Ministerstvo životního prostředí zatím odsouhlasilo deset nových chráněných lokalit pro možnou budoucí výstavbu vodních nádrží. Informovalo o tom v dnešní tiskové zprávě. Ministerstvo zemědělství chce hájit 31 území. Nejvíce - sedm - je jich v Kraji Vysočina, některé nádrže ve Zlínském kraji by měly mít i více než 200 hektarů. Celkem by nová místa zadržela 273 milionů metrů krychlových vody, což je zhruba třetina vodní nádrže Orlík.
Ministerstva o lokalitách jednala ve středu. Dohodla se, že resort životního prostředí se ke všem místům na seznamu vyjádří do konce června. "Odsouhlasili jsme si vzájemně deset lokalit, kde ochrana přírody nepředstavuje zásadní problém, a je tak možné podrobit tato místa dalšímu průzkumu ohledně případné výstavby nádrží. O dalších místech budeme nadále jednat," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
Ministerstvo životního prostředí souhlasí s lokalitami Kačenka, Zaječí, Brodce, Chotěbudice, Skřiváň, Rybník, Vosovec, Stěbořice, Nabdín a Stříbrný potok.
U některých navržených míst by podle Brabce vybudování přehrad či vodních nádrží v navržené podobě vedlo k nevratným škodám. Proto se ministr chystá některá z nich navštívit a přímo jednat se zástupci obcí, ochranáři i vodohospodářskými odborníky. "Takovou lokalitou je třeba Holštejn u Moravského krasu, kde by vybudování přehradní nádrže zničilo zcela unikátní krasové jeskyně," doplnil ministr.
S možnou výstavbou přehrady nesouhlasí ani vedení Holštejna na Blanensku. Na vodním toku Chumava v Neumětelech na Berounsku se podle ochránců přírody také vyskytují vzácní živočichové. Podle starosty Luďka Kuniaka (ČSSD) sice obec s případnou výstavbou vodní nádrže problém nemá, je ale otázkou, zda se projekt může uskutečnit. Městys Pecka na Jičínsku pak nesouhlasí se záměrem zařadit pro budoucí stavbu přehrady lokalitu Bělá u Pecky.
Většina nádrží by byla podle ministerstva zemědělství vodárenských, je tedy pravděpodobné, že by měly v případě stavby kolem sebe ochranná pásma vodních zdrojů. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) dříve upozornil na to, že i pokud se seznam lokalit rozšíří, trvá v nejlepším případě pět až sedm let, než se dodělají průzkumy a dopadové studie. Příprava a výstavba trvá mezi 15 a 20 lety.
Ministerstvo zemědělství loni původně předložilo návrh na rozšíření lokalit o 49, na podzim se snížil jejich počet o dvě, vypadly Vilémov na Jizeře a Stodůlky na Křemelné. Na hájených územích se nesmějí mimo jiné stavět dopravní koridory nebo průmyslová a energetická zařízení, která by mohla narušit geologické poměry daného místa. Návrh se podle Tomana projednával s krajskými úřady a se 123 obcemi, jejichž katastrální území by bylo hájením dotčeno.
Stát se nyní zabývá stavbou šesti přehrad - Senomat, Šanova a Kryr ve středních Čechách a na Ústecku, dále pak Nových Heřminov na Bruntálsku a Skaliček na Bečvě a Vlachovic ve Zlínském kraji.
Související

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat

České trestní právo se má změnit. Blažek prosadil zásadní novelu
Ministerstvo zemědělství , přehrady , Sucho , Voda , Ministerstvo životního prostředí , Richard Brabec (ANO)
Aktuálně se děje
před 44 minutami

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?
před 1 hodinou

Kam se hrabe Tesla. Čínská firma posunula hranice elektromobilů, nabízí dojezd 500 km za 5 minut nabíjení
před 1 hodinou

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže
před 2 hodinami

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů
před 2 hodinami

Karta se otáčí. Trump svými cly neplánovaně podpořil obchod v Evropě
před 3 hodinami

Papež František zemřel, protože neposlechl lékaře? Lidé tušili, že ho vidí naposledy
před 4 hodinami

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu
před 4 hodinami

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl
před 5 hodinami

Chceme jednat s Kyjevem a prošetřit útoky na civilní cíle, prohlásil Putin. Pak poslal drony a bomby na civilisty
před 6 hodinami

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?
před 7 hodinami

Do Vatikánu se začali sjíždět kardinálové. Dnes se rozhodne o pohřbu papeže Františka
před 8 hodinami

Počasí se nadcházející víkend ochladí. Teploty klesnou až k nule
včera

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice se ve třetím zápase finále ujímají vedení nad Kometou 2:1
včera

Mimořádná zpráva Vatikán zveřejnil příčinu smrti papeže Františka a jeho závěť
včera

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá
včera

Živě Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka
včera

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?
včera

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?
včera
Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy
Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.
Zdroj: Libor Novák