Poprask u Jílkové. Publikum se pohádalo, moderátorka v koncích

Po letní pauze se na televizní obrazovky opět vrací známá česká moderátorka Michaela Jílková a její diskuzní pořad Máte slovo. Tématem byli hraboši a jejich vliv na zemědělství a zahrádkářů. Navzdory platnému zákazu plošného hubení jedem Stutox 2 s negativními dopady na životní prostředí byly zaznamenány případy jeho použití.

Je důležitější ochrana přírody nebo zemědělství? O tom diskutovali Vladimír Mana, náměstek ministra životního prostředí, Zdeněk Jandejsek, prezident Agrární komory ČR, Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické, Martin Pýcha, předseda Svazu zemědělců ČR, Luděk Růžička, soukromý zemědělec z Jaroměřic nad Rokytnou a Jiří Slováček, hraboši poškozený zemědělec ze Želetic u Kyjova.

Moderátorka Jílková se zeptala Slováčka, proč považuje jed za jediné možné řešení, a zda si uvědomuje, že je v sázce ochrana jiných zvířat. "Na řadě míst se to nemůže použít právě kvůli křečkovi polnímu", dovysvětlila Jílková. Náměstek Mana řekl, že před plošnou aplikací jedu Stutox nevaruje jenom enviroresort, nýbrž i odborná veřejnost. "Je potvrzené, že pokud budou otráveni hraboši aplikací na povrchu, tak je obrovské riziko, téměř jistota, že predátoři, kteří konzumují hraboše, budou hynout také," poznamenal Mana.

Prezident Jandejsek varoval před velkým množstvím děr na polích a před neúčinností jedu Donor. To rozporoval Růžička, který celou akci okolo hrabošů považuje za úsilí přiživit se na dotacích. Jandejsek si stál za svým, načež následoval pokřik z publika. "Vy jste na jižní Moravě nikdy nebyl!," obořil se muž z publika na Růžičku. Další vyzval k ignorování Manových názorů a argumentoval okousanou bramborou. Man na to řekl, že růst hraboší populace je jenom dočasný.

Posléze se Man a předseda Pýcha začali ohánět statistikami a ilustrativními mapami, jakož i aplikovatelností Donoru. Mluvilo se také o hluboké orbě, která by vyhnala hraboše ven, kde by je následně sežrali predátoři. "Tady se nemluví o zemědělství, ale o chemickém průmyslu," postěžoval si Růžička. "Vůbec nemáte šajnu. Neblbněte lidi. V Česku se chemie používá méně ve srovnání se zahraničím," reagoval na něj Jandejsek.

Přiláká hluboká orba čápy a jiné dravce? Musíme se připravit na klimatickou změnu

Zemědělec a lesník Daniel Pipek řekl, že hluboká orba je efektivní, protože okamžitě přiláká čápy a jiné dravce. Stěžoval si na agresi svých názorových oponentů na jejich dřívější nečinnost a neschopnost reagovat na klimatické změny a s nimi souvisejícím nárůstem počtu hrabošů. Z protistrany mu bylo řečeno, že byly vysázeny sady, které měly přilákat predátory. Bohužel byly poničeny. Ředitel Vermouzek to rozporoval. "Biologická obrana nezabrání gradaci, ale zmírní tu píď toho množství," podotkl Vermouzek. 

Diskuze se začala vyhrocovat. Růžička stále mluvil o snahách přisát se na dotace. Pýcha hájil zájmy zemědělců, v jejichž možnostech není vytvářet prostředí pro dravce a predátory. "Nemůžeme si jednou za pět let, když přijde gradace, vytrávit, co máme!," varoval Vermouzek. Paní z publika oponovala, že nebyla prokázána souvislost mezi úhynem zvěře a aplikací jedu. Vermouzek jí ukazoval fotografie, která její slova rozporovala. A Man potvrdil, že ministerstvo životního prostředí potvrdilo otravu divoké zvěře Stutoxem. "Všechny argumenty směřují pouze k jednomu. Používejme chemii," postěžoval si Man.

Nekriminalizujte zemědělce! Jsou zoufalí! 

"Nemáte mikrofon. Neslyší vás televizní diváci," začala Jílková umravňovat ječící publikum. Nakonec však svůj boj vzdala a dala nejhlasitějšímu pánovi prostor. "Vadí mi, že jsou kriminalizovaní zemědělci, kteří to často dělají ze zoufalství, protože žádná jiná varianta neexistuje," zlobil se dotyčný diskutující. Diskutovalo se i o riziku přenosu různých infekčních chorob na člověka. Man oponoval, že jsou vyvíjeny tlaky na rozsáhlou aplikaci jedu Stutox, a že to má potvrzené. Jandejsek to rozporoval.

Debata se začala stávat čím dál víc nepřehlednou. Ani jedna strana nenechala druhou domluvit. Jílková měla, co dělat. Zase se mluvilo o úhynu zvířat, včetně chráněného křečka polního. "A dost! Nebudete tady mluvit několik lidí najednou! Buďme organizovaní jak ti hraboši," Jílková začala ztrácet trpělivost. Občan Komínek, který se dostal ke slovu, poznamenal, že nikde v ČR neviděl hlubokou orbu. Jiný pán poznamenal, že akademická obec podporuje plošnou aplikaci Stutoxu coby účinnějšího než Donor. "Nedělejme z toho politikum. Copak někdo někoho chce otrávit," dodal.

Diskuze se pomalu chýlila ke konci a Jílková se snažila ještě dát prostor dalším lidem z publika. Pán, který se dostal ke slovu, poznamenal, že růst populace hrabošů vždycky dosáhne určitého bodu, po němž pak začne zase přirozeně klesat. Proces trvá v průměru tři roky. V závěru byla ještě zdůrazněná nutnost ochrany dalších druhů. Jílková oznámila konec a téma příštího týdne, jímž budou důchody.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo zemědělství životní prostředí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy