, hořčici, špetku soli a pepře, nahrubo nastrouhané bílky, dochuťte nasekanou pažitkou a servírujte se škvarkovou bulkou PETA Bohemia.

Pivní chléb

Suroviny:

350 g hladké mouky(Mlýny J. Voženílek)150 g tmavé chlebové žitné mouky (Penam)290 ml tmavého piva Bernard10 g soli20 g droždí5 g drceného kmínu (lžička)

Postup:

Droždí rozdrobte do piva, pořádně promíchejte, do směsi prosejte obě mouky promíchané se solí a přidejte i kmín. Hněťte, dokud těsto nepřestane být lepivé, případně přidejte trochu hladké mouky. Počítejte ale s tím, že během kynutí těsto ještě „vyzraje" a bude zpracovatelné lépe.

Nechte hodinu odpočívat (v misce vymazané olejem) a poté vytvarujte a vložte do moukou vysypané ošatky nebo vymazané chlebové formy.

Nechte kynout, dokud těsto nezdvojnásobí svůj objem (přibližně 2–3 hodiny). Troubu rozehřejte na 220 °C, dospod položte kastrolek s vařící vodou, chleba z ošatky vyklopte na rozpálený plech a pečte, dokud chleba není hezky zlatý a na poklep nezní dutě. Úžasně bude chutnat s Farmářským máslem tatra a pažitkou.

Špenátový koláč

Suroviny:

těsto:300 g hladké mouky1 vejce3 lžíce studené vody100 g BIO másla Ekomilk

Náplň:

400 g listového špenátu (Agro Jesenice)250 g Kysané smetany z Valašska (Mlékárna Valašské Meziříčí)50 g BIO másla Ekomilk3 vejcelžička solišpetka pepřestroužek česneku100 g uzené plece Rochus (VOMA)trochu nasekaného tymiánu nebo jiné oblíbené bylinky

Postup:

Mouku prosejte na vál, doprostřed udělejte důlek a do něj nastrouhejte máslo, přidejte vejce a vodu a vypracujte hladké těsto. Zabalte do potravinářské fólie a nechte alespoň půl hodiny odpočívat v lednici.

Špenát nechte předem povolit v lednici. Rozehřejte máslo, na něm krátce osmažte nakrájený česnek, přidejte špenát, prohřejte, odstavte z plotny a promíchejte s vejci, smetanou, solí, pepřem a bylinkami. Uzené nakrájejte na plátky.

Těsto rozválejte, natlačte do koláčové formy a propíchejte vidličkou, poklaďte několika plátky uzeného, nalijte na něj náplň a dozdobte zbylým uzeným. Pečte v troubě vyhřáté na 200 °C na nejnižší úrovni asi 45 minut, dokud okraje těsta nezezlátnou a náplň neztuhne.

Chřestový krém

Suroviny:

500 g bílého chřestu2 větší brambory (Blanická bramborářská)750 ml kuřecího vývaru100 ml Smetany ke šlehání 33 % (OLMA) nebo 40% De Luxe (Mlékárna Kunín)lžíce máslasůl, bílý pepř

Postup:

Ve vývaru uvařte brambory nakrájené na kostičky. Chřest oloupejte a spodní cca čtvrtinu odlomte, bývá dřevnatá. Zbytek nakrájejte a dejte na 10 minut povařit. „Hlavičky" chřestu schovejte k dozdobení, jsou křehké a uvaří se rychle. Polévku rozmixujte, případně přeceďte, dochuťte solí, pepřem a dozdobte na másle osmaženými hlavičkami chřestu.

Žemlová nádivka s uzeným kuřetem

Suroviny:

250 g uzeného kuřecího masa, doporučujeme např. Kuře uzené (Drůbežářské závody Klatovy)250 g Hustopečského uzeného (Váhala)300 g bílého pečiva, např. Rosického chleba toustového4 šálky nasekaných listů mladých kopřiv nebo balení listového špenátu (Agro Jesenice nebo Dione)7 vajec60 g máslasvazek pažitkysůl, pepř200 ml mlékašpetka nastrouhaného muškátového oříškustrouhanka na vysypání formy

Postup:

Vejce rozdělte na žloutky a bílky, z bílků a špetky soli ušlehejte sníh. Pečivo nakrájejte na kostky a zvlhčete mlékem. Ve vedlejší míse utřete máslo se žloutky, přidejte pečivo, nasekanou pažitku, koření, kopřivy nebo špenát (přes noc nechte povolit v lednici), maso a promíchejte.

Nakonec vmíchejte ušlehaný sníh a směs přesuňte do máslem vymazané a strouhankou vysypané formy (velkého pekáčku nebo dvou menších forem na biskupský chlebíček). Pečte asi 45 minut při teplotě 170 °C, dokud povrch nezezlátne.

Jehněčí roláda na česneku

Suroviny:

cca 1,5 kg jehněčí plece3 stroužky česneku400 g listového špenátu (Dione Agrimex)lžička sušené majoránky8 plátků Farmářské zauzené slaniny (Zedníček)3 lžíce olivového olejesůl, pepř

Postup:

Jehněčí plec očistěte od blan a přebytečného tuku a rozkrojte ji tak, aby se z ní dala srolovat roláda. Olivový olej smíchejte s majoránkou, špetkou soli, pepřem a prolisovaným česnekem a touto směsí potřete maso, poté na maso rovnoměrně rozložte slaninu a následně špenát (několik hodin předem ho nechte povolit, případně trochu vymačkejte), lehce posolte, srolujte a zavažte roládu kuchyňským motouzem.

Pečte asi 2,5 hodiny při teplotě 160 °C v nádobě s víkem, průběžně obracejte a podlévejte vodou nebo vývarem, aby maso zůstalo šťavnaté.

Posledních 30 minut pečte bez poklice, aby maso získalo hezkou barvu. Rozstřihněte motouz, nechte chvíli odpočívat, poté nakrájejte na plátky a podávejte s bramborovou kaší.

Svěří kuře na citronu

Suroviny:

1 kuře (Drůbežářské závody Klatovy)1 bio citron2 polévkové lžíce nasekaného rozmarýnusůl, pepř1 kg brambor (Blanická bramborářská)

Postup:

Citron propíchejte a vložte do kuřete. Celé kuře důkladně posolte, opepřete, posypejte rozmarýnem, okolo rozložte oloupané a nakrájené brambory a nechte péct asi hodinu při 175 °C. S kuřetem nejsou žádné starosti, a přitom je výsledek úžasně voňavý a šťavnatý.

"Pštrosí vejce"

Suroviny:

1 kg mletého masa – směsi vepřového a hovězího1 syrové vejce (Zemědělský podnik Albrechtice)špetka majoránky, drceného kmínu, pepřelžička paprikypůl svazku nasekané pažitky50 g strouhanky a trochu navíc na obalenílžička soliněkolik lžic vody8 vařených vajec

Postup:

Maso důkladně propracujte s vodou, vejcem, kořením a solí, případně směs zahustěte trochou strouhanky. Vejce oloupejte a obalte je masovou směsí, poté ještě obalte ve strouhance, budou křupavější. Položte do pekáčku a pečte při 200 °C asi 30 minut. Podávejte s nakládanými okurkami Znojmia od Pika a vařenými brambory.

Veselá omeleta s jarní cibulkou

Suroviny:

5 vajec (Zemědělský podnik Albrechtice)3 jarní cibulky1 velké rajče30 g BIO másla Ekomilk50 g sýru Gran Moravianěkolik lístků bazalkynebo pažitky k dozdobení

Postup:

Italská verze oblíbené omelety. Na velké nepřilnavé pánvi rozehřejte máslo a osmažte na něm nakrájenou jarní cibulku. Poté přidejte nakrájené rajče, které nechte chvíli dusit, aby se odpařila přebytečná šťáva.

Zalijte vejci rozšlehanými se špetkou soli a pepře, přiklopte poklicí a nechte na mírném ohni péct cca 10 minut, dokud povrch neztuhne. Ještě horkou omeletu posypejte nastrouhaným sýrem a bylinkami a podávejte nakrájenou na dílky jako koláč.

Římský salát s pečeným krůtím masem

Suroviny:

2 hlávky římského salátu Pascual z Polabí150 ml olivového oleje2 lžičky hořčice Malva (Kand)75 g sýru Gran Moravia2 lžíce citronové šťávy3 lžičky worcesterské omáčkykrůtí prso Zelenkaněkolik plátků Rosického chleba toustovéhosůl, pepř

Postup:

Krůtí prso okořeňte solí a pepřem a dejte péct, podle hmotnosti to potrvá cca 30–45 minut při teplotě 160 °C. Toustový chleba nakrájejte na kostičky a krátce opečte na troše olivového oleje. Salát omyjte, osušte a natrhejte na menší kousky. Olej smíchejte s hořčicí, worcesterskou omáčkou, citronovou šťávou, lžící nastrouhaného sýru a špetkou soli a pepře.

V zálivce namočte list salátu, ochutnejte, zda je dost ochucená, a případně dosolte nebo dopepřete. Promíchejte se salátem, krutonky, dozdobte hoblinami sýru a na tenké plátky nakrájeným masem.

Související

Těstoviny, ilustrační fotografie.

I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?

Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o nich pochází nejstarší a nejhojnější zmínky z oblasti dnešní Itálie. A kdy se těstoviny rozšířily u nás?
Jablko, ilustrační fotografie.

Jablka, nejoblíbenější ovoce našich předků

Podzim je mimo jiné obdobím sklizně jablek. Toto typické podzimní ovoce si oblíbili již naši předci, a to natolik, že ho ze všech sladkých plodin v kuchyni využívali nejčastěji. Jablka lidé již ve středověku přidávali do sladkých i slaných pokrmů, třeba do kaší nebo k pečenému masu.

Více souvisejících

recepty, vaření Ministerstvo zemědělství

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy