Invazivní novela či zákaz jednorázových plastů. Brabec představil priority pro rok 2021

Priority ministerstva životního prostředí (MŽP) pro příští rok jsou rozjezd Modernizačního fondu i to, aby se podařilo schválit tzv. invazní novely a nový zákon o zákazu některých jednorázových plastů. ČTK to sdělil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

"Největšími prioritami je rozjezd Modernizačního fondu, který by měl přispět k zásadní dekarbonizaci české energetiky, dále dokončení starého a rozjezd nového Operačního programu životní prostředí 2021- 2027 a Fondu spravedlivé transformace," uvedl Brabec. Do Modernizačního fondu půjde do roku 2030 z prodeje emisních povolenek, v závislosti na jejich ceně, 120 až 150 miliard korun. MŽP spustilo fond, zatím formou předregistračních výzev, na sklonku listopadu. První ostré výzvy by měly být vypsány v prvním čtvrtletí 2021.

Podle Brabce je také zásadní přijetí invazní novely zákona o ochraně přírody a krajiny. Cílem novely, kterou počátkem roku schválila vláda, je tvorba rámce pro opatření potřebná k prevenci zavlečení invazních druhů rostlin a živočichů a regulaci těch, které se už v Česku rozšířily. Stát novelu připravoval několik let.

Jako další důležitý úkol pak Babec uvedl schválení nového zákona o zákazu některých jednorázových plastů, který je transpozicí evropské směrnice. "Na spuštění v roce 2021 připravujeme i nový program kotlíkových dotací," doplnil.

Na dotaz ohledně protierozní vyhlášky Brabec řekl, že očekává její vydání počátkem příštího roku. "A bude účinná od 1. července 2021, tak jak jsme s ministrem (zemědělství Miroslavem) Tomanem (ČSSD) slíbili," poznamenal ministr. V posledních měsících se podle jeho slov vedly odborné meziresortní debaty nad maximálním povoleným množstvím eroze půdy. "Pokud se dostanou zemědělci nad tento limit, budou postižitelní, a došlo už také k zásadní dohodě mezi MŽP, ministerstvem zemědělství a zemědělskými nevládními organizacemi," dodal Brabec.

Protierozní vyhláška je připravena už od roku 2017, přijetí je klíčové pro zlepšení hospodaření na zemědělské půdě a její schopnosti zadržovat vodu. Na rychlé vydání vyhlášky letos na jaře například apelovali senátoři, prodlevu kritizují také ekologové. Brabec už dříve uvedl, že vyhláška bude vycházet z monitoringu eroze a trestat ty, kteří se k půdě nechovají dobře.

Související

Petr Hladík

Hladík je ministrem životního prostředí. Petr Pavel ho jmenoval den po nástupu do funkce

Prezident Petr Pavel dnes den poté, co se ujal funkce hlavy státu, jmenoval místopředsedu KDU-ČSL Petra Hladíka ministrem životního prostředí. Předchozí prezident Miloš Zeman jmenování začátkem roku odmítl, což lidovci označili za protiústavní, kompetenční žalobu ale s ohledem na končící mandát bývalé hlavy státu nepodali. Vláda nebyla kompletní od začátku listopadu, kdy ze zdravotních důvodů skončila na ministerstvu životního prostředí (MŽP) Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).
Richard Brabec (ANO)

Ropákem roku se stal exministr životního prostředí Brabec

Titul Ropák roku 2021 udělili ekologičtí aktivisté bývalému ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi (ANO). Zelenou perlu za antiekologický výrok má Pynelopi Cimprichová, místopředsedkyně hnutí Švýcarská demokracie. Jde o první ženu, která tuto cenu získala. Na tiskové konferenci o tom dnes informoval Miroslav Patrik ze spolku Děti Země, který anketu pořádá.

Více souvisejících

Richard Brabec (ANO) Ministerstvo životního prostředí Ekologie Miroslav Toman plasty Příroda

Aktuálně se děje

před 12 minutami

J.D. Vance, Marco Rubio a Scott Bessent

O válečné plány skutečně nešlo, říká expert z Pentagonu. V diskuzi na Signalu byly špatně jiné věci, varuje

Únik ze šifrované komunikační aplikace Signal, který odhalil diskuse o tajných plánech administrativy Donalda Trumpa na útoky v Jemenu, vyvolal v politických kruzích ve Washingtonu značný rozruch. Tento incident, označovaný za bezprecedentní, ukázal na rizika spojená s používáním neoficiálních komunikačních kanálů na nejvyšších úrovních národní bezpečnosti.

před 17 minutami

Barma, ilustrační foto

V Myanmaru je několik Čechů, pomoc zatím nevyhledali. Situace je nepřehledná, varuje ministerstvo

Podle informací Ministerstva zahraničních věcí se v zemětřesením zasaženém Myanmaru nacházejí čtyři občané České republiky. Zatím se však nikdo z nich neobrátil na zastupitelský úřad v Rangúnu. Ministerstvo zároveň upozorňuje, že cestování do Myanmaru se v současnosti obecně nedoporučuje z důvodu vážné bezpečnostní situace, kterou způsobila občanská válka trvající již čtyři roky.

před 36 minutami

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

Koalici Spolu utíkají voliči, třetina by jim už hlas nedala. Volby by jasně vyhrálo ANO

Podle aktuálního volebního modelu agentury Median by v únoru 2025 vyhrálo volby do Poslanecké sněmovny hnutí ANO s 33,5 procenta hlasů. Na druhém místě by skončila koalice Spolu, která by získala 18,5 procenta. Třetí příčku by obsadilo hnutí STAN s 10 procenty. Do Sněmovny by se dostalo celkem sedm politických subjektů, přičemž další strany by nepřekročily nutnou pětiprocentní hranici.

Aktualizováno před 41 minutami

Následky zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva Myanmar zasáhla dvě mohutná zemětřesení. Záběry z místa budí hrůzu, budovy padaly až v Thajsku

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog už eviduje první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude vysoký zejména v Myanmaru. O českých obětech zatím informace nejsou.

před 57 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Putin požaduje na Ukrajině přechodnou vládu pod dohledem OSN. Pak bude jednat o míru

Ruský prezident Vladimir Putin navrhl zřízení přechodné vlády na Ukrajině pod záštitou Organizace spojených národů (OSN), která by dohlížela na zemi až do uspořádání demokratických voleb. Putin uvedl, že tento krok by mohl otevřít cestu k mírovým jednáním a umožnit vznik „kompetentní vlády“, s níž by Rusko bylo ochotno uzavřít mírovou dohodu. Podle ruské státní agentury TASS by takové dokumenty měly být „uznávány po celém světě jako legitimní, spolehlivé a stabilní“.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Praha - Petřínská rozhledna

Počasí se bude na začátku dubna držet jasného trendu

Příští týden už začne duben, v jehož úvodu se bude den ode dne oteplovat. V závěru pracovního týdne by už maximální teploty měly atakovat dvacítku. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

Play-Off Sparta vs. Třinec

Jsou přibývající excesy hokejových fanoušků projevem úpadku české společnosti?

Možná bude tento článek vyznívat, že už stárnu (což je samozřejmě pravda) a čím dál víc tak vzpomínám na dřívější (dle mého soudu v mnohém normálnější) svět, ale to, co se poslední dobou děje na extraligových stadionech, mně radost nedělá a pokud proti tomu něco jako společnost neuděláme, bojím se, kam se naše společnost bude řítit. Řeč je o několika nevídaných excesech ze strany hokejových fanoušků. Tedy pardon, „fanoušků“.

včera

včera

včera

včera

včera

Policie Nizozemí

Útok nožem v centru Amsterdamu. Policie hlásí několik zraněných

V centru Amsterdamu došlo ve čtvrtek odpoledne k útoku nožem, který si vyžádal několik zraněných osob. Podezřelá osoba, která útočila nožem, byla zadržena policií. Aktuálně probíhá vyšetřování incidentu. Zatím není známo, že by se jednalo o teroristický útok.

včera

Keir Starmer (labouristi)

Evropa hodila vidle do plánů Putina. Sankce proti Rusku nezruší

Evropští lídři na čtvrtečním summitu v Paříži důrazně prohlásili, že nyní není vhodný čas na zrušení sankcí vůči Rusku. Reagovali tak na požadavek Moskvy, která uvedla, že by přistoupila na dohodu o ukončení bojů v oblasti Černého moře zprostředkovanou Spojenými státy pouze v případě, že by některé sankce byly zmírněny, uvedl server CNN.

včera

včera

včera

včera

Sami mě pozvali, teď na mě útočí. Novinář poprvé promluvil o kauze plánování v aplikaci Signal

Jeffrey Goldberg, šéfredaktor magazínu The Atlantic, se stal terčem ostrých útoků z nejvyšších pater americké administrativy poté, co zveřejnil článek odhalující, jak nejvyšší bezpečnostní činitelé omylem sdíleli citlivé informace ve skupinovém chatu na komunikační platformě Signal, do kterého byl omylem přizván.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy