Obce budou nově od 1. ledna podle vyhlášky ministerstva životního prostředí (MŽP) povinně zajišťovat celoroční svoz použitých jedlých olejů a tuků. Zpřísní se také požadavky na stálé spalovací zdroje, protože vstoupí v účinnost požadavky takzvaného ekodesignu, což je soubor požadavků, které musí výrobce nebo dovozce dodržet při uvedení výrobku spojeného se spotřebou energie na evropský trh. Účinné budou od 1. ledna též vyhlášky, jež nově člení národní parky České Švýcarsko a Podyjí do čtyř zón.
Oleje nesmí podle nové vyhlášky být odkládány do jiných biologicky rozložitelných odpadů ani do obecních kompostů. Dosud bylo třídění dobrovolné. Podle statistik ministerstva třídilo v roce 2016 oleje a tuky zhruba deset procent z 6258 obcí. Vykázaly tehdy 88 tun vytříděného oleje a tuku. O rok později se počet třídících obcí zvýšil na zhruba 900, vytřídilo se 192 tun.
Někde budou zavedeny speciální kontejnery na olej či tuky, jinde se bude sběr konat ve sběrných dvorech nebo dalšími způsoby, uvedlo MŽP. Využitím jedlých olejů a tuků se podle resortu podporuje snaha o využití neropných zdrojů v různých odvětvích průmyslu, například v chemickém, gumárenském či dřevařském.
"Upravené odpadní oleje se dají přidávat k pohonným hmotám (výroba biopaliv), nejjednodušší ale je jejich energetické využití při výrobě tepla a elektřiny," uvedlo MŽP.
Účinnosti nabudou dvě vyhlášky o vymezení zón ochrany přírody národních parků České Švýcarsko a Podyjí. Nově člení území parků do čtyř zón podle cílů ochrany a stavu ekosystémů na bezzásahovou zónu přírodní, zónu přírodě blízkou, zónu soustředěné péče o přírodu a zónu kulturní krajiny. S každou se pojí různá omezení. Zonace zbývajících dvou národních parků - Šumava a Krkonošského - se připravují, vyhlášky budou podle ministerstva vydány v průběhu příštího roku. "V obou případech ale již novou zonaci schválili Rady národního parku," uvedl resort.
Ústavní soud loni zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení novely zákona o ochraně přírody a krajiny, která nová pravidla zavádí. Byla také terčem kritiky prezidenta Miloše Zemana i Svazu obcí Národního parku Šumava.
Od Nového roku budou moci být na trh dodávány pouze spalovací zdroje splňující podmínky ekodesignu. "V prodeji tedy budou pouze kotle splňující tyto podmínky a doprodávány zásoby vyrobené a vytvořené v době před účinností tohoto ustanovení. To samé platí v ČR pro lokální topidla, tedy pro kamna," uvedl úřad. Od ledna také budou muset revizní technici doklady o provedené kontrole vkládat do Integrovaného systému plnění ohlašovacích povinností (ISPOP) a výrobci kotlů musí tyto odborně způsobilé osoby zapisovat do databáze revizních techniků, jež má být podle zákona o ochraně ovzduší kompletní nejpozději do konce ledna.
Platná bude od 1. ledna též novela takzvané kalové vyhlášky, jež posouvá povinnost plnění změn v aplikaci kalů do půdy o tři roky na začátek roku 2023. MŽP podporuje aplikaci kompostu na zemědělskou půdu. Podle resortu je ale potřeba další osvěta ze strany MŽP a ministerstva zemědělství a podpora využívání dostupných zdrojů z odpadů, což by mělo vést ke zvýšené poptávce zemědělců po kompostech vyrobených z odpadů.
Související

Může se pálit listí na zahradě? Česko sladilo zákony, ministerstvo vysvětluje novinku

Přelom v nakládání s nápojovými obaly v Česku. Chystá se zálohování
Ministerstvo životního prostředí , Ekologie , odpady , životní prostředí , Česká republika , obce , Národní park Podýjí , šumava , národní parky
Aktuálně se děje
před 24 minutami

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to
před 37 minutami

Svátek pro hokejové fanoušky: V semifinále extraligového play-off se Sparta Praha postaví Kometě Brno
před 1 hodinou

Nejhorší premiér na světě, hlásá billboard hnutí ANO o Fialovi. Padlo kvůli němu trestní oznámení
před 1 hodinou

Dítě, které sáhne na rozpálenou plotnu. Experti varují před Trumpovou snahou o rozvrácení ekonomiky
před 2 hodinami

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA
před 2 hodinami

Bude lidstvo chudé? Pokud nezastavíme změny počasí, přijde každý člověk o polovinu financí, spočítali vědci
před 3 hodinami

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?
před 4 hodinami

Univerzita Karlova odchází z Muskovy sítě X. Vadí jí algoritmy i její politika
před 4 hodinami

Vymění Ukrajina prezidenta už letos? Spekulace o letních volbách sílí, navzdory válce je možnost, jak je uspořádat
před 5 hodinami

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel
před 6 hodinami

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu
před 6 hodinami

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě
před 7 hodinami

EU chystá protiúder Trumpovi. Ve hře je i zablokování sociální sítě X
před 7 hodinami

Experti popsali, jak by vypadala globální obchodní válka. Svět by stála neuvěřitelné jmění
před 8 hodinami

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek
před 8 hodinami

Nežertuji, říká Trump o třetím prezidentském období. Proč narovinu nepřizná, jestli o něj stojí?
před 9 hodinami

Do USA nejezděte. Stále více států vyzývá k úplnému bojkotu cestování
před 9 hodinami

V USA se bouří proti odsouzení Le Penové. Ozval se i Trump
před 10 hodinami

Životní úspěch tenisty Menšíka. Ve finále turnaje Masters v Miami porazil svůj vzor Djokoviče
před 10 hodinami
Smutné zjištění o Michaelu Schumacherovi. Legenda F1 už do konce svého života nepromluví
Už více než 11 let celý svět spekuluje o tom, jak je na tom legenda Formule 1 a sedminásobný mistr světa Michael Schumacher po osudné nehodě na lyžích z prosince roku 2013. Nyní přichází s nejnovějšími informacemi o současném zdravotním stavu tohoto rakouského pilota novinář rakouské televize RTL Felix Görner. A nejsou pro fanoušky nikterak povzbudivé.
Zdroj: David Holub