Invazivní novela či zákaz jednorázových plastů. Brabec představil priority pro rok 2021

Priority ministerstva životního prostředí (MŽP) pro příští rok jsou rozjezd Modernizačního fondu i to, aby se podařilo schválit tzv. invazní novely a nový zákon o zákazu některých jednorázových plastů. ČTK to sdělil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

"Největšími prioritami je rozjezd Modernizačního fondu, který by měl přispět k zásadní dekarbonizaci české energetiky, dále dokončení starého a rozjezd nového Operačního programu životní prostředí 2021- 2027 a Fondu spravedlivé transformace," uvedl Brabec. Do Modernizačního fondu půjde do roku 2030 z prodeje emisních povolenek, v závislosti na jejich ceně, 120 až 150 miliard korun. MŽP spustilo fond, zatím formou předregistračních výzev, na sklonku listopadu. První ostré výzvy by měly být vypsány v prvním čtvrtletí 2021.

Podle Brabce je také zásadní přijetí invazní novely zákona o ochraně přírody a krajiny. Cílem novely, kterou počátkem roku schválila vláda, je tvorba rámce pro opatření potřebná k prevenci zavlečení invazních druhů rostlin a živočichů a regulaci těch, které se už v Česku rozšířily. Stát novelu připravoval několik let.

Jako další důležitý úkol pak Babec uvedl schválení nového zákona o zákazu některých jednorázových plastů, který je transpozicí evropské směrnice. "Na spuštění v roce 2021 připravujeme i nový program kotlíkových dotací," doplnil.

Na dotaz ohledně protierozní vyhlášky Brabec řekl, že očekává její vydání počátkem příštího roku. "A bude účinná od 1. července 2021, tak jak jsme s ministrem (zemědělství Miroslavem) Tomanem (ČSSD) slíbili," poznamenal ministr. V posledních měsících se podle jeho slov vedly odborné meziresortní debaty nad maximálním povoleným množstvím eroze půdy. "Pokud se dostanou zemědělci nad tento limit, budou postižitelní, a došlo už také k zásadní dohodě mezi MŽP, ministerstvem zemědělství a zemědělskými nevládními organizacemi," dodal Brabec.

Protierozní vyhláška je připravena už od roku 2017, přijetí je klíčové pro zlepšení hospodaření na zemědělské půdě a její schopnosti zadržovat vodu. Na rychlé vydání vyhlášky letos na jaře například apelovali senátoři, prodlevu kritizují také ekologové. Brabec už dříve uvedl, že vyhláška bude vycházet z monitoringu eroze a trestat ty, kteří se k půdě nechovají dobře.

Související

Petr Hladík

Hladík je ministrem životního prostředí. Petr Pavel ho jmenoval den po nástupu do funkce

Prezident Petr Pavel dnes den poté, co se ujal funkce hlavy státu, jmenoval místopředsedu KDU-ČSL Petra Hladíka ministrem životního prostředí. Předchozí prezident Miloš Zeman jmenování začátkem roku odmítl, což lidovci označili za protiústavní, kompetenční žalobu ale s ohledem na končící mandát bývalé hlavy státu nepodali. Vláda nebyla kompletní od začátku listopadu, kdy ze zdravotních důvodů skončila na ministerstvu životního prostředí (MŽP) Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).
Richard Brabec (ANO)

Ropákem roku se stal exministr životního prostředí Brabec

Titul Ropák roku 2021 udělili ekologičtí aktivisté bývalému ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi (ANO). Zelenou perlu za antiekologický výrok má Pynelopi Cimprichová, místopředsedkyně hnutí Švýcarská demokracie. Jde o první ženu, která tuto cenu získala. Na tiskové konferenci o tom dnes informoval Miroslav Patrik ze spolku Děti Země, který anketu pořádá.

Více souvisejících

Richard Brabec (ANO) Ministerstvo životního prostředí Ekologie Miroslav Toman plasty Příroda

Aktuálně se děje

před 21 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Cameron: Rusko využívá střední Asii k obcházení sankcí

Britský ministr zahraničí David Cameron upozornil, že Rusko využívá Střední Asii k obcházení sankcí. Uvedl to irský server Irish News.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy