Fremr nelpí na postu ústavního soudce, místa by se mohl vzdát

Kandidát na ústavního soudce Robert Fremr ve čtvrtečním vydání pořadu Interview ČT24 řekl, že uvítal odklad rozhodnutí o jeho jmenování do funkce. Podle svých slov momentálně uvažuje o tom, že se místa vzdá. Obává se však toho, že to bude vnímáno jako doznání. 

Fremr dnes řekl, že ambice stát se ústavním soudcem už není prioritou. V první řadě se chce vypořádat s obviněními, která v posledních dnech zaznívají. Zároveň připustil možnost rezignovat na členství v Ústavním soudu už nyní. 

"Mám ale velkou obavu, že by to mohlo být vykládáno jako doznání. Některá ta obvinění jsou opravdu ošklivá," svěřil se. V tomto ohledu jej potěšilo, že prezident Petr Pavel jmenování odložil s tím, že chce znát další informace. 

Někdejší místopředseda Mezinárodního trestního soudu naznačil, že by se funkce mohl vzdát i v případě jmenování. "I kdybych tím procesem prošel a obvinění vyvrátil, stejně bych si kladl otázku, zda to neohrozí respekt k ÚS," vysvětlil a zdůraznil, že jeho odbornost není nijak zpochybňována. 

Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR), který se aktuálně zabývá působením soudce v justici za minulého režimu, dnes informoval, že Fremr odsoudil za emigraci v letech 1983 až 1985 celkem 172 lidí ve 124 případech. Vyplývá to z aktualizovaného seznamu rehabilitačních spisů Obvodního soudu pro Prahu 4, které si ústav vyžádal z Archivu hlavního města Prahy. Pět osob bylo odsouzeno v přítomnosti k nepodmíněným trestům, třem z nich byl později odvolacím soudem změněn trest na podmíněný.

Pavel ve středu na sociální síti X uvedl, že vystavění silného a nezávislého Ústavního soudu považuje za jednu ze svých nejdůležitějších povinností. Zdůraznil, že každého kandidáta vybírá po předchozí pečlivé úvaze a prostudování všech dostupných informací. "To platí i u Roberta Fremra," poznamenal. 

Prezident napsal, že požádal o poskytnutí relevantních informací a zdrojů a Archiv hlavního města Prahy o seznam rehabilitačních spisů Obvodního soudu pro Prahu 4, které se týkají Fremrových případů. "Nemám v úmyslu jakékoliv rozhodnutí přezkoumávat, ale nechci ignorovat upozornění na nové, dosud neposouzené informace. Až se s nimi seznámím, bez odkladů zveřejním své rozhodnutí," dodal. 

Horní parlamentní komora před týdnem vyslovila souhlas se jmenováním trojice kandidátů na ústavní soudce. Kromě Fremra podpořili zákonodárci i jmenování obou dam. Konkrétně šlo o místopředsedkyni Městského soudu v Praze Veroniku Křesťanovou a profesorku z katedry občanského práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Kateřinu Ronovskou.

Související

Robert Fremr

Fremr se ústavní soudcem nestane. Nominace se vzdává, řekl to Pavlovi

Místopředseda pražského vrchního soudu Robert Fremr neposílí Ústavní soud, nominace se vzdává kvůli tlaku. V pondělí to oznámil novinářům s tím, že nedokázal eliminovat nedůvěru veřejnosti v otázce svého působení v justici za minulého režimu. Fremr však zdůraznil, že jeho krok by rozhodně neměl být vnímán jako doznání.
Petr Pavel

Pavel prozradil další postup v kauze Fremr. Padne nové rozhodnutí

Petr Pavel ve středu oznámil další postup v otázce (ne)jmenování někdejšího místopředsedy Mezinárodního trestního soudu Roberta Fremra do funkce ústavního soudce. Senát v minulém týdnu vyslovil souhlas s jeho nominací, následně ale někteří členové horní parlamentní komory vznesli námitky. 

Více souvisejících

Robert Fremr Ústavní soud ČR

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy