Do zemědělství tečou miliardové dotace. Stát jejich efekt nesleduje, zjistil NKÚ

Státní Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond nesleduje důkladně přínos miliard korun vyplácených na podporách zemědělcům. Vyplývá to z prověrky, jejíž výsledky dnes zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ministerstvo zemědělství, které je zakladatelem a jediným akcionářem fondu, stanovilo podle kontrolorů jen velmi obecné ukazatele pro sledování přínosu dotací pro rozvoj zemědělství. Chyběly také konkrétní cíle, kterých chce stát podporou dosáhnout.

Fond zemědělcům poskytuje hlavně nevratnou finanční podporu třeba na snížení úroků z půjček od komerčních bank, snížení jistiny úvěrů při nákupu půdy nebo ke kompenzaci části pojistného. Kromě toho také sám poskytuje půjčky. NKÚ prověřoval podporu 6,2 miliardy korun vyplacenou v letech 2014 až 2018. "Ministerstvo u programů podpor nestanovilo vhodné ukazatele, díky kterým by mohlo sledovat, zda a jak poskytované prostředky přispívají k rozvoji zemědělství. Ukazatele byly velmi obecné a neobsahovaly očekávané cílové hodnoty, kterých chce ministerstvo zemědělství dosáhnout," sdělila mluvčí NKÚ Jana Gabrielová.

Ministerstvo zemědělství chybovalo v řízení Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Nemá jak zhodnotit dopady vyplacené podpory. Více se dozvíte zde: https://t.co/D5fe0MCmNT pic.twitter.com/lu6dU4JyUj

— NKÚ ČR (@NKU_CZ) June 29, 2020

Ministerstvo rovněž podle kontrolorů schvalovalo s velkým zpožděním dokumenty důležité pro činnost fondu. Třeba koncepci stanovující cíle fondu pro rok 2015 schválilo jen dva měsíce před koncem daného roku. Také hodnoticí ukazatele pro členy vedení fondu schvalovalo ministerstvo s prodlevou oproti vlastním harmonogramům. Lidé v čele fondu tak někdy až deset měsíců v roce vykonávali funkci bez ukazatelů, podle kterých se měla určovat výše jejich ročních odměn.

"Nejvyšší kontrolní úřad po ukončení kontrolní akce, která se v období od července 2019 do dubna 2020 uskutečnila na ministerstvu zemědělství a Podpůrném a garančním rolnickém a lesnickém fondu nekonstatuje porušení obecně závazných předpisů ani porušení rozpočtové kázně," sdělilo k výsledkům prověrky ministerstvo. "Řada NKÚ vytýkaných procesních či formálních pochybení ministerstva byla překonána, přičemž neměla dle názoru ministerstva na faktický výkon akcionářských práv zásadní vliv," doplnilo.

Navíc samotná právní forma fondu jako akciové společnosti ztěžuje kontrolu jeho fungování. Fond jako soukromoprávní společnost uzavírá smlouvy o podpoře se zemědělci nikoli jménem státu, ale svým jménem, což pak znemožňuje prověrku příjemců dotací. Protože je fond obchodní společností, mohl v něm NKÚ provést kontrolu jen v omezeném rozsahu.

Právní forma fondu podle kontrolorů neodpovídá strategii schválené vládou, podle níž mají obchodní společnosti vlastněné státem podnikat a být na státu finančně nezávislé. Činnost fondu ale zahrnuje převážně podporu zemědělství a rozhodujícím zdrojem peněz pro fond jsou dotace ze státního rozpočtu.

Související

Ministerstvo obrany

Obrana neopravila nedostatky z dřívějších kontrol NKÚ. Může za to covid a nedostatek financí, reaguje resort

Kontroloři NKÚ se vrátili ke čtyřem předcházejícím kontrolám v resortu Ministerstva obrany (MO) a zkoumali, jak ministerstvo tehdy zjištěné nedostatky napravilo. Kontroloři zjistili, že z 11 vybraných opatření nebyla čtyři splněna vůbec a další dvě jen částečně. Ministerstvo např. dosud nezavedlo systém objednání a distribuce výstroje, který by zjednodušil a urychlil její výdej pro všechny příslušníky armády; nenakoupilo ani dostatečnou zásobu některých druhů výstroje. Dále neplnilo stanovenou provozuschopnost tanků a nezajistilo přiměřenou zásobu náhradních dílů pro jejich opravy. Obnova a modernizace vojenských areálů neprobíhá podle plánů a hrozí, že MO nestihne vybudovat zázemí pro nakupovanou vojenskou techniku.

Více souvisejících

nkú dotace Ministerstvo zemědělství

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy