Lidstvu jedna Země nestačí. Zdroje vyčerpalo v červenci, záležet na Česku, je to i dříve

29. července lidstvo vyčerpalo všechny přírodní zdroje Země, které se mohou za rok doplnit. Oznámila o tom organizace Global footprint network. V České republice je situace ještě horší, kdyby se v celém světě chovali lidé jako v Česku, tyto zdroje by se spotřebovaly už v dubnu.

Organizace mezinárodní udržitelnosti Global footprint network ohlásila, že den ekologického dluhu v roce 2019 přepadl na 29. července. K tomuto datu lidstvo vyčerpalo všechny planetární zdroje, které jsou schopny se za rok obnovit.    

Podle Sandry Silné z katedry environmentálních studií fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity se datum dne ekologického dluhu počítá pro každý rok znovu, podle toho, jak se mění světová ekologická stopa v poměru ke všem dostupným přírodním zdrojům a zjištěný údaj se násobí počtem dnů v roce číslem 365. "Datum se každoročně posouvá blíž k začátku roku, protože se v celosvětovém průměru zvyšují naše nároky na přírodní zdroje i naše ekologická stopa, zatížení planety Země," vysvětlila Silná pro EuroZprávy.cz  

Jan Freidinger z Greenpeace tvrdí, že do sedmdesátých let minulého století lidstvo nikdy na dluh nežilo. Rychlý skok nastal až v posledních desetiletích, například se za dvacet let datum dne ekologického dluhu posunulo o dva měsíce. Freidinger dodal, že se na celkové ekologické stopě světa značně podílí především jen několik oblastí planety. 

"Například pokud nebereme v úvahu USA, Evropská unie, která není početně příliš velká, spotřebovává víc zdrojů než zbytek planety. Děje se to i proto, že se hodně zboží do Evropy dováží. Tyká se to nejen ovocí i zeleniny ale také živočišných výrobků, vždyť se pro dobytek používají krmiva, vypěstované na ploše bývalých deštných pralesů," řekl Freidinger pro EuroZprávy.cz. Dodal, že největší objem v ekologické stopě tvoří uhlíková stopa, například v Evropě dosahuje až šedesáti procent.  

Podle Silné následky nadměrné spotřeby zdrojů jsou patrné každým rokem víc, například kvůli tomu v některých částech světa chybí voda, jinde nadmíru rychle ubývá vrstva ledu, protože se globálně mění klima. Dodala, že se kvůli zvyšujícím se nárokům lidstva na spotřebu fosilních paliv i elektrické energie také roste množství emisí oxidu uhličitého do atmosféry. "Celkově situace vede ke zhoršení životních podmínek pro stávající obyvatele v mnoha částech světa a následně k možné migraci," sdělila Silná.  

Freidinger si myslí, že se na zlepšení situace se spotřebou planetárních zdrojů může značně podílet i jednotlivec, ale nezmůže všechno, protože jsou to státy a politici, kteří vytvářejí právní rámec. "Musí vytvořit strategie, které budou v souladu s mezinárodními dohodami o změně klimatu, podle nichž by se do roku 2030 emise skleníkových plynů měly snížit více než o polovinu. Je tudíž potřeba přijmout opatření ve sféře energetiky, dopravy a zemědělství," uvedl Freidinger. Dodal, že se v každém státu by měl být udělán posun od bezbřehého konzumerismu a být vytvořen takový systém, při kterém se zemědělcům vyplatí produkovat potraviny šetrným i přírodě blízkým způsobem a díky tomu se přestane zmenšovat i biodiverzita.  

Jedním z klíčových prvků, které může udělat jednotlivec, je podle Freidingera snížení spotřeby masa. "V současné době se emise ze živočišné výroby rovnají emisím z dopravy, a proto individuální změna jídelníčku může udělat strašně moc," vysvětlil.   

Podle Freidingera jednotlivec také může spotřebovávat méně a tlačit na velké hráče jako korporace, které naslouchají spotřebitelskému tlaku. „Spotřebitelé mohou říct, aby se prodávaly potraviny i další zboží, které natolik nezatěžují přírodu,“ řekl. Dodal, že by lidé měli tlačit i na politiky a ukazovat jim, že nechtějí žít na dluh. 

Učitelka Jolana Čadová ví o dni ekologického dluhu. „Je to strašné, protože ničíme zeměkouli i naše zdraví. Musí se s tím něco dělat,“ posteskla si. Podle ní by každý musel šetřit s vodou, elektřinou a také omezovat množství svého odpadu.  

„Lidé nešetří ani elektřinu, televizi mají celý den puštěnou, rozsvěcují ve všech pokojích, spalují odpad na zahrádkách, který by měli třídit. Přiznám se, že ne vždycky to také dodržují ale říkám si naprav to,“ řekla Čadová pro EuroZprávy.cz. Dodala, že kdyby každý člověk začal u sebe, situace by se možná dala napravit.  

Pode Freidingera i když Česko je malá země a moc skleníkových plynů nevyprodukuje, je na tom ještě hůř než globální průměr. Den ekologického dluhu v Česku totiž letos přepadl až na 17. dubna. „Nejrelevantnější měřítko je produkce na člověka a podle něho Česko značně zatěžuje přírodu. Kdyby každý na světě se choval jako Češi, planeta by začala žít na dluh už 17. dubna,“ vysvětlil.

Související

Vyschlé popraskané dno jezera Lake Mead postiženého suchem 15. září 2022 v Boulder City v Nevadě. Jezero Mead, které se nachází u Las Vegas nedaleko hranic mezi Nevadou a Arizonou, zásobuje elektřinou několik částí Arizony, Kalifornie a Nevady a je také zdrojem vody pro venkovské, městské a kmenové oblasti na celém jihozápadě.

Země už není pro člověka bezpečná. Lidstvo ji poškodilo a znečistilo, oznámily vědci

Podle studie provedené 29 vědci z osmi zemí, se Země nachází mimo bezpečný operační prostor pro lidstvo. Tento stav je důsledkem poškozování planety, nadměrného využívání přírodních zdrojů a znečištění. Studie ukázala, že bylo již překročeno šest z devíti planetárních limitů, a to v některých případech výrazně. Tato zjištění poukazují na naléhavou potřebu ochrany životního prostředí a udržitelnosti, aby se člověk mohl nadále bezpečně vyvíjet na této planetě.

Více souvisejících

Země Lidé Příroda

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy