Spotřebitelé řeší jenom ceny, nikoliv kvalitu. U Jílkové se to opět všechno pohádalo

Ve čtvrtek večer se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové probíral růst cen potravin, zejména ovoce a zeleniny. Jak je možné, že se ze zdravé stravy stalo luxusní zboží? O rýži, vepřovém masu, mouce nebo cukru nemluvě! Proč zrovna v Česku rostou spotřebitelské ceny nejvíc v celé Evropské unii? S jakým scénářem můžeme výhledově počítat?

Na výše uvedené otázky se snažili odpovědět Jindřich Fialka, náměstek pro řízení sekce zemědělství a potravinářství Ministerstva zemědělství ČR, Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, Miroslav Koberna, ředitel pro programování a strategii Potravinářské komory ČR, Petr Havel, agrární analytik, Petr Erin Kováč, šéfkuchař a majitel restaurace z Brna a David Novák, sedlák, výrobce a prodejce potravin z Uherska.

Moderátorka Jílková se zeptala šéfkuchaře Kováče, co jej jako spotřebitele nejvíc šokuje. Ten jí odpověděl, že se za celou svojí profesní kariéru nesetkal s tím, že by květák stál například 99 korun. O česneku a cibuli nemluvě! "Nevěřím, že by za tím stál jenom koronavirus!," dořekl. Sedlák Novák se k tomu vyjádřil, že například květák je v Česku sezónní, a tudíž jej nelze v tuzemsku vypěstovat, a proto se musí dovážet ze zahraničí. Rozhodně není v ničím zájmu, aby jeho cena byla nějak extrémně vysoká. On sám má ze své praxe zkušenosti s rostoucími mzdovými náklady. 

Prezident Prouza řekl, že velký problém tkví v sezónních pracovnících z Východní Evropy a Severní Afriky, kteří kvůli pandemii koronaviru nemohli přijet sklízet. Španělé, odkud dovážíme, tuto práci nechtějí dělat stejně jako Češi. Dalším faktorem, na nějž doplácíme je kromě špatného počasí, zejména ve Španělsku, také fakt, že nemáme euro. Náměstek Fialka oponoval, že resort zemědělství komunikoval s vysokými školy v oboru agronomie, a že studenti na pole pracovat přišli. Není tedy pravda, že by byl problém v nedostatku pracovních sil. 

Ceny potravin určují mezinárodní trhy

Jílková došla k závěru, že chyba bude zřejmě na straně řetězců, a zeptala se Prouzy na cenu mouky, která zmizela ze slevových letáků, přičemž po ní byla z důvodu karantény vysoká poptávka. Bylo jí odpovězeno, že jí byl nedostatek, jelikož lidé začali panikařit, a dělat si zásoby. Ředitel Koberna následně ukázal graf, který ukazoval vývoj spotřebitelských cen, konkrétně citrónů. Z křivky bylo patrné, že zdaleka na tom ještě nejsme tak špatně. Analytik Havel podotkl, že Česko je z hlediska zeleniny soběstačné jenom z 30 %, a že ceny tudíž určují mezinárodní trhy. Dále zmínil úskalí udržitelného zemědělství a potravinářství, které se promítají do cen potravin. Následoval potlesk z publika.

Novák vysvětlil, že vše spočívá také v rentabilitě výroby. Cibuli vypěstovat je mnohem náročnější než například řepku. Hovořilo se také o podmínkách v různých zemích a agrodotacích. Diskuze se pak přesunula k soběstačnosti. Fialka řekl, že se maximálně usiluje o podporu českých zemědělců, a že se spouští program "Rozvoj venkova", jehož cílem je podpora českého pěstitelství ovoce a zeleniny. Prouza následně ukázal diagram srovnávající vývoj osevní plochy řepky, která roste, a brambor, u nichž klesá. 

Koberna si pak postěžoval na tlak ze strany Bruselu, zejména pokud jde o udržitelné zemědělství a řepku. Havel řekl, že hlavní příčinou nízké soběstačnosti je i fakt, že spotřebitelé řeší pouze ceny, nikoliv původ a kvalitu. Novák také zmínil, že spoustě zemědělců se nevyplatilo pěstovat plodiny, protože dotace se dávaly na hektary. Jílková se pak zeptala Havla, jak jsme na tom v případě vepřového masa, která rovněž zdražilo. Bylo jí odpovězeno, že zhruba půl na půl.

Stane se levné vepřové minulostí?

"Kdyby spotřebitel byl trochu větší patriot...," stěžoval si Havel a Jílková ho přerušila. "Kde na to vezmou důchodci?! Žijte si sami s osmi devíti tisíci!," zlobila se. Koberna ještě také dodal, že Nizozemsko a Dánsko byly donedávna největším producentem vepřového masa, a že tento fenomén začínají kvůli zdevastované krajině postupně omezovat. Z tohoto důvodu můžeme počítat s tím, že éra levného vepřového je za námi. Problém je také v tom, že vysoká poptávka po prasatech je v zemích Jihovýchodní Asie, kde byly téměř vyhubeny.

Novák si postěžoval také na velkou marketingovou sílu obchodních řetězců, které kolikrát totálně zničily mlékárny a jatka produkující kvalitní mléko a maso. V blížícím se závěru debaty se začali dostávat ke slovu zástupci veřejnosti. Reprezentant Sdružení spotřebitelů konstatoval, že lidé nejdou jenom po ceně, nýbrž i kvalitě, a že jistě ocení, když budou v obchodech tuzemské výrobky, byť dražší. 

"Potraviny ovoce zelenina jsou předražené, přitom kvalita je mnohdy nedobrá! Ale nejvyšší ceny jsou v supermarketech!," citovala Jílková dotaz z řad veřejnosti, která kvůli povinným rozestupům nemohla zaplnit celou kapacitu publika, a vyzvala Prouzu k odpovědi. Ten to popřel a řekl, že často drobní obchodníci prodávají dráž - viz například vietnamský obchod na Vinohradech, kam si chodí nakupovat. "Je to pohodlné a lidé si připlatí," konstatoval. Vysvětlil také, že nedostatkové zboží znamená logicky vyšší ceny. Když omrzne zboží, nebo nejsou prasata, pak zemědělcům nezbývá nic jiného než zdražit. Jílková oznámila konec diskuze a téma příštího týdne, jímž bude hubnutí.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo potraviny jídlo zdražování zemědělství

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy