Žádost o výjimku pro Počerady je v rozporu se zákonem, tvrdí ekologické organizace

Žádost o výjimku ohledně emisí rtuti pro hnědouhelnou elektrárnu Počerady je podle ekologů v rozporu se zákonem. Není podle nich jasné, zda by elektrárna začala v budoucnu limity plnit, provozovatel také tají část podkladů. Elektrárna patřící do skupiny Sev.en Energy by díky výjimce mohla vypouštět čtyřnásobné množství rtuti proti limitům na ochranu zdraví. Zástupci organizací Frank Bold, Hnutí Duha a Greenpeace to uvedli na dnešní tiskové konferenci. Mediální zástupce Sev.en Energy Petr Dušek ČTK sdělil, že uhelné elektrárny nyní zachraňují výrobu elektřiny v Česku a jednání aktivistů označil za neférové.

Evropská směrnice zpřísňující limity začne platit letos v srpnu. Mluvčí Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová už v prosinci ČTK řekla, že elektrárna po modernizaci vyhoví většině nových požadavků kromě emisí rtuti. Tam by podle ní byly náklady na úpravy zařízení neúměrně vysoké proti přínosům. Proto chce výjimku, o kterou požádal už předchozí majitel elektrárny, společnost ČEZ.

S tím nesouhlasí Laura Otýpková z právnické organizace Frank Bold. "Když se podíváme na případ elektrárny Počerady, tak ta nesplňuje výjimku, že by náklady byly nepřiměřené přínosům pro životní prostředí. Protože ten emisní limit, který požaduje, je čtyřnásobný proti emisnímu limitu, který stanoví evropské právo," řekla.

Pokud by elektrárna výjimku dostala, mohla by vypouštět až 28 mikrogramů rtuti na metr krychlový. Otýpková upozornila, že metodický pokyn ministerstva životního prostředí doporučuje, aby výše výjimky pro rtuť počítala maximálně s 20 mikrogramy na metr krychlový.

Právě se úředním jednání o elektrárně Počerady střetáváme s lidmi od Pavla Tykače. Okolní obce i ekologické organizace odmítají, aby zastaralá, plýtvavá a zbytečná elektrárna vypouštěla 4x více rtuti nad limit. Chceme její rychlé odstavení.https://t.co/l2HDkHWhZG pic.twitter.com/nprxSXikbj

— Jiří Koželouh (@JiriKozelouh) January 7, 2021

"Zároveň je v rozporu s metodickým pokynem, že provozovatel odmítá říct, co s elektrárnou bude po skončení výjimky. Takže reálně hrozí, že po skončení výjimky, čtyřleté, bude žádat o další navazující výjimku," řekla Otýpková. Dodala, že provozovatel část podkladů tají s odkazem na obchodní tajemství. Podle ní se tyto poklady v jiných případech běžně poskytují.

Dušek uvedl, že v aktuálním počasí sluneční a větrné elektrárny energii téměř nevyrábějí a síť v Česku "zachraňují" uhelné elektrárny, které pokrývají přes polovinu spotřeby. "Bohužel i za této situace aktivisté protestují proti výjimce pro Počerady, tedy přechodnému ekologizačnímu programu, do nějž se po celé Evropě zapojily již desítky zdrojů. Bylo by fér, kdyby aktivisté měli odvahu svá stanoviska vysvětlit i lidem, kteří již nyní v Česku nemají peníze na zaplacení energií. Jen za obnovitelné zdroje energie přitom Češi platí každý rok dohromady desítky miliard korun," uvedl.

Ekologové kritizují i to, že o výjimce rozhoduje Krajský úřad Ústeckého kraje. Uvedli, že kraj loni dostal od Vršanské uhelné, nového vlastníka elektrárny, miliony korun. Právě kvůli námitce podjatosti při dnešním jednání zástupci úřadu rozhodli, že řízení přeruší. Údajnou podjatost úřadu vůči Vršanské uhelné má posoudit ministerstvo životního prostředí.

Výjimka by podle ekologů byla přijatelná, pokud by se pak elektrárna v roce 2023 uzavřela. Další elektrárny a teplárny, které si o ni požádaly, podle něj nechtějí výjimky rozsáhlé, zveřejnily své kroky k plnění limitů, nebo plánují skončit.

Elektrárna Počerady je ve skupině Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače od sklonku roku 2020. Stalo se tak o tři roky dříve proti původnímu plánu. ČEZ a Sev.en Energy loni uvedly, že prodej urychlily s ohledem na nové emisní normy Evropské unie. Změnu majitele kritizují ekologové, hlavně kvůli tomu, že Tykačova firma chce provozovat elektrárnu déle než ČEZ. Zástupci Sev.en Energy loni oznámili, že je v plánu zmodernizovat elektrárnu tak, aby fungovala i po roce 2028, kdy by měly začít platit ještě přísnější limity Evropské komise.

Organizace Arnika loni oznámila, že Počerady byly předloni po elektrárně Chvaletice ze skupiny Sev.en Energy druhým nejhorším českým zdrojem vypouštěné rtuti. Počerady jsou také s Prunéřovem a Tušimicemi ze skupiny ČEZ největším českým zdrojem skleníkových plynů. Hnutí čerpalo informace z dat Integrovaného registru znečišťování.

Související

Více souvisejících

elektrárna Počerady Sev.en Energy Greenpeace hnutí duha Ekologie Energetika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 3 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 11 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy