Rubat či nerubat víc uhlí? Češi mají jasno. Čtěte průzkum

Praha/Ústí nad Labem - Bourání obcí kvůli uhlí odmítá 68 procent Čechů, naopak 11 procent jej podporuje. S úplným zrušením územních ekologických limitů těžby hnědého uhlí souhlasí šest procent Čechů, naopak dvě třetiny by limity zachovaly buď úplně, nebo alespoň v místech, kde chrání obce. Vyplývá to z průzkumu, který letos v únoru zpracovala pro Greenpeace ČR agentura Ipsos. ČTK má jeho výsledky k dispozici.

Průzkum dále ukázal, že úplné a neomezené obnovení vyvlastnění pro potřeby těžby má podporu šesti procent respondentů. Více než polovina jej odmítá úplně a dalších 28 procent by jej omezilo pouze na nezastavěné pozemky, takže by nebylo možné vyvlastnit domy užívané k bydlení a podnikání.

"Z našeho výzkumu jednoznačně vyplývá, že většina občanů České republiky si nepřeje bourání obcí kvůli těžbě uhlí, úplně zrušení územních ekologických limitů těžby ani obnovení vyvlastňovacích paragrafů v horním zákoně," uvedl Arnošt Janeček ze společnosti Ipsos. Doplnil, že tyto závěry sdílí většina voličů všech parlamentních stran. Pouze u TOP 09 a STAN průzkum zaznamenal větší míru souhlasu s bouráním obcí kvůli těžbě.

Přesně 70 % občanů Ústeckého kraje odmítá bourání obcí kvůli těžbě uhlí. Krom toho 51 % obyvatel kraje zcela odmítá prolomení územních ekologických limitů těžby hnědého uhlí, a dalších 18 % by je zachovalo v místech, kde chrání před zbouráním obce.

Psali jsme:
Rusnok chce víc uhlí. Ukázal lidem prostředníček, rozčilují se ekologové Zeman rázně: Těžit uhlí se musí dál a víc, mám tři důvody  

Pro úplné zrušení limitů (tedy rozšíření těžby tam, kde v tuto chvíli limity chrání lidská sídla i přírodu) se vyjádřilo pouhých 13 % respondentů průzkumu. Poněkud překvapivě 15 % dotázaných souhlasilo s prolomením limitů v místech, kde chrání přírodu, ale nevadilo by jim jejich zrušení v místech, kde chrání obce.

Z historického srovnání vyplývá, že názor občanů kraje na prolomení limitů se v průběhu času významně nemění. V sociologickém průzkumu, který pro Českou televizi v roce 2010 zpracovaly agentury STEM a SC&C, podpořilo zachování limitů 66 % občanů kraje.

Arnošt Janeček, Account Director společnosti Ipsos, uvedl: „Z našeho výzkumu jednoznačně vyplývá, že většina občanů Ústeckého kraje si bourání obcí kvůli těžbě uhlí ani neomezené prolomení limitů těžby nepřeje. Nejvýrazněji bourání obcí kvůli těžbě odmítají studenti a ženy. Zajímavé je, že stejný názor má více než 55 procentní podporu i u voličů politických stran, které rozšiřování velkolomů podporují."

Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR konstatoval: „Lidi v Horním Jiřetíně a Litvínově určitě potěší, že většina obyvatel kraje stojí za nimi. Je to důležité zejména v souvislosti s případným krajským referendem, kterým podmiňuje hypotetické prolomení limitů těžby nový ministr průmyslu Jan Mládek. Je to zároveň docela milý políček hejtmanu Bubeníčkovi a krajským radním, kteří za právo uhlobaronů na zbourání Horního Jiřetína a Černic srdnatě bojují – ukázalo se, že v téhle věci nemají podporu většiny voličů ani svých vlastních stran."

Související

Více souvisejících

Limity těžby hnědého uhlí Greenpeace průzkumy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy