Energetická společnost ČEZ chce ze své hnědouhelné elektrárny Počerady vypouštět ročně čtyřikrát více rtuti, než bude limit povolený od poloviny příštího roku. S odkazem na žádost o výjimku, kterou firma podala, to dnes uvedly ekologické organizace Hnutí Duha a Greenpeace.
ČEZ už dříve uvedl, že kvůli zpřísnění evropských pravidel požádá pro některé své elektrárny a teplárny o dočasné výjimky z emisních limitů. U Počerad firma argumentuje, že je logické, aby opatření provedl už nový majitel, kterým se od roku 2024 stane skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače.
"Elektrárna Počerady bude samozřejmě splňovat i nadále veškeré nynější přísné ekologické limity. Jde ale o elektrárnu, kterou jsme prodali, a proto u ní žádáme o výjimku. Je logické, aby eventuálně nová opatření realizoval již příští vlastník, který elektrárnu převezme na počátku roku 2024," řekl dnes ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Člen představenstva ČEZ Ladislav Štěpánek na začátku března uvedl, že firma výjimky využívá jen v ojedinělých případech, a to jen na co nejkratší a nezbytně nutnou dobu. "Budoucí celoevropský limit pro rtuť je sedm tisícin miligramu, tedy sedm miliontin gramu v jednom metru krychlovém. To je něco desetkrát menší než je zrnko jemně mleté soli," uvedl tehdy.
Podle ekologů chce ČEZ z Počerad vypouštět ročně 511 na místo 128 kilogramů rtuti. Upozorňují, že firma žádá o výjimku do poloviny roku 2025, i když elektrárna bude mít nového majitele nejpozději od začátku roku 2024. ČEZ nevyužil do konce roku 2019 opci, aby prodej elektrárny společnosti Sev.en Energy odvolal. Změnu majitele dlouhodobě kritizují právě ekologové, vadí jim zejména fakt, že Tykačova firma plánuje provozovat elektrárnu do budoucna déle než ČEZ, ve kterém má 70procentní podíl stát.
Zástupci Sev.en Energy v polovině března uvedli, že plánují zmodernizovat elektrárnu Počerady tak, aby mohla být v provozu i po roce 2028, kdy by měly začít platit další zpřísňující limity Evropské komise. Do elektrárny chce firma investovat řádově miliardy korun. Elektrárny a teplárny po celé Evropě v současnosti řeší jak splní nová evropská pravidla nejlepší dostupné technologie (BAT), která začnou platit v polovině příštího roku. Pravidla se týkají emisí dusíku, tuhých znečišťujících látek, síry, oxidu uhelnatého nebo právě rtuti. Jejich další aktualizace by se pak měla uskutečnit v roce 2028.
ČEZ chce vypouštět z elektrárny Počerady 4x více toxické rtuti, než je limit na ochranu zdraví. Ekologické a právnické organizace se přihlašují do správního řízení o nebezpečné výjimce pro uhelnou elektrárnu. Aneb hlídáme co se děje pod rouškou epidemie. https://t.co/jbX13oATLg
— Jiří Koželouh (@JiriKozelouh) March 31, 2020
Mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek dnes uvedl, že prodlužování životnosti Počerad nad rámec jejich životnosti je nesmysl. Míní, že pokud není ČEZ schopen v ní plnit emisní limity, měl by provoz podstatně omezit či rovnou ukončit. "Proč žádá ČEZ o výjimku na tak dlouhou dobu, že z ní bude profitovat jeho přímý konkurent na energetickém trhu, který má elektrárnu v roce 2024 převzít, je velkou záhadou. Jestli to má být ze strany polostátní firmy nějaký geniální podnikatelský záměr, tak ho moc nechápu," dodal. Greenpeace, Hnutí Duha a ekologický spolek právník Frank Bold se podle něj proto přihlásily do správního řízení o výjimce, kterou musí udělit ministerstvo životního prostředí.
Hnutí Arnika loni v říjnu uvedlo, že Počerady jsou spolu s elektrárnou Prunéřov nejhorším českým zdrojem vypouštěné rtuti do ovzduší, vody a půdy. Počerady s Prunéřovem a Tušimicemi jsou i největším českým zdrojem skleníkových plynů. Elektrárna Počerady leží mezi městy Louny a Most. Svým instalovaným výkonem pět krát 200 MW patří k největším uhelným elektrárnám v zemi.
Související
Česko chce být lídrem v jedné oblasti. ČEZ uzavřel klíčové partnerství
Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE
ČEZ , elektrárna Počerady , hnutí duha , Greenpeace , Ekologie
Aktuálně se děje
před 58 minutami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 1 hodinou
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 3 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 4 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 6 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 8 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 16 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil.
Zdroj: Jan Hrabě