Potravinová soběstačnost. Experti řekli, zdali jí Česko může dosáhnout

V poslední době se čím dál častěji mluví o potravinové soběstačnosti. Její příznivci poukazují na to, že je Česko příliš závislé na dovozu ze zahraničí, což se mu v době krizí, jako byla například ta koronavirová nemusí vyplatit. Po větším zastoupení českých potravin v obchodech volá například i premiér Andrej Babiš (ANO).

Zní to sice hezky, ale otázkou zůstává, zda to lze realizovat. Proto se na toto téma mluvilo na ČT 24 u Václava Moravce. Mezi hosty vystoupili biolog a filozof Stanislav Komárek či ekonomka Helena Horská.

Filozof v úvodu připomněl, že si sice lze rychleji vydělat na počítačových hrách, kterými se ale lidé nenasytí. "Chápání zemědělství jako překážky, kterou je třeba dotovat, tedy odvádět část našich daní, aby si tam oni mohli orat, to je velmi znepokojivé,“ vyjádřil své výhrady vůči současnému zemědělství.

"Zemědělství je podceňováno, bereme ho jako samozřejmost. Jako něco, co je tady vždycky, vždycky bylo a něco, co je na úrovni základních lidských potřeb,“ řekla ekonomka Helena Horská.  

"Dobrou zprávou je, že se trochu začíná měnit uvažování. Možná to způsobil covid-19, který způsobil uvědomění si, že jsme v prostředí, které je velmi křehké, a začínáme se bavit o udržitelnosti,“ pokračovala. 

"Nejsou to synonyma. Některé potraviny a suroviny tady v České republice nemáme. A neučiníme naši ekonomiku bezpečnější, když budeme bezhlavě prosazovat soběstačnost. Měli bychom být soběstační s ohledem na udržitelnost, na čerpání našeho půdního fondu a na naši krajinu,“ dodala s tím, že soběstačnost a bezpečnost jsou zcela rozlišné věci.

Ekonomka dále také varovala před nadprůměrným pronajímáním české půdy, kdy se pěstuje na desetkrát větší ploše, než je průměr EU.

Související

Těstoviny, ilustrační fotografie.

I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?

Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o nich pochází nejstarší a nejhojnější zmínky z oblasti dnešní Itálie. A kdy se těstoviny rozšířily u nás?

Více souvisejících

potraviny jídlo zemědělství

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy